kyllästyykö uima-altaaseen?

kertoisiko joku kyllästyykö pihan uima-altaaseen nopeasti, varsinkin sen hoitoon? tuleeko sitä käytettyä niin, että sellainen kannattaa hankkia? me olemme kaavailleet ns. kasiallasta, jonka syvyys on 107cm, onko sellainen liian matala aikuisia varten?
101057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tuohon ei voi vastata kukaan sulle.

Äänestä

Tarkoitatko kiinteää kaivettavaa allasta vai jotakin pystytettävää piha-allasta? Jos olet epävarma niin osta ekaksi joku puhallettava allas ja jos se innostaa kovin vielä parin kesän jälkeen myy pois ja kaiva varsinainen allas. Kaivettua allasta voi käyttää myös kalalammikkona mikä on suosittu harrastus monien puutarhajharrastajien parissa. Metri taitaa olla kaivettuna liian matala uimiseen ja kaloille.

Äänestä
  • tarkoitin maahan upotettua valmisallasta. voi olla hyvä vaihtoehto kokeilla ensin jotain puhallettavaa, sitten näkis kiinnostaisko se vielä parin kesän jälkeen. onko muilla kokemuksia tällaisesta kokeilusta?

    Äänestä

  • kesäuimari kirjoitti:

    tarkoitin maahan upotettua valmisallasta. voi olla hyvä vaihtoehto kokeilla ensin jotain puhallettavaa, sitten näkis kiinnostaisko se vielä parin kesän jälkeen. onko muilla kokemuksia tällaisesta kokeilusta?

    Ei meillä ainakaan olla kyllästytty. Noin kahdeksan vuotta ollut pyöreä n.4m allas pihalla.Kun ei luonnon uimapaikkaa ole lähistöllä on allas kovassa käytössä. SE kahdeksikko olisi varmaan parempi,kun voisi tehdä jopa muutaman uimaliikkeen. Syvyys kyllä riittää vaikka on vain 90cm

    Äänestä

  • molskuttelia kirjoitti:

    Ei meillä ainakaan olla kyllästytty. Noin kahdeksan vuotta ollut pyöreä n.4m allas pihalla.Kun ei luonnon uimapaikkaa ole lähistöllä on allas kovassa käytössä. SE kahdeksikko olisi varmaan parempi,kun voisi tehdä jopa muutaman uimaliikkeen. Syvyys kyllä riittää vaikka on vain 90cm

    ollut useita vuosia allas pihalla, samasta paikasta kuin kasiallas, mutta pyöreä. On ollut tosi kiva olemassa, kun ei uimapaikkaa vieressä. (Ja luonnon vesistöissä usein sitä sinilevääkin...). Ainoa mitä nyt tekisin toisin, niin ostaisin isomman ja syvemmän altaan. Mutta kun hankittaessa lapset olivat vielä pieniä ja uimataidottomia, niin 90 cm veden syvyys oli ihan riittävä. Hoito on helppoa; veden puhtaus pitää tarkistaa n. kerran viikossa (helppoa mukana tulevilla ohjeilla) ja roskat tietty kannattaa putsata heti jne. Talvisäilytyskään ei ole ongelma, kun allasta ei tarvitse tyhjentää vedestä kokonaan. Suosittelen vilpittömästi ja harkitsen vielä itsekin vähän isomman altaan ostamista. Ai niin, asennusvaiheessa pohjatyöt kannattaa tehdä hyvin; pohjan pitää olla tasainen. Mutta asennuksestakin tulee ohjeet mukana.

    Äänestä

kasiallas on kivan kokoinen, mutta ei siinä edes lapset pysty oikeasti uimaan saati aikuiset. Mulaamiseen ja vesileikkeihin se on kiva ja meillä ainakin allas on joka kesä kovassa käytössä ja meillä on isohko pyöreä malli. Hoito on helppoa kunhan sijoittaa niin että lentäviä roskia ei paljoa tule tai sitten suojaa altaan kun ei käytä. Aina uintia ennen niiden haavilal keruukaan ei iso homma oel ja mukulatkin sen oppii pian. Klooritasoa on tarkkailtava alkuun sitten sen oppii jo huomaamaan muutenkin. Hiekkasuodatin ainakin on huoleton kaveri ja pyörittää tehokkaasti.

Äänestä

automatkan päästä paikka, jossa pääsee luonnonvesiin uimaan. Meikäläinen on jo 5 kertaa hypännyt 10 asteiseen mereen.

Äänestä
  • Jep meiltäkin on vain 20min matka lähimpään uimapaikkaan.Viime kesänäkin pennut pulikoivat jopa neljästi päivässä.Laskeppa siitä. ps.ja on järvikin ihan luonnollisen vihreä?

    Äänestä

  • matkallakin kirjoitti:

    Jep meiltäkin on vain 20min matka lähimpään uimapaikkaan.Viime kesänäkin pennut pulikoivat jopa neljästi päivässä.Laskeppa siitä. ps.ja on järvikin ihan luonnollisen vihreä?

    tulee joka kesä 40-200 km uimareissuilla päivää kohti ja viitenä viimme vuotena loppu kesästä vielä enemmän kun lähintä järveä suositellaan vältettäväksi levän takia.
    Lähin järvi on n.20 km:n päässä tietäpitkin, metsien läpi rämpimällä on n.8 km

    Äänestä

  • jälkeen ei pääse tepastelemaan mereen, tai järveen, joka suomen olosuhteissa on miellyttävämpi vaihtoehto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäuimari kirjoitti:

kertoisiko joku kyllästyykö pihan uima-altaaseen nopeasti, varsinkin sen hoitoon? tuleeko sitä käytettyä niin, että sellainen kannattaa hankkia? me olemme kaavailleet ns. kasiallasta, jonka syvyys on 107cm, onko sellainen liian matala aikuisia varten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu