Venäjä: USA ja Nato suurimpia uhkia
Venäjä pitää Yhdysvaltoja ja sotilasliitto Natoa suurimpina uhkina maailmanlaajuiselle turvallisuudelle ja omille asevoimilleen.
Tänään esitelty ja eilen presidentti Dmitri Medvedevin hyväksymä maan turvallisuusstrategia ulottuu vuoteen 2020. Sen mukaan Venäjä valmistutuu vastaamaan kylmän sodan aikaisten vihollisten luomaan uhkaan.
Toisaalta Venäjä aikoo toteuttaa järkevää ja käytännöllistä ulkopolitiikaa ja estää uuden kilpavarustelun.
Turvallisuusstrategiassa pidetään mahdottomana Naton laajentumista Venäjän rajanaapureihin. Varoitus viittaa lähinnä Georgian ja Ukrainan suunnitelmiin liittyä sotilasliittoon.
Samoin kritisoidaan Yhdysvaltojen suunnitelmaa sijoittaa osia ohjuspuolustusjärjestelmästään Itä-Eurooppaan.
(MTV3-AFP)
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/05/877549
V:n kommunisteilla nauha päivittämättä;
.. .. ..
082
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.