Polkupyörällä nopeammin?

http://www.iltalehti.fi/espoo/200905089550104_eo.shtml Kyllä on vedetty autojen nopeudet alas ja unohdettu väylien kehittäminen, kun jo polkupyörällä pääsee nopeammin perille. Voi aikoja, mihin tämä kehitys johtaa? Pian on polkupyörä nopeampi pääkaupunkiseudulta Utsjoelle ja jalkamies lyhyemmillä matkoilla?

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääkaupungin asukki

      Ja tosiasia on se, että nämä viherpiiperöt tappaa ihmisiä seisottamalla savuttavia liikennejonoja pitkin pääkaupunkia.

    • vitun nimimerkki

      Kevyen liikenteen väylät on hieman helmpompi suunnitella nykyisten kaavoitusalueitten halki ilman suuria investointeja, kuin autoille tarkoitetut väylät. Kummakos tuo sitten on, että pääset pyörällä nopeammin kaupungin halki, kun pyörällä voit oikoa puistojen yms. halki, kun autolla on kierrettävä. Jokainen joka joskus on itse käynyt vähänkin isommassa kaupungissa, näkee ja ymmärtää tuon. Sinä varmankin haluat että saman tien kaikki puut kaadetaan, kukkulat tasoitetaan ja notkot täytetään, koko maa asvaltoidaan ja kevyt liikenne ja rakennukset siirretään maan alle? Sitten voit esteettä ajella autolla pisteestä a pisteeseen b vain vetämällä niiden välille suoran. Ja jos on joku hitaampi edessä, niin on tilaa väistää.

      • Liikennesuunnittelua ei osata, mutta älä nyt sentään liioittele. Mitä järkeä niitä aikansa arkkitehtien luomuksia on pitääkään pystyssä? Yhdestäkin kupruilee ja putoilee marmorit, ei muuta kuin räjämiitillä ja kasipillarilla kasaan vaan mokomat rötisköt ja kaatopaikalle. Entäs Rovaniemen poronsarvi -asemakaava, huhhuh, kuka senkään poronsarviksi tunnistaa siellä liikkuessaan? Ouluun jotkut kahjot istuttivat poppeleita ja jotkut toiset veivät parkkipaikkoja valopylväillä. Ei mene hyvin nykysuunnittelijoidenkaan pääkopissa, kun rakennetaan ihmeellisiä labyrinttejä liikenteen vaikeuttamiseksi. Uusiin kauppakeskuksiinkin tulo on sellaista typerää kiertelyä ja vanhoja on remontoitu samaan malliin. Viitasaaren ABC-asemalle pohjoisen suunnasta poiketessa pitää kiertää pitkästi yli puolen kilometrin lenkki pohjoisen kautta päästäkseen jatkamaan taas etelän suuntaan. Rovaniemen linja-autoasema pitää ohittaa joka sivulta ennen kuin viimein pääsee puikahtamaan pihaan viimeisestä kulmasta, onhan näitä esimerkkejä loputtomiin.


      • heinänteko
        Kairakettu kirjoitti:

        Liikennesuunnittelua ei osata, mutta älä nyt sentään liioittele. Mitä järkeä niitä aikansa arkkitehtien luomuksia on pitääkään pystyssä? Yhdestäkin kupruilee ja putoilee marmorit, ei muuta kuin räjämiitillä ja kasipillarilla kasaan vaan mokomat rötisköt ja kaatopaikalle. Entäs Rovaniemen poronsarvi -asemakaava, huhhuh, kuka senkään poronsarviksi tunnistaa siellä liikkuessaan? Ouluun jotkut kahjot istuttivat poppeleita ja jotkut toiset veivät parkkipaikkoja valopylväillä. Ei mene hyvin nykysuunnittelijoidenkaan pääkopissa, kun rakennetaan ihmeellisiä labyrinttejä liikenteen vaikeuttamiseksi. Uusiin kauppakeskuksiinkin tulo on sellaista typerää kiertelyä ja vanhoja on remontoitu samaan malliin. Viitasaaren ABC-asemalle pohjoisen suunnasta poiketessa pitää kiertää pitkästi yli puolen kilometrin lenkki pohjoisen kautta päästäkseen jatkamaan taas etelän suuntaan. Rovaniemen linja-autoasema pitää ohittaa joka sivulta ennen kuin viimein pääsee puikahtamaan pihaan viimeisestä kulmasta, onhan näitä esimerkkejä loputtomiin.

        No mikäs sen helpompaa, kun otat sen polkupyörän ja alat sotkemaan sillä Tsadista vaikka Utsjoelle. Ja sitten vaan ilkut tyhmille autoilijoille, jotka kiertelee ja kaartelee ja seisoo valoissa..Oikaiset mutkissa ja läpi puiston ja ilman labyrinttejä ja kiertelyitä tai kaarteluita ABCDE:n baariin..


      • heinänteko kirjoitti:

        No mikäs sen helpompaa, kun otat sen polkupyörän ja alat sotkemaan sillä Tsadista vaikka Utsjoelle. Ja sitten vaan ilkut tyhmille autoilijoille, jotka kiertelee ja kaartelee ja seisoo valoissa..Oikaiset mutkissa ja läpi puiston ja ilman labyrinttejä ja kiertelyitä tai kaarteluita ABCDE:n baariin..

        ... sinä ajat saman matkan hitaammin autollasi punaista lippua heiluttavan jalkamiehen takana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4335
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2881
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      140
      2623
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2093
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1533
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      113
      1445
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1377
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      158
      1098
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1057
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      1038
    Aihe