tomaatin viljely

juttujutta

parvekkeella. onko totta ettei kannata kasvattaa saviruukuissa?? itsellä muoviastioissa kyllä. ja hei selllainen juttu kuin:käytän akvaariovettä kukkien kasteluun mutta sopiiko tomaateille?

4

2146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ja näin

      Ei se tomaatti siitä saviruukusta mitään sano mutta varsinkin käsittelemätön (ei lasitettu) ruukku alkaa homehtua kesän aikana kun tomaatti tarvitsee niin paljon vettä. Tomaatti kasvaa kyllä missä ruukussa vaan, pohjalle kannattaa laittaa salaojitus ja kasa tuoreita nokkosia ja muistaa säännöllinen, runsas, kastelu ja aurinkoinen paikka. Pahinta mitä voit tomaatille tehdä, on laittaa se kylmään, pimeään ja kosteaan nurkkaan ja voin luvata että kasvi mätänee ennen syksyä :) Nimimerkillä meillä oli viime kesänä hieman huono parveke..

      • jkjklksalueiwejfkldsdfs

        Miksi nokkosia? Mitä ne tekee???


      • tomaatin ystävä

        minulla ollu vuosia tomaatteja parvekkeella kasvamassa. Ennen oli lasittamaton- nyt lasitettu parveke, aina on kuitenkin ollu tavallisessa kukkalaatikossa ilonani.
        Minäkin haluaisin tietää mikä taika niillä nokkosilla on ja teenkö turhaa työtä kun nypin "varkaat" pois?


      • Enigma_x
        tomaatin ystävä kirjoitti:

        minulla ollu vuosia tomaatteja parvekkeella kasvamassa. Ennen oli lasittamaton- nyt lasitettu parveke, aina on kuitenkin ollu tavallisessa kukkalaatikossa ilonani.
        Minäkin haluaisin tietää mikä taika niillä nokkosilla on ja teenkö turhaa työtä kun nypin "varkaat" pois?

        Varkaat nypitään, jotta tomaatti kasvattaisi niitä marjoja lehtien sijaan. Varkaat vievät elinvoimaa itse päävarresta ja tomaateilta. Jos olet ostanut jotain lajiketta, jossa lukee "varkaita ei tarvitse poistaa", niin silloin niitä ei tarvitse poistaa. Muutoin ne on hyvä poistaa.

        Nokkosta käytetään lannoitteena. Enemmänkin olen kuullut, että sitä liotetaan vedessä ja vettä käytetään "lannoitteena". Se parantaa ravinnonottokykyä ja vähentää maan happamuutta. Sitä käytetään myös tuholaisten torjuntaa kasvien lehtiä sumuttamalla.


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      79
      2891
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2607
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2411
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2104
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1622
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1403
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      29
      1118
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1072
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      856
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      846
    Aihe