Jokainen tietää, että 80 nopeudessa 100 on hyvä ohitusnopeus.
Ohittajan nopeus 25% enemmän.
ohitettava - ohittaja
80 - 100
100 - 125
120 - 150
140 - 175
Jos ohittajalla ei ole riittävää nopeuseroa ohitettavaan, niin ohitukset venyvät pitkiksi. Jolloin tulppa on muodostunut ja tarvitaan enää kolmas auto ja "tila" on loppunut tieltä.
Jos kolmas auto ei tule takaa nopeampana, niin se tulee edestä hitaanpana esim. rekkana. Ja kaikki paitsi ohituskaistan ensimmäinen pääsee polkemaan jarrua.
Ohituksissakin on tietty "rytmi", kun ohituspaikka aukeaa, niin on tietty aika ohittaa, ettei tule plokanneeksi ketään. Jos yrittää ajaa liikennevirran rytmiin sopimattomalla nopeudella, niin on kokoajan vaikeuksissa.
Esim. 150 on epäedullinen nopeus moottoritielle. Mikä ei satu liikenteen rytmiin mitenkään.
160 - 170 on taas hyvä nopeus. Jolloin ohitukset ovat riittävän nopeita ja tarvittaessa voi ajoittaa omaa ohitushetkeään.
Ohitus Fysiikkaa taitamattomille
Too Fast For You
3315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikähän vitun lippispää nyt tuollaisen älyttömyyden keksinyt? Jos osaa ohittaa niin edellämenijän nopeudella ei ole merkitystä, ohitus onnistuu pienemmälläkin nopeuserolla, tai suuremmalla. Ohitettavan velvollisuus on vain toimia ennustettavalla tavalla, eli käytännössä pitää nopeutensa ja paikka kaistalla sellaisena kuin on ollut siihenkin asti. Ei tarvitse väistää, ei hidastaa. Eikä kiihdytykselläkään ole merkitystä, varmasti pääsen ohi vaikka yrittäisitkin kiihdyttää. Vaarallisimpia on ne poukkoilijat jotka ovat niitä 'joustavia', väistävät miten sattuu ja hidastelevat omasta mielestään sopivissa paikoissa.
nyt on vale-Antero liikkeellä, tahi sitten on tapahtunut ihmeparantuminen.
Otsikko meni nappiin.