hotelleista

Hei, olen joskus kuullut väittämän että jos et omista luottokorttia (Visa tai Master tms) niin et pääse edes hotelliin yöksi koska niissä ei kelpuuteta käteistä. Pitääkö paikkansa? Koskeeko väite siis kotimaanmatkailua vai ulkomailla yöpymistä? Vai onko aivan tuulesta temmattu juttu? Itse maksoin vastikään erään hotelliyöpymisen käteisellä hotellin tiskillä, täällä kotimaassa ... Tiedustelisin vaan ihan tulevaisuuden varalle.
3376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asia riippuu ensinnäkin hotellin tasosta ja varustelusta. Eli syy, miksi monet hotellit haluavat ottaa asiakkaan luottokorttinumeron talteen (vaikka itse huone olisi jo maksettukin), on että jos asiakas esim. tyhjentää koko minibaarin, tai rikkoo huoneessa jotain, ja ehtii lähteä ennen kuin asia selviää, niin laskutus jälkeenpäin on helpompaa. Muuten tottakai kaikki hotellit suostuvat siihen että asiakas maksaa yöpymisen käteisellä, jos hän niin haluaa. Suomessa minulta on otettu luottokortin numero etukäteen lähinnä suurissa, paremman tason ketjuhotelleissa. Pienissä perhehotelleissa ei koskaan (mutta eipä niissä olekaan minibaaria huoneessa). Ulkomailla, varsinkin USA:ssa, on erittäin tavallista että hotelli haluaa luottokorttitiedot kaikilta asiakkailta. Mutta siellähän luottokorttien käyttäminen onkin paljon tavallisempaa; asiakasta jolla ei ole luottokorttia pidetään automaattisesti epäluotettavana ja maksukyvyttömänä.

Äänestä
  • Elikkä pitää siis paikkansa jossain määrin. Minulla ei ole luottokorttia. Jos haluaisin yöpyä vaikka Sokos-hotellissa taikka Cumuluksessa, niin tulisiko ongelma?

    Äänestä

  • luottokortiton kirjoitti:

    Elikkä pitää siis paikkansa jossain määrin. Minulla ei ole luottokorttia. Jos haluaisin yöpyä vaikka Sokos-hotellissa taikka Cumuluksessa, niin tulisiko ongelma?

    hotellien halusta varmistaa että saavat rahansa jos tuleekin kys. asiakkaan kohdalle no show. Eli olet varannut huoneen x-hotellista mutta et ilmestykkään paikalle(et ole ilmoittanut myöhempää saapumista) tällöin veloittavat yhden yön hinnan. Yleensä varausvaiheessa kysytään tuleeko asiakas ennen klo 18:ta=ei tarvita luottokortin numeroa, jos myöhemmin otetaan kortin numero talteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaapa... kirjoitti:

Hei, olen joskus kuullut väittämän että jos et omista luottokorttia (Visa tai Master tms) niin et pääse edes hotelliin yöksi koska niissä ei kelpuuteta käteistä. Pitääkö paikkansa? Koskeeko väite siis kotimaanmatkailua vai ulkomailla yöpymistä? Vai onko aivan tuulesta temmattu juttu? Itse maksoin vastikään erään hotelliyöpymisen käteisellä hotellin tiskillä, täällä kotimaassa ... Tiedustelisin vaan ihan tulevaisuuden varalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu