Olen harrastanut kahvin paahtoa kotona kolmisen vuotta. Onnistun useimmiten saamaan parempaa kahvia kuin valmiiksi jauhettu kaupan kahvi. Vertaan tässä Juhla-Mokkaan ja Presidenttiin. Suomesta ostettuna on ns vihreät pavut eli raakakahvi hyvinkin kallista. Olenkin tilannut Ruotsista. Nyt tämä firma on kuitenkin muuttamassa ja tyhjentää varaston rippeitä. Niinpä minä olen etsinyt ja löysinkin Alankomaista hyvän kahvin toimittajan. Se antaa alennuksia seuraavasti: 10 kg-10%, 15 kg-15%, 20 kg- 20%. 20kg:n rahti on noin 48,50 . Etsin nyt kaveria/kavereita, mieluummin asuen Pietarsaaren ympäristössä. Tilaisimme yhdessä ja säästäisimme. Minä annan pyydettäessä neuvoja kahvin paahdossa ja välineiden valinnassa. Alussa et tarvitse kuin tavallisen uunin, mieluiten erikoisen pellin jota et käytä muuhun. Kahvimylly on myös tarpeellinen. Niitä saa muutamalla kympillä. Tämä on puhdas harrastus eikä kaupan hintoihin lisätä mitään. Jokainen maksaisi oman tilauksensa ja rahat liitetään ja maksetaan toimittajalle yhdellä laskulla. Voit katsoa kahvipapujen hintaa ja saatavuutta osoitteessa www.orangebrand.nl.
Parempaa kahvia itse paahtaen
2
414
Vastaukset
- Epäonnistuja
Olin muutama vuosikymmen sitten satamatöissä muutaman vuoden ajan. Yksi luontaisetu oli rikkoutuneista kahvisäkeistä valunut raakakahvi, jota tuli silloin tällöin kuljeteltua kotiin, paahdettua, jauhettua ja valmistettua kahviksi. Olipa paahtoaste tummempi tai vaaleampi, niin valmis omatekoinen kahvijuoma hävisi joka kerta kaupan kahville 60. Joihan sitä omaa ilmaista sumppia toki, mutta nautinnon kanssa oli niin ja näin. Käsitykseni mukaan lähes kaikki kaupallisesti tarjolla olevat kahvit ovat useiden eri kahvilaatujen sekoituksia, joissa paahtimo on tasapainottanut eri kahvilaatujen ominaisuuksia. Tohdin suhtautua tuohon ilmaisuusi parempaa kahvia itse paahtaen lievästi hymähtäen.
- Epäonnistuja
Keittiöönsä (ja koko kämppäänsä) saa kieltämättä mielenkiintoisen tuoksuisen atmosfäärin paahtaessaan kahvia kotikonstein! Jo senkin takia hommaa toki voi KOKEILLA. Jatkuvampaan toimintaan tuo kokeilu tuskin antaa aihetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197616Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista817104- 955314
- 524825
- 2434373
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494346- 444285
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284018- 593153
- 482606