Refluksitautia?

Minulla todettiin n. vuosi sitten refluksitauti, ja samalla selvisi että vatsa on täynnä pieniä haavoja, mistä ilmeisesti johtuuu jatkuva mahakipu. Sain Nexiumia, ja olenkin sitä käyttänyt koko ajan, ja se on auttanut. Kokeilin tässä jokin aika sitten josko pärjäisin jo ilman Nexiumia, pelkän ruokavalion avulla, ja sen puolesta menikin ihan hyvin, ei tullut närästystä eikä mitään yskimistä tai kurkkukipuakaan. Mutta sitten toisenlaiset oireet tulivat... Ja niiden puolesta en kyllä sitten pärjää päivääkään ilman Nexiumia! Mietinkin nyt, että ovatko nämä toisetkin oireet sitä refluksitautia, vaiko jotain muuta? Ainakin Nexium niihin auttaa. Eli hirveä etova oksettava olo, ja ei oikein paljon pysty syömäänkään, ja hirveä ripuli. Tosi heikottava ja kamala olo. Siis ihan hirvittävä! Ei sellaisen olon kanssa kyllä pysty olemaan mitenkään. Olen siis täysin riippuvainen siitä Nexiumista, ja entä jos sekään ei enää jonain päivänä auta... Mutta se olisi kiva tietää että onko tämä kaikki sitä refluksia sitten.

7

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on käynyt,

      että tuollaiset keinotekoiset lääkkeet tekevät riippuvaiseksi kuin huumeet. Ne ovatkin vaan vieroitusoireita, joita koit. Vaiheen ohipääsy voi kestää, mutta sitten oletkin aivan eri ihminen.

      • Tiedätkö tämän asian siis varmaksi? Mulla näitä samaisia oireita oli jo ennen kuin Nexiumia aloitinkaan, nyt ne vaan on niin pahoja että ei enää pärjää niiden kanssa. En tiedä mitä sitten jos vaan olisi ilman Nexiumia.


    • kokeillut

      ilman oloa, koska olo on hyvä, vaikka kalliita pillereitähän nämä Nexiumit ovat. Ktrooninen tulehdus jäljellä kuitenkin. Menin toisen alan lääkärille ainoastaan juuri siitä asiasta, mutta hän tutki lääkelistaani ja sanoi mielipiteenään, että Nexiumin määräisi kuuriluontoiseksi. No ei sille mitään tehty, koska en osoittanut kiinnostusta lääkkeen vähentämisen puolsestä ihan eri, ja vielä tuntemattoman lääkärin kanssa. Olen sitten riippuvainen tai ei, muita sairauksia on hoideltava ensin ja sitten vasta mietittävä tätä.

    • Laryngo

      että se pahoinvointi on vain refluksin uusi oire sinulla. Pahoinvointi yleensä ainakin kuuluu sarjaan "refluksin perusoireita". Ja helikoahan sinulla ei ollut? Ripulista en ole tässä yhteydessä kuullut (- voisiko se yllättäen käynnistynyt hapon normaalituotanto aiheuttaa tätä sinun suolistossa??). Erilaiset suolistovaivat on sen sijaan liitetty happosalpaajien käyttöön joillakin henkilöillä. Koska sinulla on tarkastustähystys? Siitä Nexiumin hinnasta, josta tuossa toisessa kirjoitit, ... sen pitäisi kaiken sääntöjen mukaan halventua vuoden sisällä (patentti raukeaa joulukuussa). Hyvä että happosalpaaja tuo helpotusta vaivoihisi! Onneksi Nexium tehoaa sinulla oireisiisi!

    • Aito lääkäri

      ota Nexium vaan joka aamu, on turvallinen lääke ja sitä paitsi tehokas.

    • joku ruoka-aine

      Ettet vaan ole allergisoitunut jollekin ruoka-aineelle. Siltä vähän kuulostaa.

      Viljatuotteet? Maito?

      Kokeileppa eri vaihtoehtoja. Paraneeko olo jonkun jutun poisjättämisestä? Entä tuleeko oireet takaisin jos syöt entiseen malliin?

      Ruokavaliomuutosten vaikutusen havaitseminen saattaa viedä 2-3 päivääkin, joten ei ole hätäisen hommaa vaikutusten tutkiminen. Esim jos epäilet ruisleipää, niin pitää olla syömättä 3 vrk ruista missään muodossa ennenkuin näet muutoksen.

      • havaitseminen

        voi viedä viikkoja joten älä luovuta parin
        päivän päästä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      10
      3433
    2. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      59
      3279
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      44
      2979
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2848
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2327
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      55
      2063
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1971
    Aihe