Onko mahdollista saada C-paperit kun itellä on semmosta vikaa polvissa että ne tuppaa menemään välillä sijoiltaan (esim talvella liukastuttaessa tai muuten huonosti astuessa)ja käytän semmosia polvitukia jotka estää polvilumpion sijoiltaan menon? Itellä nää sijoiltaan menot alkoi 12-vuotiaana ja lääkäri kielsi silloin luistelun yms.. nyt ei ole mennyt sijoiltaan kuin kerran pariin vuoteen, sekin tapahtui viime talvena, eli ne ei ole vielläkään kunnossa. Olen käynyt kutsunnat jo, joten alanko valittamaan vasta intin terveystarkastuksessa niistä vai meenkö siviililääkäriin pyytämään c-paperit?
Vastaukset 8
- öööpp
Mikset kertonut/valittanut tästä ongelmasta jo kutsuntatarkastuksen yhteydessä?
- Herra ö
Luulin silloin että pidettäisiin "kunnon" terveystarkastus myöhemmin, jossa olisin ottanut asian puheeksi.
- tarkastavat
Herra ö kirjoitti:
Luulin silloin että pidettäisiin "kunnon" terveystarkastus myöhemmin, jossa olisin ottanut asian puheeksi.
vielä..SUU AUKI silloin (aikaa noin 2 minuuttia)
- Herra ö
tarkastavat kirjoitti:
vielä..SUU AUKI silloin (aikaa noin 2 minuuttia)
Juu, kiitoksia!
- Herra ö
tarkastavat kirjoitti:
vielä..SUU AUKI silloin (aikaa noin 2 minuuttia)
Muuten, pitääkö/kannattaako sinne tuoda omalta lääkäriltä "sairauskertomus"? Vai näkeekö ne sen siellä?
- Herra Ö
Niin se sijoiltaanmeno mistä kärsin niin on lumpioluksaatio, löytyy googlesta lisää infoa jos ketään kiinnostaa.
- Pekkis000
Kannattaa käydä (siviili)lääkärissä juttelemassa. Jos lääkärikin on sitä mieltä, että vapautus tulee kysymykseen, niin pyydät häneltä kirjallisen lausunnon, jossa hän kuvailee vaivan mahdollisimman tarkkaan ja suosittelee vapautusta. Koska kutsunnat ovat jo menneet, tuo lausunto pitää hankkia omalla kustannuksella ja tämän jälkeen lähettää aluetoimistoon.
Kun lausunto on saapunut sinne, pyytävät sinut erityiseen tarkastukseen palveluskelpoisuusluokan määrittämiseksi. Ko. tarkastus etenee vähän samaan tapaan kuin kutsunta, joskin hieman nopeammin. Käyt siis lääkärissä, jossa varuskuntalääkäri katsoo lausuntosi ja kutsunnassa annetut paperit läpi ja suosittelee jotain tiettyä palveluskelpoisuusluokkaa. Tämän jälkeen aluetoimistossa tekevät päätöksen jonka saat saman tien mukaan. Jos olet nuori ihminen, eikä polven lopullisesta tilasta ole varmuutta, antavat todennäköisesti helpommin E-paperit kuin C-paperit, ja muutaman E-kierroksen jälkeen sitten C:tä ellei polvi ole parantunut.
Jos polvi oikeasti vaivaa, turha inttiin on mennä käymään kääntymässä ja kuluttamaan puolustusvoimien rajallisia resursseja kun asiat voi hoitaa aluetoimiston kanssa etukäteenkin.- Herra Ö
Kiitoksia, tämä viesti auttoi todella paljon selventämään näitä asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241466
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361082Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella471036Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes921012Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.98745- 67733
- 25710
- 34702
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist25619- 8601