Siis... mitä vattua nämä eri luottelo- ja linkkifirmat nykyään hommaa, soitetaan eri yrityksille ja haukutaan omien sivujen hakukonenäkyvyys persiilleen. Ollaan niin ylimielisiä soittajia ja kysellään miten haut löytyy esim. googlesta.
Ennen on asiakas/hakija löytänyt palvelut suoraan hakutuloksien kautta palveluntarjoajille, nyt tulee googleen kymmeniä eri luottelofirmoja jotka vääntää omia "feikkisivuja" hakutuloksien kärkeen, maksa ja olet ensimmäinen hauissa.
Kiitos ja ei, tiedän hakukoneoptimoinnista varmasti enemmän kuin nuo "leidit" jotka kertoo miten se ja se sivu löytyy ensin, katsoin yhtäkin sivua niin pelkkä firmani käyttämä hakusana löytyi kerran sieltä ja muuten ei löydy mitään tietoa tuosta heidän kautta tarjotusta sivustosta, pelkkää kiinankielistä liirun laarumia johon varmaan bottien kautta googlesta kertyy jotain hakuja. Mitään palvelua sieltä sivulta ei saanut, koitan vielä joku päivä laittaa sinne viestiä ja tilata sitä mitä asiakkaat hakee, katsotaan kuinka käy..=)
Saisi google poistaa hauista kaikki linkkifirmat pois, löytyisi ne todelliset tekijät suoraan eikä jonkun linkkifirman sivujen kautta. Tähänkö se menee että kovan rahan kautta pitäisi asiakkaan löytää sivut ensin menemällä jonnekin muualle jossa linkki mainitaan omille sivuille, perseestä samon minä..!
Luottelofirmasta
soitettiin..
4360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos myyjän käytös on noin käsittämättömän ylimielistä niin eiku vaan luuria korvaan. Muutenkin kaikille puhelinmyyjille punaista luuria. Kyllä se siitä. Ei pidä olla liian kiltti hissukka.
w Nämä ovat huijareita kaikki tyynni, nyt joku w Suomen Asiakastieto Oy yrittää saada w koukkuun "laadukkaita" yrityksiä. . Älä missään tapauksessa h tee sopimusta koska sen peruminen u on mahdotonta. Pahin esimerkki oli kun i yrittäjä sai postia, jossa kerrottiin pal- j velusta ja sanottiin sopimuksen tulevan a voimaan ellei sitä irtisanota 5 päivän u sisällä ilmoituksen saamisesta. s . . Puhelut nauhoitetaan eli sopimus voidaan i katsoa syntyneeksi. n . f Kun saat postissa vahvistuksen on 5 päivän o perumisaika jo umpeutunut
Yksi ylimielinen pelle väitti että olen helmi-maaliskuussa käydyssä sähköpostikirjeenvaihdossa lupautunut ottamaan heidän haku/luettelo-palvelujaan. Tutki siellä ihan pokkana mitä olen muka kirjoittanut. Pyysin lähettämään kirjeenvaihtomme minullekin. Naama näkkärillä juippi lupasi niin tehd. Eipä ole näkynyt. Aina vaan härskimmäksi käy peli
Soittivat minullekin eräästä nettikataloogifirmasta. Väittivät että meillä on heidän kanssaan ollut jo sopimus ja nyt oltaisiin sitä uusimassa. Pyysin heitä lähettämään tarjouksen sähköpostiini ja sainkin heiltä vastauksen. Siinä lähetettiin oikovedos viitaten puhelinkeskusteluun XX:n kanssa ja liitteenä tämä oikovedos. Avasin sen ja totesin että tuli outo deja-vù -tunne. Meidän firman esittely oli kopioitu aivan sanasta sanaan kilpailevan, markkinajohtajana toimivan nettikataloogifirman sivuilta. Laitoin heille vastauksen, että kiitos vaan, mutta en pyytänyt oikovedosta vaan tarjouksen ja jos he nyt haluavat välttämättä yrittää myydä ilmoitus/mainostilaa yrityksille, voisivat nyt edes nähdä sen verran vaivaa, että kirjoittaisivat itse mainostekstit eivätkä kopioisi kilpailevan yrityksen teksteistä. Lähetin tästä myös kopion tälle firmalle kenen tekstejä tässä kopioitiin. He olivat hyvin kiinnostuneista. Syyteharkinta on jo menossa ja muutenkin toimenpiteisiin ryhdytty. Jäljet johtavat Kuopioon..