jelp,jelp,jelp...

aaaapuuuvaaaaa.....

Teimpä näin kasviharrastusaloittelijana "pikku"virheen ja uskoin kaupantätiä...ostin siis viime kesänä valkoisen ja punaisen kesäpikkusydämmen ja voi kamalaa ja apua ja kaikki,nyt on koko kukkapenkki vallannut alan sieltä,mitä kevätkaihonkukka ei ole peittänyt...se oli siis toinen virheeni ja sitten kolmas pikkumoka...alpi...se on vallannut toisen kukkapenkkini ja sitä olen riipinyt myös hulluna pois..kauanko jatkan kiskomista,ennenkuin tartun round uppiin???niin,siis kaupantäti ei maininnut sanallakaan,että ne leviävät,kuin kulovalkea,sanoi niiden olevan pienikokoisia ja sopivan pieneen pihaan....

6

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaan..

      tehokkaasti alaa valtaavat kasvit pihaasi. Tosin kaikkialla ne ei kasva noin hyvin varsinkin jos siihen tähtää.. Kitkeminen on ainoa tapa tai sitten altaaseen istuttaminen jolloin pysyy kaukalossaan..

      • otsa hiessä

        kitkenyt ja repinyt ja riipinyt niitä ja mikään ei auta...olis edes myyrille kelvannu,mutku meilläpäin niitä ei ole...Pitäsköhän mun ruveta juttelemaan niille,et saatte kasvaa ihan vapaasti ja ruveta hoitamaan niitä oikein hyvin ja lannoittamaan,yleensä sillä saan tapettua kaikki viherkasvit sisällä!!! =)


      • ei muuten kuole

        round-up tuhoaa juurenkin, jos juuria jää, ne valtaavat taas kohta koko alueen, suikeroalpi on kiva, mutta hillitön leviäjä.


      • ja tarha-alpi on
        ei muuten kuole kirjoitti:

        round-up tuhoaa juurenkin, jos juuria jää, ne valtaavat taas kohta koko alueen, suikeroalpi on kiva, mutta hillitön leviäjä.

        yhtä sitkeitä. niihin auttaa vain atomipommi ja Round-Up. Tarha-alpiin kannattaisi laittaa maanpinnan alle seiniksi puoli metriä vaikka muovikassia, ettei juuret leviä hullun lailla.


      • hyvä,kun muistutit...
        ja tarha-alpi on kirjoitti:

        yhtä sitkeitä. niihin auttaa vain atomipommi ja Round-Up. Tarha-alpiin kannattaisi laittaa maanpinnan alle seiniksi puoli metriä vaikka muovikassia, ettei juuret leviä hullun lailla.

        ohan sitä tarha-alpiakin ja malvaa kukkapenkissä.Oli jo valmiina penkissä.kun tähän muutettiin...


      • marja-liisa41
        hyvä,kun muistutit... kirjoitti:

        ohan sitä tarha-alpiakin ja malvaa kukkapenkissä.Oli jo valmiina penkissä.kun tähän muutettiin...

        istuttanut suikeroalpit suuriin pajusta punottuihin ruukkuihin, ja nostanut ne sitten kivelle, keittiön ikkunan alle, valuvat kiveä myöten alas, ja ovat kovasti kauniit, ja eivät leviä mminnekkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      4998
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe