tulevaan poliisin nollatolerannssi linjaan. Säännöllisesti 10-15 km/h ylinopeutta ajaville: kiitos tästä - ajakaa nyt sitten syksyllä kusi sukassa!! Valittakaa nyt vielä!!
Ylinopeutta
ajavat syyllisiä
8335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kollektiivirangaistuksia ei pitäisi silti enää nykymaailmassa käyttää. Mitäs sitten tehdään, jos ne liikennekuolemat eivät dramaattisesti putoakaan ? Kukaan ei motivoidu noudattamaan sääntöjä vain sääntöjen itsensä takia, jos niiden järkevyys on kyseenalainen. Poliisin psykologinen silmä pettää tässä pahemman kerran - valitettavasti.
niin järkevä niin miksi sitten olet valmis ottamaan ennemmin sakot ylinopeudesta (lue järkevämmästä ajamisesta) kuin noudattamaan annettuja nopeusrajoituksia. Joita noudatamalla muuten Suomen välimatkoilla pääsee varmasti riittävän joutuisasti/turvallisesti perille.
Vastaan edellisen kirjoittajan puolesta lainaamalla otteen Olaus Petrin tuomarinohjeista 1500-luvulta (löytyvät muuten edelleen Suomen Laki -kirjan ensimmäiseltä sivulta): "9. Mikä ei ole oikeus ja kohtuus, se ei saata olla lakikaan; sen kohtuuden tähden, joka laissa on, se hyväksytään." Toisin sanoen ei kai kaikkeen sääntelyyn tule alistua vain sen vuoksi, että kun niin on säädetty. Mikä peruste se sellainen on? Suomessa puolestaan jo perustuslakimme mukaan valta kuuluu kansalle, jota edustaa valtiopäiville kokoontunut eduskunta. Toisin sanoen me kansana (välillisesti) olemme omien lakiemme ja säädöstemme takana. Siksi säädösten pitäisi luonnollisesti vasta oikeustajuamme ja kohtuustajuamme, ja siksi me yhteisiä sääntöjä myös noudatamme ja tuemme. Nyt näyttäisi vahvasti siltä, että nollatoleranssi ei vastaa kohtuustajuamme eikä tunnu meistä oikeudenmukaiselta tällaisenaan, koska nykyiset nopeusrajoitukset ovat kehittyneisiin autoihin ja teihin nähden kohtuuttoman alhaisia _ylimmäksi kattonopeudeksi_. Väistämättä herää myös tunne: "miksen mää saa ku noi saa?" Jos esim. naapurimaissa Ruotsissa ja Tanskassa on nostettu nopeusrajoituksia, miksi meidän täytyisi tyytyä muuhun? Huhtikuun alussa puhuttiin mediassa Saimaan norpan suojelusta, missä yhteydessä maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila ilmoitti vastustavansa verkkokalastuksen täyskieltoa alkukesällä Saimaalla, koska kieltoa ei pystyttäisi valvomaan. Lisäksi ministerin mukaan kielto voisi johtaa myös koko suojelun vastustukseen, ja kalastuksen täyskielto ja poliisivalvonta voisivat johtaa saimaannorpan kannalta huonompaan lopputulokseen. (http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/etela-karjala/2009/04/ammattikalastajat_maltillisia_norpan_suojelun_suhteen_662762.html) Ottamatta tässä kantaa saiman norpan suojeluun sinänsä aivan samoilla argumenteilla voisi vastustaa myös tätä nollatoleranssia. - Miksi asettaa sääntö, jota ei kuitenkaan pystyttäisi valvomaan? - Nollatoleranssi voisi johtaa (nykyisten jo ennestään alhaisten) nopeusrajoitusten vastustukseen ja liikenneturvallisuuden kannalta jopa huonompaan lopputulokseen.
Uittu, ajan miten huvittaa, ei ole sinun ongelmasi.
että poliisit edes joutaa jokaisen pysäyttämään tuolla maanteillä ? Eiköhän olisi parempi nekin resurssit kiinnittää taajamanopeuksiin ja päinpunaisia ajaviin ?
Eihän tuon luulis sinua haittaavan pätkääkään, rajoitusten noudattaja.
Toljota sääkin vaan tiiviimmin sitä koslas nopeusmittaria sitte syssymmäl nottei polliisi panputa.
Tutkanpaljastin nääs ja paljon muutakin.