Tärkeä viesti nettikauppaa käyville!
Huijareiden määrä lisääntyy päivä päivältä nettikaupoissa, joten olkaa äärimmäisen varovaisia. Seuraavassa muutamia vinkkejä joista mahdollisen huijarin voi tunnistaa:
-Hinta epäilyttävän alhainen
-Osapuoli ottaa yhteyttä englanniksi,
esimerkiki nigerialaisia huijareita paljon liikkeellä!!!
-Osapuoli pyytää ennakkomaksua tai lähetystä ennen maksamista (ei suostu postiennakkoon)
-Osapuolella ei ole yhtään palautetta tilillä
-Osapuoli tarjoutuu ostamaan tuotteen pyyntihintaa korkeammalla hinnalla.
Älä luovuta henkilökohtaisia tietoja kenellekään ilman varmistusta että kyseessä ei ole huijari!
VAROKAA HUIJAREITA!!!
*varoitus*
61358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Epämääräiset, tai puuttuvat nimitiedot / nimimerkit. Jos pankkitilissä / käyttäjätilissä on eri nimet.
Hyvä että huomioit kaikkein tyhmimmätkin lukijat, nämähän pitäisi olla ihan itsestäänselvyyksiä.
Sun olis pitänyt tavuttaa koko juttusi!
nii hoono soomi lentokapteeni from Miami halusi ostaa sen, ja ois maksanu maltaita siitä! No, vähän sen jälkeen tuli uutinen, jossa kerrottiin näistä eräistä nokialaisista joita käytetään huijauksissa...miks ei sitten myös näitä muunmaalaisikain...en sitte myyny ku epäilytti! Miamilainen lentokapteeni...joo just! Vanhan akan puhelin...PINKKI! ;D
Mailasin moneen kertaan jonkun Mrs. Smithin kanssa yhdestä tavarasta mitä myin. Keskusteltiin vain mailitse ja ensimmäinen kysely mikä oli minun "last price" eli siis oikein tingittiin:D Sitten olisi käynyt mikä tahansa hinta jos lähettäisin sen hänelle kunnolla tutkittavaksi. Enhän todellakaan lähettänyt vaan sanoin että tavara on noudettavissa kotiosoitteestani ja rahan kanssa niin jopas mailit loppuivat:) Katsoin loppuun saakka taktiikan ja voi hel..tti että ovat sitkeitä. Varokaa todellakin kaikki myyjät ja tietenkin myös ostajat. Itse ainakin jos myyn mitä tahansa netin välityksellä, laitan reilusti puhelinnumeroni ja postitan sellaisessa pakkauksessa että vastaanottaja voi tutkia tavaran postissa. Joko omassa paketissaan tai sitten läpinäkyvään kuplapussiin laitettuna. Säilyy luottamus:)
Kauheinta tässä kaupanteossa on kun alaikäiset ja vanhukset kärsivät eniten. Ennen painotettiin että älä osta ovelta ovelle kauppiaalta! Kysynpä miksi? Näet tuotteen ja voit tarkistaa myyjän henkilötiedot. Yleensä saat vilä maksu aikaa ja 14 vrk. palutus oikeuden. "Onkohan tässä mopo karannut käsistä"