mistä johtuu?
Katsoo ketjun ja haluaa palata keskusteluun.
Ei tee sitä, vaan pieni pyörylä pyörii minuttikaupalla.
Klikkaa ja näyttö himmenee.
Klikkaa punosta X oik. yläkulmasta tulee "Ei yhteyttä, Exlopler lopetti toiminnan" tmv.
Samaan aikaan toinen ikkuna toimii hyvin.
Ei muuten, mutta tämä oireilu on tänään toistunut jo kymmenen kertaa.
Joskus voi hypiä useammalla sivulla ilman häiriötä ja joskus tapahtuu ensimmäiseltä sivulta siirtyessä seuraavalle sivulle.
Hassuin tapahtuma oli silloin, kun netti ei ollut päällä ja klikkasin koneen omia pelisivuille tuli tuo "Internettiin ei saada yhteyttä, sillä explorer lopetti toiminnan" tmv. ilmoitus tuli.
Jumittuu, jumittuu, jumittuu
W. Vista siis
8541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mokkula...? Kun et kertonut....
on kyseessä, Hp, Pavilion dv5 Notebook PC Tässä oli kaikki asennettu valmiiksi. Sonerasta sen verran, 1 megan (?) yhteydessä kaikki toimi hyvin. Päättivät sitten laittaa alimmaksi nopeudeksi 2 ja sen jälkeen alkoivat ongelmat.
Fujitsu-Siemenseissä on paljon rautavikoja...
Jotain vikaa siinä nyt kiutenkin on. Ettet vaan ole saanut jotain haittaohjelmaa joka on vahingoittanut selainta... Toisaalta ö-luokan selaimelta voi oikeastaan odottaa mitä vain ;)
kuten kerroin tuossa ylempänä olevassa vastauksesa, viat alkoi kun Sonera nosti nopeutta 1 -> 2. Silloin oli toinen kone, missä myös Vista.
1) Resurssienhallinta (explorer.exe) 2) Internet selain (iexplore.exe) Kummastakohan mahtaa olla kysymys?
explorer on oletusselain
Aloittelija tässä arvailee, mutta eikös ainakin Flash Playerin ja ehkä muidenkin lisäosien kanssa ole ollut sellaista haittaa varsinkin välilehtiä käytettäessä, että selain jumittaa? Jos kokeilisi ottaa selaimen työkaluista kaikki lisäosat hetkellisesti pois käytöstä? Mulla on kans HP ja Soneran 2 megan laajakaista, nopeus nostettiin viime syksynä, mutta se ei kyllä mulla aiheuttanut ongelmia.