masennuslääkkeistä silmäoireita?

Onko kellään kokemusta masislääkkeitten aiheuttamista silmäoireista? Noritren on lääke jota olen käyttänyt (tosin en varsinaisesti masennukseen, vaan sitä määrättiin krooniseen päänsärkyyn). Yli kk käytettyäni (10mg/pv) alkoi tulla todella hankalaa silmäoiretta (särkyä, kohdistamisen ja tarkennuksen vaikeutta, vaikea katsoa lähelle esim. monitoriin tai tekstiin). Vaiva tuntui helpottavan rauhottavalla lääkkeellä.

Onko muilla kokemusta vastaavista?
6575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuollaisia silmään liittyviä sivuvaikutuksia on kuvattu. Tulevat yleensä isommilla annoksilla mutta kuvaamasi on ihan mahdollinen.

Äänestä
  • Ahaa. Tätä neurologikin epäili kun kysyin asiasta. Metka vaan ettei heti alkuun moista oiretta tullut. No joka tapauksessa jätin mokoman nyt pois käytöstä.

    Äänestä

  • kummissaan kirjoitti:

    Ahaa. Tätä neurologikin epäili kun kysyin asiasta. Metka vaan ettei heti alkuun moista oiretta tullut. No joka tapauksessa jätin mokoman nyt pois käytöstä.

    Seromexista tulee silmäkipuja, usein olen joutunut ottamaan kipulääkettä. Psykiatri jauhoi skeidaa sanomalla kivun johtuvan siitä, että jännitän silmälihaksiani! Hah! Olen nyt jättämässä tämän Seromexin. Olen lihonutkin sitä syötyäni about 15 kiloa. Senkin psykiatri kiisti johtuvan lääkkeestä...hohhoijaa.

    Äänestä

Mullakin on ollut samantapaisia, kiusallisia sivuoireita, jotka johtuvat Risperdalista(neurolepti). Silmät ikäänkuin "vetää" ylöspäin.

Vetoihin on auttanut Ipsatol(tai Akineton), mutta sitä ei enää mielellään määrätä kun siihen syntyy riippuvuus.

Oon ajatellut jättää Risperdalin pois kun luin, että oire voi jäädä pysyväksi(en ole vielä tarkastanut asiaa lääkäriltä).

Äänestä

Mulle tuli serenasesta pysyvä vamma silmiin. Räpsyvät miten sattuu koko ajan. Akineton auttaa

Äänestä

Risperdal on vihoviimmeinen lääke. Ei kuiteskaan kannata äkkiä lopettaa, asteittain pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummissaan kirjoitti:

Onko kellään kokemusta masislääkkeitten aiheuttamista silmäoireista? Noritren on lääke jota olen käyttänyt (tosin en varsinaisesti masennukseen, vaan sitä määrättiin krooniseen päänsärkyyn). Yli kk käytettyäni (10mg/pv) alkoi tulla todella hankalaa silmäoiretta (särkyä, kohdistamisen ja tarkennuksen vaikeutta, vaikea katsoa lähelle esim. monitoriin tai tekstiin). Vaiva tuntui helpottavan rauhottavalla lääkkeellä.

Onko muilla kokemusta vastaavista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu