Vl-rakkausvammaiset

Iloksenne ilmoitan, etten ole kuollut enkä kuopattu, enkä ole edes bannissa ollut. Korrektiin tyyliini otan erään keskeisen vl-vamman esiin: Pelon, joka johtuu rakkauden ja etenkin rakastamisen kyvyn puutteesta. Syntilistat ja niiden orjallinen noudattaminen tulee pelosta, joka ei ole Jumalasta. 1.Johanneksen kirje: 4:18   Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa.

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syvin aluperäinen ajatus

      Vanhurskautta ja rauhaa Pyhässä Hengessä on hävinnyt ja pinnalle on astunut tekojen ihmisoppi. Ei vl-ihminen keskimäärin edes kykene keskustelmaan uskon asioista, vaan kaikki keskustelu pyörii maallisissa, pelon tähden.

      • ***Ei vl-ihminen keskimäärin edes kykene keskustelmaan uskon asioista, vaan kaikki keskustelu pyörii maallisissa, pelon tähden** Se on ylhäältäpäin, eli SRK:sta johdettua, etteivät riviuskovaiset uskon asioita pohdi. Sen vuoksi Espoon Raamattupiirikin lopetettiin, etteivät ihmiset ala uskon asioista keskustelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe