Voisikohan minulla olla syytä epäillä sepelvaltimotautia, kun olen pari kertaa pölyisessä ympäristössä juostessani/pyöräillessäni kärsinyt rintakivusta? Mainitsin tuon pölyisyyden siksi, että olen allerginen siitepölylle (ja reagoin siis myös katupölyyn helposti), joten kyseessä kai periaatteessa voisi olla myös astmaattiset oireet.
Rintakipu rasituksessa 20-vuotiaalla
allerginen...
3833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sepelvaltimotauti on äärimmäisen harvinainen tuossa iässä. Missä kohtaa kipu tuntui? Sydänperäinen kipu tuntuu harvoin sydämen kohdalla vaan jossain muualla. Lähtisin ennemmin hakemaan syytä muualta kuin sydämestä. Tuossa iässä rintakipu ilman mitään muuta oiretta on yleensä hyvälaatuinen oire.
Kipu tuntui aivan keskellä rintaa, ikään kuin rintalastan takana.. Voisikohan tuosta päätellä jotain?
Minulla itselläni on sekä sydän- että keuhkosairaus ja kardiologi sanoi minulle kerran, että monesti ihmiset mieltävät rinnassa tuntuvan kivun helposti sydänperäiseksi, vaikka tosiasiassa olisi kyse keuhkoista johtuvasta kivusta.
Näin järjellä ajateltuna astma tuntuisi paljon todennäköisemmältä vaihtoehdolta. Voihan kyse olla myös allergiaoireista, sillä harvasta varmaan tuntuu hyvältä juosta katupölypilvessä taikka siitelypölyn seassa, etenkin jos allergiaa on.
Ainahan voi mielenrauhansa säilyttämiseksi hakeutua lääkäriin.