parvekkeella. onko totta ettei kannata kasvattaa saviruukuissa?? itsellä muoviastioissa kyllä. ja hei selllainen juttu kuin:käytän akvaariovettä kukkien kasteluun mutta sopiiko tomaateille?
tomaatin viljely
4
2146
Vastaukset
- niin ja näin
Ei se tomaatti siitä saviruukusta mitään sano mutta varsinkin käsittelemätön (ei lasitettu) ruukku alkaa homehtua kesän aikana kun tomaatti tarvitsee niin paljon vettä. Tomaatti kasvaa kyllä missä ruukussa vaan, pohjalle kannattaa laittaa salaojitus ja kasa tuoreita nokkosia ja muistaa säännöllinen, runsas, kastelu ja aurinkoinen paikka. Pahinta mitä voit tomaatille tehdä, on laittaa se kylmään, pimeään ja kosteaan nurkkaan ja voin luvata että kasvi mätänee ennen syksyä :) Nimimerkillä meillä oli viime kesänä hieman huono parveke..
- jkjklksalueiwejfkldsdfs
Miksi nokkosia? Mitä ne tekee???
- tomaatin ystävä
minulla ollu vuosia tomaatteja parvekkeella kasvamassa. Ennen oli lasittamaton- nyt lasitettu parveke, aina on kuitenkin ollu tavallisessa kukkalaatikossa ilonani.
Minäkin haluaisin tietää mikä taika niillä nokkosilla on ja teenkö turhaa työtä kun nypin "varkaat" pois? - Enigma_x
tomaatin ystävä kirjoitti:
minulla ollu vuosia tomaatteja parvekkeella kasvamassa. Ennen oli lasittamaton- nyt lasitettu parveke, aina on kuitenkin ollu tavallisessa kukkalaatikossa ilonani.
Minäkin haluaisin tietää mikä taika niillä nokkosilla on ja teenkö turhaa työtä kun nypin "varkaat" pois?Varkaat nypitään, jotta tomaatti kasvattaisi niitä marjoja lehtien sijaan. Varkaat vievät elinvoimaa itse päävarresta ja tomaateilta. Jos olet ostanut jotain lajiketta, jossa lukee "varkaita ei tarvitse poistaa", niin silloin niitä ei tarvitse poistaa. Muutoin ne on hyvä poistaa.
Nokkosta käytetään lannoitteena. Enemmänkin olen kuullut, että sitä liotetaan vedessä ja vettä käytetään "lannoitteena". Se parantaa ravinnonottokykyä ja vähentää maan happamuutta. Sitä käytetään myös tuholaisten torjuntaa kasvien lehtiä sumuttamalla.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?792891Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282607Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472411Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111622- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291118- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15856Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111846