Tosin kristinuskossa, kuten vanhoillislestadiolaisessa herätysliikkeessä tästä lopunajasta on puhuttu jo siitä lähtien, kuin koko lestadiolainen herätysliike syntyi. Koko kristinuskon ajan on eletty lopunaikoja. Kuitenkin jos tällainen lopunaika tulee, se käsittää vain kristinuskon tai jonkin tietyn herätysliikkeen loppua riippuen siitä, pitääkö kyseinen herätysliike muita kristittyjä uskovaisina.
Lopun aikojen jälkeenkin on elämää. Ihmiset eivät lopu siihen. Maailman loppua taas ei tule koskaan, vaikka maapallo räjähtäisikin. Aina on olemassa jotain. Ja tietääkseen nytkin maailman kaikkeudessa on muuallakin elämää, kuin vain maapallossa.
Terveisin entinen vl.
Lopunaika tarkoittaa vain
kristinuskon lopunaikoja.....
4194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onnellisen lopun aikaa ja uskoa siihen.
toivottavasti monien ihmisten elämässä ja sydämessä. Ainakin tämän puolesta voisi rukoilla.
Vl-liikkeesä tunnutaan elävän vain kokoajan tätä maanpäällistä helvettiä. Eikö olisi aika jo nähdä se valo ja hyvyyskin jossain? Liikkeestä pitäisi häätää muutama outo saarnaaja niin ehkä se hyvyyskin löytyisi. Tässä annetaan omille lapsille muuten aika synkkä tulevaisuus.
ristitty laulaa: http://www.seiska.fi/seiskatv/_a95420/kuuntele tuksun hittibiisi editoimaton versio/