Ylen radiouutisissa 5.5:Vapaaehtoinen norpansuojeluun suhtaudutaan nihkeästi Varkaudenseudulla.Eli on hyvä tietää että kalapuikot ja tonnikala näinä ankeina aikoina tulevat halvemmiksi kuin prutkulla ja verkoilla norppien häirintä.
Saimaan norppa ei kiinnosta
Varkaudenseudulla
9505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täytyy muistaa että Savonlinna on nykyään Varkauden raja kaupunki - joten sen päätökset ulottuvat tänne saakka !
Onko kalastuslupa voimassa, jos lähden virvelöimään?
taitaapi asia olla silleen että nämä niin sanotut norpanpesien laskiat kevättalvella onkin pahin häiriötekiä norpan pesinnälle kun päristelevät pitkin selkiä moottoritkelkoillaan ja asiahan on niin että en lopeta verkkokalastusta minkäänministeriön käskystä ja piste.
Et taida ihan ymmärtää millaisen PR arvon kuutit ja hylkeet tuovat Savonlinnan alueelle ?
verkkokalastuksen ellei tilanne parane vuoden kuluessa.Kun Varkaudendenkin nimismies siirtyy nopeudenvalvonnasta verkkovalvontaan ovat kuutitkin turvassa.
tuskinpa vuan lopetan ei ne nimismiehehkään kerkiä kaikkia verkkoja takavarikoimaan ja tekemällähän saa aina uusia onhan ne nimismiehet yrittänyt kitkeä tästä maasta pontikankeittonkin pois mutta niinpä vaan viellä kylillä pannutroplattelee.
Olisi kiva jos Varkauteenkin saataisiin norppa turisteja. Siis ihmisiä jotka lentää Joroisiin ja sitten kanooteilla lähtee katsomaan norppia ! Tänne tarvitaan lisää töitä ja hyviä ideoita mistä tulisi vain matkailijoita tänne ja miksi ! Ei tarvisisi verorahoista maksaa kentän ylläpitoa kun turistit toisivat rahat mukanaan ?
on jo pappa iässä ,ja ikänsä etelässä elänyt,voisi jonkun Saimaalle kyysäämänä nähdä NORPAN !Mutta kuka tietää edes mahdolliset paikat?Voiko talvella koputella hengitysaukon luota:Kop kop , onko kuutti kotona?Saimaalla vain kesävieraana käyvänä voin vain sanoa :Nähdä norppa ja kuolla!(Mielummin minä kuin norppa).
Taitaa helpommin nähdä - mitä enemmän niitä on ! Jos tämä vain " tuotteistettaisiin " niin alkaisi olla jo matkailillistakin merkitystä. Ymmärtääkseni Rantasalmella jo mietitään että miten lisää matkailijoita saataisiin asumaa ja kuluttamaan vettä. Savonlinna on tehnyt kaikkensa ja painattanut kesä esitteisiinsä norppia ja niiden kuutteja !