Mokkula hidastaa konetta

Hermot menee

Eli kun koneeseen liittää mokkulan raksuttaa kiintolevy aivan koko ajan ja hidastaa ohjelmia.. Onkohan asille jotain ratkaisua??

6

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hermot menee

      Käyttis on Vista home basic

      • on just siinä. En ole näissä Maceissa mitään ylimääräistä raksutusta huomannut Huawein mokkulan (E169) kaa.


    • musta tuntuu niin

      USB-laitteet tuntuvat kuormittavan konetta. Ainakin minulla, kun kytken ulkoisen kovalevyn USB-porttiin, prosessorin kuormitus ja lämmöt nousevat sen verran että prosessorin tuulettimen kierrosluku nousee. Siihen ei auta edes se, että valitsen USB-laitteen poiston "Safely remove hardware" vaan joko on kaapeli otettava irti tai sammutettava virta ulkoisesta kovalevystä.

      • vieras11

        Sama ongelma ,joskus on tosi nopea ,tietty kello aikana ,sitte vastoin päin ja konee on hidas kanssa..kaikki ohjelmat oikein asetettu ,mutta kun vaihdoin saunalahden mokkulan ,niin kaikki rupesi toimimaan nopeammi ja paremmin,dna on välillä aika rasittava ja viee hermot aika usein.... sen verraks saunalahti on iha ok ---


    • Arnold-

      Lisää muistia koneeseen, nopeampi kovalevy tai sitten nopeampi prosessori. Jos nuo ei ole mahdollisia niin sitten vistaa voi pikkasen virittää että se kuluttaa vähemmän muistia, ja näinollen ei joudu käyttämään kovalevyä muistin jatkeena.
      Mulla on omassa koneessa kyllä useampikin usb laite kiinni, mutta ei huomaa yhtään mitään hidastumista, saattaa johtua tuosta 3.6 GHz nopeudella pyörivästä tuplaydin prosessorista.

      • heh-

        hehe-- ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      94
      2785
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2290
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      33
      2171
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1851
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1849
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe