kaikki tieto kelpaa

omayaha

moikka moi! varasin juuri lennot nizzaan elokuuksi kun halvalla sain. en varsinaisesti ole mikään budjettimatkailija, mutta sillä periaatteella mennään että kun säästää jossain asiassa voi sitten käyttää rahaa enemmän toisessa. nizzassa en ole koskaan aikaisemmin käynyt ja mietin kuinka paljon maininnat kalliista hintatasosta pitävät todellisuudessa paikkansa? onko tietoa esim. hyvistä ruokapaikoista hieman ydinkeskustasta poispäin? vaihteleeko hintataso paljonkin? paljonko maksaa perusillallinen esim. vain pääruoka turistirysien ulkopuolella? saako kävellä pitkällekin? olen kuullut/lukenut jonkin verran ns. kiinteistä menuista, joissa on muutamia vaihtoehtoja ja kiinteä hinta. mikä on näiden hintataso? onko kokemuksia kirpputoreista? mistä löytyisi ja kannattaako käydä? entä kauppahallit / ruokamarkkinat, joista voisi hakea hyvät picniceväät? iltaelämän kannalta olisin kiinnostunut ns. menomekkojen lisäksi myös rauhallisemmista baareista (nuorille). tietääkö kukaan esim. hyviä paikkoja missä soisi livemusiikki? itse kuuntelen mieluummin "letkeää" reggaeta kuin teknojumputusta vaikka vaihtelu toki virkistää. rahat ja energia tuskin riittää kalliisiin yökerhoihin joka ilta...onko tietoa sisäänpääsymaksuista tälläisissa "hienommissa" paikoissa? olen kiitollinen kaikesta mahdollisesta infosta. tai jos joku tietää jotain aiheisiin liittyviä linkkejä/sivostoja, tutustuisin niihin mielelläni. (tosin ranskaa en kyllä osaa)

1

1588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Runsaasti vaihtoehtoja

      Älä turhaan mieti hintoja. Nizzassa syöt ja elät hyvinkin edullisesti myös keskustassa, tarjontaa on todella paljon. Picnic-eväitä löydät kaikkialta, sillä ruokakauppoja riittää. Nizzassa ei kannata myöskään pelätä muista maista tuttuja turistimenuita, sillä menut ovat pääosin tosi hyviä, varsinkin vaihtuvat sellaiset. Hinnat vaihtelevat 10–25 euron välillä. SUosittelen myös päivän annoksia, Plat du Jour, joiden keskihinta on noin 12 euroa. En tiedä, missä majailet, mutta Nizzassa on paljon kivoja paikkoja vanhassa kaupungissa. Osta Riviera Times lehtikaupasta, siellä ovat kaikki isot kirpputorit ja tapahtumat englanniksi. Jostain kummasta syystä ihmisillä on käsitys, että Nizza on hirveän hieno ja kallis paikka. Onhan se sitäkin, mutta parasta siellä on, että tarjontaa riittää jokaiselle kukkarolle. Olut on ravintolassa hieman kalliimpaa kuin Suomessa, mutta viini halvempaa. Hanavesi ei maksa mitään, sitä kannattaa juoda, koska pullotetut vedet ja limut ovat kalliita. Bon voyage ja relax.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      575
      7472
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      2825
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2064
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1274
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1233
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1169
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1027
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1026
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      64
      1003
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      44
      872
    Aihe