Vl-menestysteologiaako?

***Menestysteologian keskeisin piirre on taloudellisen menestymisen korostaminen ja sekä opetukset siitä, ettei tuon opin omaksuneen ihmisen tarvitse sairastaa. Sen lisäksi opetuksessa tulee usein esille New Agesta tuttu ajatus ihmisen Jumaluudesta*** Eikö tuo kaikki ole kuin vl-opista? Ihmisen jumaluutta myöten. http://fi.wikipedia.org/wiki/Menestysteologia

21

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkaa tätä

      jos olet entinen vl, ethän vaan tee Pyhän Hengen Pilkkaa? Se tarkoittaa sitä, että polkee maahan niitä ennen pyhinä pidettyjä asioita. Sitähän ei saa tässä eikä tulevassa elämässä anteeksi, eikö yhtään pelota.?

      • Vl-opissa sitävastoin on montakin asiaa, jotka ovat kyseenalaisia.


      • ymmärtää
        Devoit kirjoitti:

        Vl-opissa sitävastoin on montakin asiaa, jotka ovat kyseenalaisia.

        jos on uskon ulkopuolella. Tule tänne sisäpuolelle katasomaan niin kaikki voi näyttää aivan erilaiselta.


      • ymmärtää kirjoitti:

        jos on uskon ulkopuolella. Tule tänne sisäpuolelle katasomaan niin kaikki voi näyttää aivan erilaiselta.

        Vl-vinkkelistä katsoen olen lopullisesti menettänyt uskoni. En mitenkään voisi enää uskoa vl-opin vaatimalla tavalla, enkä tekeytyäkään voisi. Mutta uskoni Jeesukseen on vain kasvanut ja se on tärkeintä..


      • Raamatun

        raiskaamisen arvosteleminen mielestäsi Pyhän Hengen pilkkaa? Eikö sinua pelota olla niillä hengellisillä rattailla, jotka ovat sielunvihollisen rakentamia ja joita vetää SRK?


      • ymmärrä
        ymmärtää kirjoitti:

        jos on uskon ulkopuolella. Tule tänne sisäpuolelle katasomaan niin kaikki voi näyttää aivan erilaiselta.

        kukaan muu kuin vl-herätysliikkeen sisällä oleva valehtelija.


    • väitteesi, että

      vl-opissa opetettaisiin, että ihmisen ei tarvitse sairastaa? Sen sijaan jonkinlaisen taloudellisen siunauksen on kyllä kuullut joskus puheissakin tulevan kuuliaisten lasten osaksi, kun ahkerasti tekee työtä. Entä mistä nousee ajatuksesi ihmisen jumaluudesta vl-liikkeessä, eihän nyt sellaista ole opetettu missään.

      • nyt perustaa

        ajatuksensa, etkö sitä tiedä?


      • Olen ollut paikalla, kun setäni vaimo teki parannusta sairastamisistaan.. **Entä mistä nousee ajatuksesi ihmisen jumaluudesta vl-liikkeessä, eihän nyt sellaista ole opetettu missään.** Se luulottelemanne syntien anteeksiantamis-valta, on ihmisen jumaluutta.


      • on julistaa
        Devoit kirjoitti:

        Olen ollut paikalla, kun setäni vaimo teki parannusta sairastamisistaan.. **Entä mistä nousee ajatuksesi ihmisen jumaluudesta vl-liikkeessä, eihän nyt sellaista ole opetettu missään.** Se luulottelemanne syntien anteeksiantamis-valta, on ihmisen jumaluutta.

        syntien anteeksiantamusta Hänen nimessään. Ei se silti tarkoita, että ihminen Jumala olisi, vaan julistaa vain evankeliumia kaikille luoduille, niinkuin jeesus kehoitti tekemään.


      • on julistaa kirjoitti:

        syntien anteeksiantamusta Hänen nimessään. Ei se silti tarkoita, että ihminen Jumala olisi, vaan julistaa vain evankeliumia kaikille luoduille, niinkuin jeesus kehoitti tekemään.

        Täysin kaksi eri asiaa on julistaa evankeliumia, vaiko vl-mantraa. Evankeliumi on ilosanoma ylösnousseesta Jeesuksesta. Vl-mantra (jeesuksennimessäjaveressä) on valhe jonka vl:t ottavat toinen toisensa huulilta. Valheeseen sisältyy muka jumalallinen valta antaa toisten syntejä anteeksi.


      • antaa


      • valehtelua
        Devoit kirjoitti:

        Täysin kaksi eri asiaa on julistaa evankeliumia, vaiko vl-mantraa. Evankeliumi on ilosanoma ylösnousseesta Jeesuksesta. Vl-mantra (jeesuksennimessäjaveressä) on valhe jonka vl:t ottavat toinen toisensa huulilta. Valheeseen sisältyy muka jumalallinen valta antaa toisten syntejä anteeksi.

        sillä Jeesus kuoli syntiemme tähden. Sanamuoto ei ole tärkeä vaan asia. Miksi kutsut sitä mantraksi? "Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut", tämä on Raamatusta selvää sanaa. sana "muka jumalallinen" on halventavaa ja turhentava kommentti, mihin perustuu?


      • anteeksi..
        antaa kirjoitti:

        sekä ihminen että Jumala. Jos ihminen julistaa syntien anteeksiantamusta, Jumalakin antaa anteeksi. Jumala viime kädessä antaa anteeksi.


      • perustaa,
        nyt perustaa kirjoitti:

        ajatuksensa, etkö sitä tiedä?

        mutta Raamattua tulisi tulkita kokonaisvaltaisesti, ei irrottamalla yksittäisiä jakeita asiayhteydestään.


      • opettavat
        anteeksi.. kirjoitti:

        sekä ihminen että Jumala. Jos ihminen julistaa syntien anteeksiantamusta, Jumalakin antaa anteeksi. Jumala viime kädessä antaa anteeksi.

        että Jumala ei pysty suoraan antamaan syntejä anteeksi. Vain vl-henkilö voi antaa synnit anteeksi. Tämä on virallinen vl-oppi.


    • Puhujat

      puhuu usein taloudellisesta siunauksesta, joka koituu tunnollisten ja ahkerien uskovaisten hyväksi sitä enemmän, mitä enempi ahkeroivat joka saralla. Tämähän muistuttaa suorastaan kapitalistisen taloustieteilijän Adam Smithin ajatuksia markkinoilla toimivasta "näkymättömästä kädestä", joka ohjailee ahneiden ihmisten toimintaa, niin että tämä ahneus koituu lopulta pieninä murusina kaikkien ihmisten hyväksi.

      • ..Jonka esille otit. Tuolla periaatteella toimii kapitalismi suomessakin. Valitettavasti Carl Marx oli oikeasssa sanoessaan, että rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät.


      • sanoo:

        "Kun matkustat oikeassa matkaseurassa, sinulle annetaan ja täällä ajassa"


      • raamatusta
        sanoo: kirjoitti:

        "Kun matkustat oikeassa matkaseurassa, sinulle annetaan ja täällä ajassa"

        Näissä vl-saarnaajissa kun tahtoo olla vaikka minkälaista mielenhäiriötä. Tarkoittaako tämä saarnaajan "sinulle annetaan", lopuksi, että otetaan väkisin muilta, ja saat ne kun kumarrat minua.


    • yrittäjä toisessa polvessa

      meillä on aina uskottu kahteen asiaan, Jumalaaan ja rahaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe