eli tytöllä (11kk) alkoi tulla punaista näppyä ensin toisen jalan taipeeseen,nyt levinnyt jo toiseen jalkaan vähän lievempänä,ja äsken huomasin käsissäkin pieniä näppyjä,mutta ei punoitusta.ilmeisesti ei kutise ,kun tyttö on tyytyväinen. kellään tietoa? siis neuvolaanhan tässä ollaan yhteyttä ottamassa,mutta onko kellään kokemuksia tälläisestä,että mistähän voisi johtua? siitepöly,ruoka-aine...? ihmetyttää.
näpyt leviää..mitä tää on?
3
768
Vastaukset
- mahdollisuutta..
Joku pesuaine, ruoka, vaatteissa oleva materiaali tms.
- se vaikka
enterorokkoa?? Siinähän tulee käsiin, jalkoihin ja suuhin näppyjä, jotka ei kutise. Ja joskus näppyjä voi tulla myös taipeisiinkin. Noita on eri asteisia, toisissa tulee eka kuumetta ja flunssaa. Toisissa lievemmissä tulee vaan näppyjä, jotka kestää pari kuukautta.
- allergisen äiti
Kannattaa tarkkaan miettiäkin että onko viime viikon aikana tapahtunut jotakin erityistä josta allergia voisi tulla taannehtivasti.
Kemikaalit ja käsittelyaineet tavaroissa, kuten joissakin muoviesineissä sekä uusissa vaatteissa (tai pyykkipulveri jäänyt vaatteeseen pesussa) voivat herkistää ihoa vaikkapa hiotessa suoraan ihoa vasten.
Ruoka-aineallergia voi hyvinkin tulla kyseeseen, jos oireet eivät siitä muuksi muutu. Pikkulapsetkin ovat usein lievästi allergisia esim. maidolle ja allergia voi tulla taannehtivasti ja vain silloin kun maitoa on tullut enemmän juotua.
Yksi allergisoiva voi olla omasta mielestäni penisilliinit. Onko lapsella ollut penisilliinikuuria viime aikoina? Tästä ei tietääkseni ole näyttöä, mutta hyvin yleisestä lapsille annettavasta penisilliinistä (amoksilliini) ainakin meillä kaikki alkoi. Sitten alkoi tulla muistakin aineista oireita, myös hyönteisten puremista. Todettiin lievä maitoallergia ja kananmuna-allergia, mutta se ei estä näiden käyttöä, koska ovat asteikossa niin lievällä tasolla olevia allergioita, etteivät estä maidon ja kananmunan normaalia käyttöä, maidosta tuskin tulee lainkaan oireita yksistään ja kananmunaakin voi silloin tällöin syödä ellei tule muita altistavia allergeeneja samaan aikaan. Ja lasten lievät ruoka-aineallergiat menevät kaiketi iän myötä ohitsekin.
Toivottavasti asia selviää pian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313507- 1231399
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111321- 711048
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871026olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26967Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78875