Kävin eilen S-pankissa ja kun kysyin lainaa, lihava pankkivirkailija akka nauroi minulle törkeästi. No ihan kiva jos sain jonkin päivän pelastettua, mutta kyllä minä olen tottunut siihen, että pankista saa lainaa.
Mutta s-pankista ei saa! Mikä se sellainen "pankki" on??? HÖH!!!
Pankki,josta ei saa lainaa?
S-Pankki
132253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
S-pankki on suora osuuskaupan säästökassojen perillinen. Pankiksi sitä kutsutaan vain muotosyistä ja sen tärkein tarkoitus on järjestää osuuskaupoille matalakorkoista rahoitusta. Sinulle ei tietenkään riitä lainaa, koska kaikki on jo lainattu prosentin korolla paikalliselle S-liikkeelle.
ehkä se virkailija oli syönyt sen sinulle lainattavan rahan määrän. Kyllä S-Pankista saa joustoluottoa ja visan, jos on asiansa hoitanut moitettomasti ja tuloja on riittävästi.
perustettiin sieltä sai lainaa liiankin helposti ja siitä on jo nyt tullut valtavat luottotappiot pankille. Tuosta oli uutisointia kevään aikana. Ovat tulleet sittemmin varovaisiksi. Varmasti nytkin saa lainaa, mutta varmistavat tarkemmin hakijan maksukyvyn.
asiasta: http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2009/04/17/s-pankin-asiakkailla-on-vaikeuksia-lainanhoidossa/20099829/12?offset=30
kylläpäs tuon taloussanomien uutisen mukaan on kyseinen säästökassa oikea "roskapankki".
"Kävin eilen S-pankissa ja kun kysyin lainaa, lihava pankkivirkailija akka nauroi minulle törkeästi." Kielenkäyttösi (lihavaksi haukkuminen) ja stoorisi on sitä luokkaa että en usko sua muuta kuin trolliksi, enkä myöskään usko että kenellekään nauretaan. "No ihan kiva jos sain jonkin päivän pelastettua, mutta kyllä minä olen tottunut siihen, että pankista saa lainaa." No siinähän sitten olet. Ensinnäkään en usko että olet edes lainaa käynyt kyselemässä. JOKAINEN joka on S-ryhmän asiakasomistaja varmaan jo tietää ettei S-pankki anna toistaiseksi lainaa. Kulutusluottoa kylläkin. "Mutta s-pankista ei saa! Mikä se sellainen "pankki" on??? HÖH!!! " Se on kauppapankki. Riittää monille, niillekin jotka tarvii lainaa koska lainat kannattaa AINA kilpailuttaa eli ei ottaa välttämättä aina omasta pankista.
Kunhan nyt edes 25v täytät, huomaat olevasi jo paljon viisaampi, sitä ei nuorena kaikea tiedä. On paljon pankkeja, joista ei saa lainaa, mutta, on niissä muita etuja, joita vauraat ja viisastuneet käyttävät. Tuskin on pankkia, jossa kaikki olisi edes keskimäärin edullista, vai onko? S-pankin asiakkaatkin saivat kaikki satasia etuja, useat useita tuhansia euroja ensimmäisien vuosien aikana, verrattuna jossa talletus olisi silloin ollut tavallisissa pankeissa. Nyt on Sofia ollut hyvin edullinen ja vieläkin kohtuullisen edullinen. Niissä pankeissa joista ei saa lainaa on mm. seuraavia etuja. - aina parempia korkoja talletuksilleen - täysin ilmaisia laskunmaksut, luottokortit ja "pankkikortit" Kukapa niitä käyttäisi, jos niissä ei olisi jotain suuria etuja? tuosta vain valitsemaan oman tarpeen mukaan kaikki ovat HYVIÄ Skärgårdsbanken, Paikallisosuuspankit, S-Pankki, OP-yhteen kuuluvat pankit, Sampo Pankki, Landeskreditbank Baden-Wuerttemberg-Foederbank Evli Pankki FIM Pankki, SEB Gyllenberg Säästö-jäsenpankit, Sofia Pankki, Banco Santander Royal Bank Bank Nederlands Gemeenten, Suomen Asunto-hypopankki Ålandsbanken Abp, Tapiola Pankki KfW, Rabobank, NRW. Bank, BNP Paribas, eQ Pankki, Helmi Säästöpankki Caisse des Depots et Consignations, Aktia Pankki, Nordea Pankki, Nooa Säästöpankki, Landwirtschaftliche Rentenbank
eipä sinne ikivelkatorppareita luusereita kaivata, naureskele sinä vaan :D
onko tämä siis ihan totta että ei saa lainaa, tuolta s-pankista? mutta kyllähän pankista pitää lainaa saada? siis jos se on pankki.
Joku kirjoitti että tämä pankki on osuuskaupan käteiskassa. Mutta kassastahan pitäisi saada rahaa tarvittaessa. Tämä kassa vastaa että "ei ole rahaa, nyt on raha loppu". Mitäs hyötyä siitä sitten on? tästä säästökassasta? Kun omalla tilillä on rahaa pitäis sitä kai saada tarvittaessa???
"Kävin eilen S-pankissa ja kun kysyin lainaa, lihava pankkivirkailija akka...".
olepas asioista tietämätön ja erittäin huonon kotikasvatuksen saanut, koetapas sivistyä,
tuskin saat mistään lainaa jos tuolla tavoin esiinnyt.
Ensinäkin lainasta ei enää puhuta se on viime vuosituhannen sana, koska se on naisen nimi Laina
nyt sivistyneet puhuvat luotosta.
http://www.s-pankki.fi/henkiloasiakkaat/luotot/Kampanjat/fi_FI/S_Joustoluotto_tavallisten_juttujen_rahoittamiseen/
Kyllä sitä saa sieltä, korko on edullinen ja tietääkseni ei ole mitään muita laskutuslisiä yms, joten korkoprosentti kuluttajasuojalain mukan laskettuna tulee erittäin alhaiseksi.
.
https://www.s-pankki.fi/henkiloasiakkaat/luotot/Kampanjat/fi_FI/S_Joustoluotto_tavallisten_juttujen_rahoittamiseen/
Ei saa s-pankista lainaa. Se on muuten nimeltään LAINA eikä luotto. esim. ASUNTOLAINA. Kyllä se on ihan tätä päivää.
Persaukiset ottavat KULUTUSLUOTTOJA ja LUOTTOJA.