Sauvat vaellukselle?

Pian matkaan kohti lappia..

Morjens. Olen miettinyt, että ottaisiko kävelysauvat mukaan vaellukselle Oulankaan. Eli onko kokemuksia? Onko hyvät pidemmän päälle vai kannattaako jättää suosiolla kotiin?

5

1141

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottunut kulkiessa

      niin mukaan vaan.parhaat olisi teleskooppi sauvat sillä ne saa kyytiin rinkkaan jos ei käytä.

    • asia...........

      Vaikka itse harrastankin sauvakävelyä, en ota sauvoja vaellukselle.

      • atlatl

        ...aina,sillä sauvojen käyttö auttaa kävelyn lisäksi myös käsien verenkiertoa. Olen huomannut,että ilman sauvoja veri pakkautuu rinkan kanssa kävellessä käsiin ja kämmenet tuntuvat pakahtuvan suorastaan. Sauvoja käyttäessä tuota ilmiötä ei ole. Teleskooppisauvan etu on sen säädettävyys pitkiin ylä/alamäkiin. Kannatta myös vältää markettien halpasauvoja,jottei tule ikävää yllätystä.


      • kirous ja kurjuus
        atlatl kirjoitti:

        ...aina,sillä sauvojen käyttö auttaa kävelyn lisäksi myös käsien verenkiertoa. Olen huomannut,että ilman sauvoja veri pakkautuu rinkan kanssa kävellessä käsiin ja kämmenet tuntuvat pakahtuvan suorastaan. Sauvoja käyttäessä tuota ilmiötä ei ole. Teleskooppisauvan etu on sen säädettävyys pitkiin ylä/alamäkiin. Kannatta myös vältää markettien halpasauvoja,jottei tule ikävää yllätystä.

        Ainakin minun teleskooppisauvojen pituuden muuttaminen on hankalaa kun lukitus tapahtuu osia pyörittämällä, välillä tuntuu ettei ne pidä kunnolla. Nämä eivät olleet halpistuotteita. Minkälaisia kokemuksia löytyy pituuden säätämisistä, olisiko heittää vinkkiä millä merkillä on helppo ja tukeva säätömahdollisuus.


    • lakkiluke

      ...ole huono ajatus. Mie menen juhannuksen alusviikolla Enontekiön Käkkäkö- ja Suukisjokivarsille ja saatanpa otta sauvatkin mukaan. Yksin menen tällä kertaa kun ei matkakumppaneja ole tungokseen asti... =) jostain kun löytäis niin pelekäämättömän vaeltajattaren, jota ei kaira kammoksuta, niin se oiski kova juttu...suuriahan ei ole kielletty ajattelemasta.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      53
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      587
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe