Lämpenee Asko Kervisen terveystietojen ja mustanlistan koko jupakan pääasian asiakirjojen saannista puolustukseksi kaupungin johtavienvirkamiesten teennäisen kunnianloukkaus syytöksen vuoksi. Kouvolassa yleinen syyttäjä pitää keskeisenä Perussuomalaisia vastaan tehdyn tulkintapyynnön selvittämisessä Asko Kervisen mustan listan sisältöä ja totuutta asioiden paikkaansa pitävyyttä kirjaamisen totuuden kanssa. Johtavat virkamiehet vastaavat asiakirjan sisällön oikeudellisuudesta henkilökohtaisesti.
Aloitteen ensimmäisenä allekirjoittajana ihmettelen Suomalaista oikeuslaitosta miksi päivän selvän asian vatvominen viranomaisilla kestää näin kauan, kun vain tarvitsee luovuttaa oikeusvaltiossa Asko Kerviselle hänelle lain mukaan kuuluvat asiakirjat mustanlista luettavaksi ja mahdollisesti oikaistavaksi. Tästähän vain on Perussuomalaisten valtuustoaloitteesta ydinkysymys, joka on tehty Kunnallislain 40§ vastuullisella ja velvoittamalla asialinjalla kunnioittaen kaikkia osapuolia tasapuolisesti.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Kotkan kaupunginhallituksen varajäsen
Media- agentille tiedoksi kohta Persut
Arto Hirvonen
581138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
ihmetten koko juttua jos agentin tiedot tuoreita, miksi ei vois olla totta? onko vaikea hyväksyä sitä että kervinen lähdossa vankeuteen ja miksi ei lähtis, media agentilla pitävät todisteet!
Noo agentti sitten oikeudessa kait? joskus? Oisipa ees omalla nimellään niinkuin Asko. Eipä ole.
selventää? suomentaa...?
menes lukeemn kouvolan palstaa vähäsen, eiköhän valkene sullekkin:D
...paljon vakavammasta asiasta johon Askolla ei saumaa ilmeisemmin yhtään enään!!
Kervisen olisi tunnustettava tosiasiat ja luovuttava viimen koko jupakasta. Ei seuraa hyvää tiedetään. Jääräpäisyys koitui kohtaloksi!
Näinhän se on, selitäs se näille jäärille että perille menis!
Tyhneliini on sopuli ja päinvastoin!
Media- agentti etsii koupingin ylimmästäjophdosta sijais kjärsijää, jotta todelliset virkansapuolestya väärenträjät saadaan pelastettua. Hyteisö myy aina yksilön vaikka sijais karsijäksi.
lähdön perusteista!
Koska niitä ei Media-agentilla, eikä taustakuorolla ole tuoreina eikä pilaantuneina, alat vaan miettiä mahdollisia tuomioita muille osapuolille, jos juttu avataan uudelleen oikeuskäsittelyyn!
asian peitteleminen ja väärien asiakirjojen salailu sekä käyttö ja luovutettava ennen kuin joutuvat itse lainvastaisesta menettelystä syyteharkintaan ja mahdollisesti tuomiolle?
eheki media agentti oikeassa ehkä on, mutta jos ajattelis omalla järjekllä Hirvonen nimellänsä täälllä ,mutta agenti ei, elikkä agentti viittais jo nimmarinsakin puolesta vakoojaan, jotenka?????
On selvä juttu mun mielestä!
Kummallakin on oikeankäden tietoa asian kulusta. Voin tunnustaa yhteys myös Kouvolan rikospoliisin lisäksi myös Eduskuntaan ja oikeuskanslerinvirastoon asia johdosta. Ei hätäillä asia on hoitumassa poliittisesti niin, kuin Kotkan kaupungin johtavat virkamiehet on halunneet Perussuomalaisten tekevän puolustaakseen valtuustoaloitteen oikeudellisuutta? Arto Hirvonen Perussuomalaiset Kotkan kaupunginhallituksen varajäsen
PISTE!
media-agentibn mukaan ei kukaan voi teidän keississä mitään kun ette voi todistaamitään , eihän salaisilla tiedoilla voi mitenkään todistaa mitään,olenko väärässa eli en ole, eikös niin??
näitä tietoja ei saa kertoa asian ollessa kesken
Kervinen ole tuomionsa ansainnut, mitä tähän sekoittaa kenenkään henlöyttä yhtään enää!
kylläpä sitä ennen tiedoteltiin kaikenlaista, missäs nyt tiedotteet kun yksiö odottaa!
Rohkenen vastaamaan mitä tekemistä Eduskunnalla on, jos Asko ei saa hänelle Suomenlain mukaan kuuluvia terveys- mustanlistan tietoja luettavaksi. Tiesitkö Eduskunta on Suomen kaikkien lakien ylin säätävä elin, joka saa tarvittaessa alta aikayksikön Kotkan kaupungin itsensä salaiseksi julistamat asiakirjat luettavaksi meriselityksineen. Mutta ei mennä asioissa liian nopeasti eteenpäin. Annetaan Kouvolan yleisensyyttäjän tehdä omat yhteisöllisyyden ratkaisut. Sitten vasta, kun jos Kotkan Perussuomalaisia syytetään virkavelvollisuuden ylittämisestä ja ei ole saanut Askon asiakirjoja puolustukseksi laatia vastinetta syyttäjän näkemykseen. Arto Hirvonen Perussuomalaiset Taustavaikuttaja
Asiakirjojen luovutus tullee tämän näkemyksen mukaan Kotkan kaupungille eteen jos perussuomalaisia kutsutaan oikeuden eteen harkittavaksi tuomiolle? Jollei syyttäjä nosta syytettä, onko aloite käsiteltävä? Mielenkiintoinen yhtälö, osaako Media-agentti vastata?
vastaamaan kysymyksiin, vai eikö tieto ja uskallus riitä?
keskeneräisestä asiast ei saa tuoda julki media-agentin väottämiä. Huom! persut voitte vedota hallitukseen, että vuotaja joukossa ja henkilöllisyys julki - tutkintaan.
vastauksen antamiseen, vai eikö agentti näe muiden kysymyksiä vihamielisessä sokeudessaan Kervistä kohtaan?
Kysymys kuuluu: Jollei syyttäjä nosta syytettä perussuomalaisia vastaan, onko valtuustoaloite käsiteltävä?
Tuleeko saatujen tietojen mukainen vastaus?
Media-agentti ei lähde polemiikkiin Arto Hirvosen kanssa...ja miksiköhän;)
...asiat ojasta allikkoon!
Kervinen takoo päätä seinään ja muut avittaa, en sano ketkä ettei tule sano-mista!
Jäärät kumoon ja oppia kantapään kautta ja tarvittaessa häkkiä kehiin, eiköhän tokene kovemmatkin jäärät?
Lindelöf, Ruonala ja Koivisto. Heidän tuomionsa on vasta poliisitutkinnan alla, eikä mitään tietoja ole annettu ulos rikkomatta vaitiololakia. Ei Kervisen mahdollisia tuomioita eikä muidenkaan.
Yhteisöllisyys ajaa yksilön oikeuden editse, eihän tuossa pitäoisi olla mitään epäselvyyttä.
Nimimerkki Nimetön kirjotti asiaa, yksilö ei ole mitään demokratian voiman edessaä, sen pitäis tajuntaan mennä!
Ilmeisen kovaa tekstiä ja hyvä että menee korkeammalle tasolle, viekää asia loppuun, uskoisin Askon asian menneen päin prinkkalaa, selvittäkää ja vaatikaa asiakirjat selviksi!!
kotkalaiselle, kaupungin johtopaikalla olevalle vasemmistopoliitikolle on myöntää olleensa väärässä tai tehneensä virheen. Siksi näitä asiakirjoja ei voi luovuttaa. Periaatteellisesti sosialismissa on aina tehty oikeita ja virheettömiä ratkaisuja ja niin myös Kotkassa politiikan huipulla. Siellä ei siis koskaan tehdä virhettä ja jos joku muuta väittää niin joutuu raastupaan koska Siperiaan ja likvidoitavaksi ei voida lähettää kuten sosialisteilla entisinä aikoina oli tapana tehdä toisinajattelijoille.
Ihmettelen näitä yksilön oikeuden puolestapuhujia. Ettekö tajua kuinka haitallista tämän asian vatkaaminen kaupungille yleensäkkin? Lopettakaa jankuttaminen niistä asiakirjoista ja muista hömpötyksistä kun niistä ei ole mitään hyötyä!
Asiantuntemus ei ole pahasta, myös Hirvonen asiantuntijana oikeutettu mielipiteeseen siinä missä Media-agenttikin. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000079&posting=22000000043948309
saada kotkalaiset virkamiehet mestauslavalle.
Yhteisöllisyys rakentuu aina pääsääntöisesti enemmistö päätöksiin. Näin se pitääkin ollakkin. Vaikeus syntyy vasta, kun isossa yhteisössä kourallinen näin-näis merkittävät vaikuttajat alistaa koko yhteistön valikoivan peukalonsa alle. Suntyy vastakkain asettelua, joka vaiennetaan antamalla kapinetissa kuunteluoppilaan paikka. Esitteliät tuovat asiat kapinettiin jo varmana lopullisenapäätöksenä. Annetaan ymmärtää, että tämä asia on aina oikeusasteita myöten saanut lainvoiman. Yhteisö vain siunaa asian lähes keskusteluitta. Jos joku uskaltautuu tuomaan paremman ehdotuksen se puhutaan penkinalle. Näin pienenryhmän yhteisöllisyydensisällä edotus saa ratkaisevan vaiman edetä lopulliseenpäätökseen.
Kuitenkin kuntalaiset yrittävät vaikuttaa asiaan kansalaisaloitteilla saada korjauksia päätökseen. Aina vastapainon vahvistuessa asiat muuttuvat parempaan suutaan. Siksi järjestetään vaaleja, jotta kansalaisille annetaan mahdollisuus vaikuttaa yhteisöllisyyden voimasuhteisiin.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Taustavaikuttaja
...hyväksyä, historiallista väkivaltaista junttatapaa pitää osata muttaa, ja nythän siihen on hyvät mahdollisuudet perussuomalaisten vastavoimalla, joka ennen Kotkasta tyystin puuttunut!
Vatikaa virkamiehiltä vastuuta tietojen käsittelyyn. Muistakaa kuka on isäntä talossa!
ymmärrä minkälainen vastustus voi tulla lakitermein laadituille perusteille tämän asian yhteydessä jatketuille väärillä tiedoilla laadituille vastineille ja puolustuksille tarkoitetuilla vilpillisillä ja perättömillä tiedoilla muokatuilla asiakirjoilla?
Kyllä tuo asiakirja-asia ja kaikki muukin rikotutkintaan veto vielä avautuu ja selviää, usko pois vaan Hirvonen.
"lapset siinä hyörii"..............
Kuinka kauan tätä "risaa levyä tarvii" kuunnella ?
Saatujen tietojen mukaan muutoksenhakuprosessi menossa Kouvolan hallinto-oikeudessa, joten silläkään perusteella ei Kervieslle voida asiakirjoja luovuttaa.
Hallinto-oikeuden päätös kestää n. 8 kuukautta, joten ainakaan sitä ennen ei Kerviselle asiakirjoja luovuteta.
syytteen nostamisesta asianosaisia vastaan rikosoikeudessa, puolustuksen asianajajat voivat pyytää salatut asiakirjat oikeuden todistelua varten, joten hallinto-oikeuden päätöksellä ei ole merkitystä sitä kautta olevan pyynnön perusteella.
bordellit suomessa
hallinto-oikeuden käsittelyajasta ja miten se vaikuttaa syytetyn liitetietojen saamisoikeuteen tai estämiseen?
Voitteko perustella kirjoituksen todenperäisyyden?
Saatujen tietojen mukaan asiakirjapyyntöprosessi on samanaikaisesti käräjäoikeuden käsittelyssä, jonka kautta on mahdollista saada asiakirjat asianosaisille puolustuksen asianajajille käyttöön jo ennen hallinto-oikeudessa pitkään viipyvää päätöstä.
Luotettavalta taholta saatujen tietojen mukaan käräjäoikeudelta on tulossa asiakirjojen osalta tarkistus- ja selvityspyyntöjä tutkinnan alla oleville vielä ennen kesälomakautta, jolloin asianomaisten on mahdollista jatkaa asioiden puolustusta oikeuden todistelua varten.
Asiakirjojen selvitys- ja luovutuspyyntö tulee todennäköisin syin ensin hallinto-oikeudesta asianomaisille.
Poliisin tutkinta on edennyt vaiheeseen, jossa osa tapauksen tutkintapyynnöistä on jätetty syyteharkintaan syyttäjälle, ei siis vielä käräjäoikeuden käsittelyyn, niin kuin Media-agentti luotettavien tietojen perusteella esittää.
Media-agentti voi tarkistaa asioiden käsittelyjärjestyksen diaarinumeroista!
Yhteisön kannalta olisi varmaan kaikkein järkevintä neuvotella sovitteluratkaisu, jolla kaikki oikeuden käsittelyt voitaisiin estää kielteisen julkisuuden takia.
uuteen käsittelyyn uusien saatujen tietojen perusteella!
Pitääkö saatu tieto paikkansa?
...viimeiset käänteet, jotenka pitää vaan odotella agentin avautumista!
Odottelee Kotkan kaupunginhallituksen ja Media-agentin antamaa lausuntoa Asko Kervisen asiakirja luovutusta oikeuslaitokselle, jotta he pystyvät etenemään asiassa. Nyt ollaan tultu siihen pisteeseen, että jos syytteitä harkitaan. On asiakirjat luovutettava Asko Kerviselle ja Perussuomalaisten valtuustoryhmän puolustustarpeisiin.
Yhteisöllisyyden enemmistö odottelee kuinka jo monet tuomiot virheellisillä perusteluilla saanut Asko Kervisen töiden laiminlyönti asiakirja keissi avautuu. Nyt Media-agentti miettii vastausta, kun salassa pidetyt asiakirjat ratkaisee asian etenemisen ja muista 8 ryhmä käy poliisikuulusteluissa kertomassa miksi haastoivat Perussuomalaiset muka virkavirheestä kuulusteluihin.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Asialinja taustavaikuttaja
asiakirjojen avautumista ja vastauksia oikeuslaitokselle ja taitavat sielläkin lomailla?
Eihän tämän asian käsittelyllä mikään kiire ole, on jatkunut jo viisi vuotta!
Media-agentti syvästi loukkaa Suomalaista lain kuuliaisuutta, kun täysin tuulesta temmattuja omia juttujaan pitää syöttää Suomi24 palstalla muka vuodettuna tietona Kouvolan rikospoliisista. Jos tämä olisi lain mukaan edes mahdollista. Paistaisi ja haisisi oikeusvaltion mädännäisyys ja täydellinen suojelu poliittisen yhteisöllisyyden suosimisesta yksilöä vastaan.
Perustelu Suomalaisen oikeuslaitoksen puolueettomuudesta täällä viikolla Perussuomalaiset tiedusteli syyteharkinnan tilannetta pääsyyttäjältä Kouvolasta. Uskomme yleisensyyttäjän rehellisyyteen, että hän ei vielä tässä vaiheessa anna K E N E L L E K K Ä Ä N asian etenemisestä lopullista tietoa miten asia hoituu syyteharkinnan osalta.
Selventävä huomio on otettava se seikka, että Asko Kervistä ei tässä Perussuomalaisten valtuustoaloitteen pohjalta ole miltään osin asian osanen. Kaupunginvaltuutettuna toivoisin Media-agentin lopettavan poliittisen uhkailun sikseen ja jättäisi poliittiset asiat koaliition enemmistön punnittavaksi.
Eduskuntavaalia odotellessa.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Syytettynä yksilön oikeuksien puolustamisesta yhteisöä vastaan
Asialinja taustavaikuttaja
...ja persujen eduksi voisi jopa arvuutella!
....sillä taas uutta tietoa, jotenka jotain enteilee tämä hiljaisuus!
Eira Karppista ei kait saa vastuuseen asiakirjojen sisällöstä virkamiehenä, koska on eläkkeellä? Myös hänen silloinen vastaava esimies Lintunen on toisen kaupungin palveluksessa, joten vastuuasia on lähinnä kunniakysymys!
Mutta on häpeällistä, mikäli yli kymmenen vuotta ylläpidetyt listat työntekijöistä julkaistaisiin. Asiakirjat on kuitenkin syytä tarkistaa ja oikaista niistä virheelliset tiedot, sekä palauttaa Kervisen kunnia.
Persujen ajama selvityspyyntö on myöskin media-agentin hyväksyttävä!