Mistä saa tiarellaa?

Maane64

Olen etsinyt Tiarellan taimia Helsingin ja Vantaan taimitarhoista. Turhaan... Tarkoitus oli laittaa kuunliljojen alle maanpeitekasviksi Tiarellaa. Onko muita ehdotuksia Tiarellan tilalle, kun sitä ei tunnu löytyvän mistään?? Kävisköhän monivuotinen orvokki? Sitä ainakin on tarjolla. Kiitos etukäteen vinkeistä!

2

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiva maanpeittokasvi

      Ostin viime vuonna Helsingistä Sofianlehdon taimitarhasta, Mäkelänkadun alkupäästä, siinä vähän ennen missä Mäkelänkatu haarautuu Oulunkylään ja Tuusulaan, katujen haarassa on joku bensis ja toisella puolella on vanha Käpylän ravirata, nykyinen juniorijalkapallokenttä. Sofianlehdon taimitarha on ihan siinä liki, ei voi olla huomaamatta. Varmaan löytyy googlestakin. Rönsytiarella leviää kauniisti ja nopeasti pintaa pitkin ja kukkii keväällä nätisti herkin valkoisin tai vaaleanpunaisin kukin. Se on nimenomaan maanpeitekasvi, ei säikähdä auringostakaan, jos on pikkuisen muitten kasvien alla, liikkuvassa varjossa. Olen onnellinen, että hankin sitä, se on erinomaisen viehättävä kasvi, joka tekee rönsyjään maanpintaa pitkin ja sitä on helpoo itse lisätä laajemmallekin alueelle, maahankosketuskohtiin tulee juuria, niitä pätkiä voi napsia ja istuttaa uusiin paikkoihin, vettä vaan riittävästi juurtumisajaksi. Rönsytiarellasta ei tule riesa, se on pintajuurinen kaunislehtinen ja kauniskukintoinen maanpeittokasvi.

      • rönsytiarellaa

        http://www.sofianlehto.com hyvät valikoimat kaikkea, kärhöjäkin ja Börje Fri siellä tietää kaiken kaikesta, mitä puutarhaan tulee !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      374
      9883
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6238
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      382
      5905
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      158
      4313
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3612
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3198
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      84
      3150
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2916
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2852
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      62
      2844
    Aihe