näpyt leviää..mitä tää on?

näppyLÄ

eli tytöllä (11kk) alkoi tulla punaista näppyä ensin toisen jalan taipeeseen,nyt levinnyt jo toiseen jalkaan vähän lievempänä,ja äsken huomasin käsissäkin pieniä näppyjä,mutta ei punoitusta.ilmeisesti ei kutise ,kun tyttö on tyytyväinen. kellään tietoa? siis neuvolaanhan tässä ollaan yhteyttä ottamassa,mutta onko kellään kokemuksia tälläisestä,että mistähän voisi johtua? siitepöly,ruoka-aine...? ihmetyttää.

3

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisuutta..

      Joku pesuaine, ruoka, vaatteissa oleva materiaali tms.

    • se vaikka

      enterorokkoa?? Siinähän tulee käsiin, jalkoihin ja suuhin näppyjä, jotka ei kutise. Ja joskus näppyjä voi tulla myös taipeisiinkin. Noita on eri asteisia, toisissa tulee eka kuumetta ja flunssaa. Toisissa lievemmissä tulee vaan näppyjä, jotka kestää pari kuukautta.

    • allergisen äiti

      Kannattaa tarkkaan miettiäkin että onko viime viikon aikana tapahtunut jotakin erityistä josta allergia voisi tulla taannehtivasti.

      Kemikaalit ja käsittelyaineet tavaroissa, kuten joissakin muoviesineissä sekä uusissa vaatteissa (tai pyykkipulveri jäänyt vaatteeseen pesussa) voivat herkistää ihoa vaikkapa hiotessa suoraan ihoa vasten.

      Ruoka-aineallergia voi hyvinkin tulla kyseeseen, jos oireet eivät siitä muuksi muutu. Pikkulapsetkin ovat usein lievästi allergisia esim. maidolle ja allergia voi tulla taannehtivasti ja vain silloin kun maitoa on tullut enemmän juotua.

      Yksi allergisoiva voi olla omasta mielestäni penisilliinit. Onko lapsella ollut penisilliinikuuria viime aikoina? Tästä ei tietääkseni ole näyttöä, mutta hyvin yleisestä lapsille annettavasta penisilliinistä (amoksilliini) ainakin meillä kaikki alkoi. Sitten alkoi tulla muistakin aineista oireita, myös hyönteisten puremista. Todettiin lievä maitoallergia ja kananmuna-allergia, mutta se ei estä näiden käyttöä, koska ovat asteikossa niin lievällä tasolla olevia allergioita, etteivät estä maidon ja kananmunan normaalia käyttöä, maidosta tuskin tulee lainkaan oireita yksistään ja kananmunaakin voi silloin tällöin syödä ellei tule muita altistavia allergeeneja samaan aikaan. Ja lasten lievät ruoka-aineallergiat menevät kaiketi iän myötä ohitsekin.

      Toivottavasti asia selviää pian.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3507
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      123
      1399
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1321
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1048
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1026
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      967
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      875
    Aihe