moro kaikki! mulla ois sellanen ongelma että tuli vähän hölmöiltyä pikavippien kanssa.. olen työtön ja nyt on vipit nousseet sinne 500e.. elikkäs oisiko mahdollista saada jostain pankista lainaa niiden maksamiseen? mutta minulla ei ole tuloja ollenkaan.. mutta luottotiedot ovat viellä kunnossa (ainakin vähän aikaa) ja haluisin nyt saada tuon kierteen loppumaan ajoissa.. olen ottannut uusia vippejä vanhojen maksamiseksi joka on todella tyhmää.. en toivoisi nyt sellasia vastauksia että omapa on vikasi, totta se on, vika on minun. tiedän sen.
pikavippi velat
ongelmallinen
6973
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei yksikään järkevä pankki halua sekaantua tilanteeseesi tippaakaan ellei sinulla sitten satu olemaan jotain omaisuutta lainan vakuudeksi, tai vaihtoehtoisesti jotain hyvin raha-asiansa hoitanutta takaajaksi. Eiköhän kannattaisi soittaa isille ja äitille :)
vittu sentään 500 vipit ja koitat provota täällä- tule 10 vuoden päästä takaisin ulisemaan, jos vippejä on 10000 ja ikää enemmän kuin 13.
saat kasaan vaikka korvasieniä keräämällä ja myymällä ne. On niin pieni velka, että hoida pois ja elä jatkossa niin, ettei tarvitse vippejä ottaa. Hyvä, että olet ajoissa herännyt pikavippikierrettä katkaisemaan.
Kannattaa soittaa velkaneuvontaan. Pankeistakin voidaan myöntää lainaa.. Juristilta kannattaa varmistaa miten lainojen laita on ja onko perintäkulut lainmukaisia.. http://www.lakimiespuhelin.fi/laina/lainaehdot/ ja http://www.lakimiespuhelin.fi/perinta/ mitä nopeasti löysin..
Hei! Keskustele ensin vaikka jos vanhemmat elää että voivatko antaa vaikka parisataa lainaan ja soitat sitten velallisille, maksusopimusta. kuulutkos sosiaalilautakunnan piirin että saat peruspäivärahaa tai kelan piiriin, kun tulee päiväraha maksa vähän kerrallaan. Hätäaputyönä kysy vaikka mainosten jakelua tms. tosin tuo korvasienten keräys on rahakasta puuhaa jos niitä sieniä saa jostain löydettyä, muistan kun aikoinaan vahtimestari poimi keittiöön keväällä sienet ja rahapalkka oli mahtava, 300 mk säkki ja se oli siihen aikaan keskusneidin kk/palkka. Muuten älkää viitisikö hädässä olevia mollata, kukaan ei tiedä mihin hätään ja vaikeuksiin voi joutua elämänsä aikana. Hyvää vointia sinulle ja yritäthän nyt rohkaista mielesi ja toimia. JOstain aina apu löytyy.
jostain pikavippifirmasta sen 500 e tai paljonko nyt kaikki vippisi tekevätkään yhteensä, ja maksaisin ne kaikki pois. Kun sen 500 e laskun eräpäivä tulee, on sinulla ensinnäkin ollut n. 14-28 pv aikaa jo kerätä siihen rahaa. Jos et sitä pysty maksamaan, anna mennä perintätoimistoon. Niiden kanssa pystyy tosi hyvin sopimaan kk-erät, lasku kolmeen erään. Toki ottavat 30 e tai jotain sopimuksen tekemisestä ja korot päälle, mutta tälla tavalla ei ole pelkoa luottotietojen menettämisestä. Ja kun näin kalliilla tavalla olet maksanut vippisi, niin toivottavasti olet oppinut jotain ja pysyt niistä jatkossa erossa. :)