Sauvat vaellukselle?

Pian matkaan kohti lappia..

Morjens. Olen miettinyt, että ottaisiko kävelysauvat mukaan vaellukselle Oulankaan. Eli onko kokemuksia? Onko hyvät pidemmän päälle vai kannattaako jättää suosiolla kotiin?

5

982

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottunut kulkiessa

      niin mukaan vaan.parhaat olisi teleskooppi sauvat sillä ne saa kyytiin rinkkaan jos ei käytä.

    • asia...........

      Vaikka itse harrastankin sauvakävelyä, en ota sauvoja vaellukselle.

      • atlatl

        ...aina,sillä sauvojen käyttö auttaa kävelyn lisäksi myös käsien verenkiertoa. Olen huomannut,että ilman sauvoja veri pakkautuu rinkan kanssa kävellessä käsiin ja kämmenet tuntuvat pakahtuvan suorastaan. Sauvoja käyttäessä tuota ilmiötä ei ole. Teleskooppisauvan etu on sen säädettävyys pitkiin ylä/alamäkiin. Kannatta myös vältää markettien halpasauvoja,jottei tule ikävää yllätystä.


      • kirous ja kurjuus
        atlatl kirjoitti:

        ...aina,sillä sauvojen käyttö auttaa kävelyn lisäksi myös käsien verenkiertoa. Olen huomannut,että ilman sauvoja veri pakkautuu rinkan kanssa kävellessä käsiin ja kämmenet tuntuvat pakahtuvan suorastaan. Sauvoja käyttäessä tuota ilmiötä ei ole. Teleskooppisauvan etu on sen säädettävyys pitkiin ylä/alamäkiin. Kannatta myös vältää markettien halpasauvoja,jottei tule ikävää yllätystä.

        Ainakin minun teleskooppisauvojen pituuden muuttaminen on hankalaa kun lukitus tapahtuu osia pyörittämällä, välillä tuntuu ettei ne pidä kunnolla. Nämä eivät olleet halpistuotteita. Minkälaisia kokemuksia löytyy pituuden säätämisistä, olisiko heittää vinkkiä millä merkillä on helppo ja tukeva säätömahdollisuus.


    • lakkiluke

      ...ole huono ajatus. Mie menen juhannuksen alusviikolla Enontekiön Käkkäkö- ja Suukisjokivarsille ja saatanpa otta sauvatkin mukaan. Yksin menen tällä kertaa kun ei matkakumppaneja ole tungokseen asti... =) jostain kun löytäis niin pelekäämättömän vaeltajattaren, jota ei kaira kammoksuta, niin se oiski kova juttu...suuriahan ei ole kielletty ajattelemasta.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      107
      3654
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2892
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2451
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1925
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1565
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1336
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe