vesikiertoinen--->sähköpattereihin

Vanhat putket omakotitalon vesikiertoisessa patterilämmityksessä. Kannattaako teettää putkiremppaa...josko vaihtais ne sähköpattereihin!? Hyötysuhdehan pitäisi jopa parantua...eikö? Ilppikin talossa puhaltelee :) Kertokaahan mielipiteenne!! Kiitos!
4425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ensinnäkin, missä kunnossa ne putket/patterit ovat? ? Mikä on verkoston lämmitysmuoto ? ? Sähkölämmitykseen siityminen ei ole sitä, että tuodaan patterit ja vähän sähkäri vetää piuhaa . . . selvitä ensin: Riittääkö sulakkeesi ja onko sähkökeskuksessasi tilaa. Ota selvää sähköyhtiöstäsi voiko noususulakkeitasi isontaa. Samalla voit pohtia entisen järjestelmän kunnostamista ja päivittämistä. Onko putket rakenteissa piilossa vai esillä. Voiko ja pystyykö ilman suurempia rakenteellisia muutoksia putket vetää pinnassa. Onko lämmityskattila ja/tai lämmöntuottolaitteet huonot tai tiensä päässä. Kunhan ensin näihin kysymyksiin pystyt vastaamaan, niin sitten vasta kannattaa tällekin palstelle tulla kysymyksiä tekemään. Jk. Älä sitä ilppiä hävitä . . . . . lisä"lämpöä" toki tiettyyn asteeseen sillä saa, mutta suurempi hyöty siitä tulee, kun se viilennyksessä oheisena poistaa kosteutta ja jos suodattimia vaihtelet tasaiseen, niin pölykin vähenee talossa.

Äänestä
  • tosiaan, sorry. Eli sähkökattilahan sen veden tällä hetkellä lämmittää. Putket piilossa valussa (ikää n. 40v). Pääsulake 3*25A. Montaa patteria en tarvitsisi koska ilppi hoitaa asiansa hyvin.

    Äänestä

liian vähn pohjatietoa. Putkia ei kannata rempata eikä muuttaa sähköksi jos ei ole erityistä syytä. Valun alla menevät lämmitysputket kannattaa ohittaa ja vetää uudestaan jos niillä on ikää yli 30v. Jos metalliputket menee purussa niille ei kannata tehdä mitään. Vesikeskuslämmitys on sähköä parempi joten jos vesikierto on kunnossa sähköön siirtyminen kannattaa toteuttaa kattilaan tulevalla vastuksella tai jollakin vilppilaitteella. Sähköön siirtymisessä pitää huomioida riittääkö taloon tuleva johto lisäystä. Voimaverkon omistajalta saa tiedot. Myös sähkölaskusta selviää sulakekoot.

Äänestä
  • niin kyllä pitäs proput kestää riippumatta millä se sähkö kulutetaan sähkökattilassa vai pattereissa 3x25A sulakkeet kestää 18kw hetkellisesti jopa enemmän

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1:1 kirjoitti:

Vanhat putket omakotitalon vesikiertoisessa patterilämmityksessä. Kannattaako teettää putkiremppaa...josko vaihtais ne sähköpattereihin!? Hyötysuhdehan pitäisi jopa parantua...eikö? Ilppikin talossa puhaltelee :) Kertokaahan mielipiteenne!! Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu