Elikkä oon 13 vuotas ja mulla on vesirokko.
Alapää on ihan täynnnö näppylöitä ja kutisee kokoajan. Viimeyönä en saanut nukuttuakaan alapään kutinan ja kirvelyn takia.
Olen käynyt kylmässä suihkussa monesti, mutta ei helpota.
Pitäisikö mennä lääkäriin vai suoraan ostamaan jotain lääkettä?
Vesirokkoa alapäässä
apua
61107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...on herpes.
ei muuta ku äkkiä lääkäriin tarkistuttamaan
huom mulla on vesirokko , ja tiedän et se on vesirokkoo. Lähinnä nyt ajetteli et mite sen kirvelyn ja kutittamisen saa loppumaan muutaku sillä suihkulla.
apteekista, joskus oli sellaista liuosta ruskeassa lasipullossa... tietänevät siellä. Yritä olla raapimatta rikki, jää herkästi rumat kolot
perunajauhot viilentää ja ehkä helpottaa, luomu-tuote
saa sellaista voidetta joka on vartavasten tehty vesirokko-näppyjä varten, kun tuppaa ne kutiamaan muuaallakin ku vaan alapäässä. Tytöllä oli vuosi sitten sama tauti ja esim. pissalla käynti oli hankalaa, kun näppyihin kirveli paljon. Silloin oli paikkakunnan apteekin rasva-varasto loppu ja jouduttiin pärjäämään ilman. Noi perunajauhot voi kyl kuivattaakin paikkoja aika paljon, ota se huomioon, jos kokeilet.