Homoseksuaalisuus

Miksi kristillisdemokraatit vertaavat usein homoseksuaaleja pedofiileihin, eläimiin sekaantujiin ja moniavioisiin..?? Hävettää aina, kun möläyttävät moisia vertauksia!
8420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

KD ei tee tuollaisia vertailuja. Muista puolueista löytyy sellaisia yksittäisiä ihmisiä, mm persuista, kokoomuksesta ja kepusta.

Äänestä
  • Tekeehän.. todistettavasti esimerkiksi Essayah. Kun keskusteltiin homoseksuaalien oikeuksista, hän kyseli missä menee raja nostaen esille Hollannin pedofiliapuolueen, eläimiinsekaantujat ja moniavioiset. Tätä ihmettelen.

    Äänestä

  • kuulija. kirjoitti:

    Tekeehän.. todistettavasti esimerkiksi Essayah. Kun keskusteltiin homoseksuaalien oikeuksista, hän kyseli missä menee raja nostaen esille Hollannin pedofiliapuolueen, eläimiinsekaantujat ja moniavioiset. Tätä ihmettelen.

    Hän otti nuo asiat silloin yleisesti esiin viitaten nykyiseen ja mahd tulevaan avio- tms lainsäädäntöön, mistä nyt silloin tarkalleen keskusteltiinkaan. Vertailusta ei ollut kyse ja syntynyt väärinkäsitys korjattiin jo sen käydyn keskustelun aikana.

    Kuten edellinen sanoi..kyseisenlaista vertailua esiintynyt joskus joidenkin puolueiden yksittäisten kansanedustajien tiimoilta, mutta ei KD:ssä.

    Äänestä

Perustuu siihen, että jotkut ajattelevat, että on olemassa sisäinen tieto siitä, mikä on oikein ja hyväksyttävää ja mikä ei. Tämä tieto ja sen mukaan asennoituminen ja eläminen on sama kuin Jumalan tahdon noudattaminen. Se siis ei vaihtele ihmisten tahdon ja mieltymysten mukaisesti vaan on sama kaikille. Se näkyy selvimmin Raamatussa, mutta vaatii oikeaa tulkintaa. Oikea ymmärtäminen vaatii tässä ajattelukuviossa Pyhän Hengen mukana oloa. Tämä tieto ei muutu ajan mukana. Myös tiedon soveltaminen eri aikakausina ja olosuhteissa vaatii Pyhän Hengen antamaa ymmärrystä. Kristityt, jotka vertaavat homoseksuaaleja pedofiileihin, eläimiin sekaantujiin ja moniavioisiin yms. ajattelevat, että tällaiset ihmiset eivät halua eivätkä välitä elää oikein ja mahdollisimman hyväksyttävästi, vaan antavat käsityksen ja tunteen vapaudesta johdattaa mielensä vääriin tekoihin. Yleensä ei haukuta homoja, jotka näkevät homoutensa vääränä ja haluavat parantua ja muuttua, vaan niitä, jotka eivät ymmärrä asenteensa olevan Jumalan tahdon vastainen. Nämä ihmiset jopa pröystäilevät homoudellaan ja tahtovat tehdä homojen suhteet ja liitot tasavertaisiksi normaalin käytännön kanssa, vaikka se ei ole oikein. Joistakin asioista mainitaan Raamatussa, toisista ei. Asiat, joista ei mainita Raamatussa, pitäisi ilman sitäkin ymmärtää Jumalan tahtomalla tavalla. On myös asioita, joissa on ennen ollut tapana tehdä toisin kuin nykyään meidän kulttuurissamme, esim. avioisuusasia. Se kaiketi perustuu siihen, mikä nähdään hyväksyttävimmäksi ja parhaaksi ja on siksi otettu yleiseksi tavaksi ja laiksi.

Äänestä
  • Esimerkiksi homous, eli samaan sukupuoleen mieltyminen on luonnollista. Homous ei ole ihmisen oma valinta, vaan luonnonoikku. Se että homoparilla olisi lapsi, ei ole luonnonoikku. Se on pelkästään politikoinnin tulosta, jossa homot vetoavat seksuaalisten vähemmistöjen syrjimiseen.

    Äänestä

  • Kiitos! kirjoitti:

    Esimerkiksi homous, eli samaan sukupuoleen mieltyminen on luonnollista. Homous ei ole ihmisen oma valinta, vaan luonnonoikku. Se että homoparilla olisi lapsi, ei ole luonnonoikku. Se on pelkästään politikoinnin tulosta, jossa homot vetoavat seksuaalisten vähemmistöjen syrjimiseen.

    "Esimerkiksi homous, eli samaan sukupuoleen mieltyminen on luonnollista. Homous ei ole ihmisen oma valinta, vaan luonnonoikku."

    Ei ole mikään mukaan seksuaalinen kieroutuma oma valinta, mutta kieroutuman mukaan eläminen ja sen sanominen normaaliksi, ON VALINTA!

    Äänestä

Ei voida puhua vertaamisesta. Ei tietenkään tarkoiteta, että olisi sama jos ihminen harjoittaisi homoutta kuin esim pedofiliaa, joka rikkoo jo pelkästään Suomen lakia ja on julmaa hyväksikäyttöä.
Raamatussa kuitenkin puhutaan näistä asioista samalla lehdellä, eikä näitä laiteta siellä törkeysjärjestykseen, vaan kaikista niistä tulisi pyrkiä yhtälailla parannukseen. Mikäli katumusta ja parannusta ei näihin tule, pysyy tuomio samana, synnistä riippumatta.
Vääristyneisyys osoittaa haitallisuutensa jo tässä elämässä, ei kai sitä turhaan ole kielletty. Tälläisiä parisuhdemalleja ei tulisi lähteä tukemaan lainkaan,
mutta asian suhteen on ajauduttu vaan kauemmas, alettiin sekoittamaan soppaan jo lapset, sekä kirkko, joka nosti maallisen suvaitsevaisuuden tärkeämmän yläpuolelle. Mitähän seuraavaksi..?

Äänestä

Varsinaista vastausta en osaa sanoa, mutta oletko kuullut sellaisesta termistä kuin seksuaalinen tasa-arvo? Ei kait silloin voi eläinseksiä arvottaa huonommaksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja KD.. kirjoitti:

Miksi kristillisdemokraatit vertaavat usein homoseksuaaleja pedofiileihin, eläimiin sekaantujiin ja moniavioisiin..?? Hävettää aina, kun möläyttävät moisia vertauksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu