Useimmilla meillä on joitakin uskomuksia ja hassuja tapoja mille ei ole mitään järkiperäistä selitystä. Tunnusta omasi.
Minulle on lapsuudenkodista jäänyt tapa ettei leipää saa ikinä säilyttää väärinpäin, se tietää köyhyyttä taloon. Oion jo kaupan liukuhihnalla leivät oikeinpäin jos kassanhoitaja sattuu ne viskomaan väärin.
Hullua, tiedän.
G: Oletko taikauskoinen?
matami100
9473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Uskon että pahat teot kostatuu..
...Eli uskon että pahat teot kostautuu, ja hyvät teot tulee tuplana takaisin. Minulla on myös aina pakko lukea iltaisin iltarukous, vaikka olisin kuinka väsynyt, ja kädet on ehdottomasti oltava ristissä.
Itselle on lapsuudesta jäänyt mieleen asia josta vieläkin olen todella tarkka. Eli sänky ei koskaan saa olla niin että, nukkuessa pää osoittaa huoneen ovea. Muuten saa nukkua kaikki yönsä huonosti. En tiedä kuinka totta on, en ole toisin kokeillut..
lattialle, tai tulee köyhyys. Tämä suvun vanhemmilta naisilta kuultua. Mulla myös on tuo, leipää ei saa kääntää väärinpäin, tai tulee puute. Jos toivot vauvaa,(yritetty jo puol vuotta)niin älä vain hanki raskaustestiä, ennenkuin oot muuten täysin varma, et on tärpänny, tai muuten sattuu jotain pahaa). Mustat kissat ja voi hyvänen aika, kaikkea mahdollista mitä mun pieneen naisenmieleeni vain mahtuu. Hui-ui!
Lasten hankinnasta sen verran että jos laitat kirveen sängyn alle "toimituksen" ajaksi niin saat pojan. En sitten tiedä kokeeko mies tämän konstin miten painostavana ;D.
mutta yksi tuli mieleen,en tapa hämähäkkejä eikös se ollut jotain että sukulainen kuolee :)ei minulla tai muuta olla tai sitten se on niin selviö,itsestäänselvyys ettei sitä nyt just tajua:):)
hih, olen hyvin tarkka hautausmaalla etten astu jonkun haudan päälle vaan tarkasti poluilla kävelen. tämä tulee kummitustarinasta. ja sama juttu että hyvät teot palkitaan, pahat kostautuu. hämähäkeistä tulee 7 v epäonnea per hämähäkki ja vakuutan itseäni siitä että se on hölynpölyä kun meillä talossa asustelee paljon hämähäkkejä ja tapan heti kun nään xD.
Niin - tuo kirveshän oli hyvä, mulla kun tuo esikoinen on tyttö, niin totahan pitäis nyt kokeilla, vaan mitähän tuo mies? Tosta hämähäkin tappamisesta oon kuullut niin kamalan version, että jos sen tappaa, niin oma äiti kuolee.
vielä että en uskalla laskea monta kertaa käki kukkuu:)elinvuosia merkkaa kuulemma se:):)