Alkaa tympiä tämä pikkukylä ja pitää päästä käymään isommassa, menemme siis huomenna Raaheen ostoksille ja katselemaan, miten isommassa maailmassa elellään! Me ollaan tyypillinen ylivieskalainen perhe, minä, vaimo ja kahdeksan lasta. Pakataan tila-auto ja eikun matkaan!
Ensin käymme isossa Prismassa, sellaista mini-prismaahan meillekin odotellaan, mutta näyttää olevan turha haave!
Sitten käymme isossa Citymarketissa, onhan meilläkin tuo Suomen pienin Cittari, vaan kun ei sinne oikein sovi tavaroita, eikä asiakkaitakaan!
Vois käydä syömässä oikein ravintolassa, kun Ylivieskan räkälöissä se ei onnistu!
Raahen kauniissa kaupungissa piisaa katselemista, on kaunis Puutalo-Raahe uljaine historioineen, on kauniit merenrannat saarineen. Iso on ero Ylivieskan maisemaan, laakeella aakeella joku tornitalo risukon keskellä, tai joku viljasiilo törröttämässä!
Raahe on myös teollisuuskaupunki, Rautaruukki, joka supistusten kourissa onkin, antaa töitä tuhansille. Meidän paras teollisuustyönantaja on joku Rehuraisio, joka työllistää toista kymmentä!
Iltapäivällä pakkaamme tila-automme ja suuntaamme kohti Ylivieskaa, ankeaa kriisikuntaa, jonka ainut valopilkku on jumalan-terve-kärkkäinen. Miksi stna yleensä asua Suomen rumimmassa ja köyhimmässä kylässä?
Huomenna Raaheen
shoppailemaan!
11849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Käy verenluovutuksessa niin saat neulanpiston kyynärtaipeeseen. Sulaudut paremmin joukkoon. Tosin sulla taitaa jo olla ihan tarpeeksi niitä pistoja muutenkin. Ei tollasta tekstiä tule kuin pireissä.
miettimään aamuyön tunteina, kun muut nukkuivat. Muuta ihmeessä pois, vaikkapa sinne Raaheen. Itse kyllä väitän, ettet edes ole Ylivieskasta kotoisin, paremminkin ehkä eräältä Pyhäjokilaakson paikkakunnalta, jossa kateus ja tyhmyys näyttävät tiivistyvän ja saavan eräiden kohdalla jopa maanisia piirteitä.
en ole aloittaja. Aamuyön tunteina? Sehän oli kirjoitettu 23 ja jotain! Eräästä Pyhäjokilaakson kunnasta? Ei Jussi osaa kirjoittaa edes tuollaista tekstiä. Jospa Jussin tekopitäjän syyttäminen kaikesta osoittaa itsessäsi maanisia piirteitä! :D
Kommentti tuli täältä hoopolasta.
Kävimme kerran Raahessa,oli se synkkä ja kylmä paikka,äkkiä tulimme takaisin kotiin Ykaan.
haapavetiseltä paskalta. sitäpaitsi raahe ja ylivieska painii ihan eri sarjoissa turha niitä on verrata toisiinsa, toinen on liki puolet isompi ja monta sataa vuotta vanha kaupunki ja toinen on pienempi.. so what?! keskityppä nimeltä mainitsematon limanuljaska siihen haapavesipalstaan äläkä vedä muita KAUPUNKEJA juttuihisi mukaan! eikö vain?
Meiän omaa pientä suurta kaupunkia. Se joka ei tykkää, niin muuttakoon muualle. Ei me teitä tartteta eikä kaivata :P
Liippaskohan vähän rasistisuuttakin?
Ymmärsin kirjoituksestasi että olet perheesi isä ja kooksi kahdeksan henkeä, eli lapsia siis kuusi. Näinkö tosiaan opetat niille kotiseuturakkautta, kysyppä niiltä mistä ne tuntee olevansa kotoisin ja missä syntyneet. Jos et itse pidä tästä paikkakunnasta, älä siirrä sitä lapsiisi ja tuputa heille sitä, vaan anna heidän itse päättää.
on ymmärtäneet. Ei oo Ylivieskassa mittää hyvvää.
Hip hei; sinne vaan. Tiedätpä sitten mistä kirjottelet. Huisin hauska tarina!