ruostetta!

epätoivoivoAnneli

Hei! Onko kellään konstia ja kokemusta, millä ihmeellä saa rautapitoisen veden värjäämät astiat puhtaaksi??? Meillä on oma kaivo, jonka vettä emme juo, mutta tietysti pyykki, astiat ja itsensä pesu on tehtävä tällä ruostevedellä... Suodattimiakin on, mutta eipä niistä ole paljoa apua. Olemme nyt asuneet kolmisen vuotta tässä talossa ja kaikki valkeaa keramiikkaa olevat lautaset, kupit yms sekä myös lasit ovat värjäytyneet ruskehtaviksi. Ei auta Fairy, ei sitruunapitoinen konetiskiaine, ei hankaussieni (tai saa Fairyllä hankaussienellä osan värjäytymästä pois, mutta eihän astioita voi jatkuvasti pestä hankaussienellä). Apua kaivataan....!

3

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaappimies

      Tuollainen kaivo, onko sitä tyhjennetty esim. uppopumpulla että vesi kunnolla vaihtuisi jos ruosteen tulo vähenisi ? Astioihin voisi etikkaa kokeilla tai suolavettä/ näiden sekoitusta..

    • mommie

      mikään ei auta, jos rauta on kotoisin kallioperästä. kokemusta on.

    • Anonyymi

      Vanha kysely, mutta aina ajankohtainen. Täysin sama ongelma meillä. Vain Harpic power wc:n puhdistusaineella liotus on tehonnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      229
      6637
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5003
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      155
      4779
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3264
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2883
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      138
      1864
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1854
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1585
    Aihe