Luin läpi nämä uskonnolliset palstat, ja huomio jonka tein ja vaikutelma jonka sain on, että islam palsta on kaikkein synkin ja jotenkin luotaantyöntävä. Lisäksi tiukkapipoisuus, kiihkous ja fanaattisuus näkyy läpi kirjoituksista. Tämä on minun mielipiteeni ja tuntemukseni, eikä tästä koskaan tule, niin uskon, minun juttuani.
Laitoin merkille
selailija
12638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että "Minä olen katolilainen ja meillä perhe ja yksityiselämä on pyhää."?
Olet Finsufin sukulainen:=))
=0=0=
-Burdurlu-
tämä palsta olisi paljon parempi, jos täällä olisi enemmän asiaa ja vähemmän tällaisia hörhökirjoituksia.
Sanakirjasta:
hörhö ark. rikollinen, outo tyyppi
"Kaiken maailman hörhöjä tänne tuleekin!"
No perkele, pelot ja inhot sekaisin. Mitä ovat 'siirtolaiset' Suomessa Islamiaan näyttäneet ja mitä on muhamettilaisuus ollut maailmalla, se näkyy palstalla. Ei tämä palsta ole kenenkään juttu, tämä on likasanko jota valitettavasti tarvitaan. Paljon oksetusta.
Paska homma -sanoi paskakuski, mutta jonkunhan sekin on tehtävä!
Voisit käyttää asiallisempaa kieltä, niin palsta paranisi sinun osuudeltasi. Vaikka ei pidäkään islamista, tuollainen alatyylin käyttö palvelee vain islamin asiaa. Sitähän ne muslimit odottaa ja toivoo, että muut heitä solvaisivat. Silloin he nousevat arvostuksessa, kun ovat itse asiallisia.
Pelkkä herjaava kielenkäyttö kertoo vain sanojasta jotain.
hyökkäävät kaikkien muiden nimimerkkien kimppuun. en ymmärrä onko sitä uskonnossa...
Entä jehovantodistajien? Minusta tämä on ihan säällinen palsta. Tulee huomioida että uskonto on vieras länsimaalaiselle ja useat palstalle kirjoittavat eivät puhu vielä hyvin suomea. Kuinka hyvin itse puhut turkkia? tai arabiaa ? tai assyyriaa? tai persiaa? Luulenpa ettei meidän hikipinkosuomalaisten tule arvostella hiukan huonommin suomea puhuvia veljiämme ja sisariamme. Sillä kaikkihan olemme yhdestä syntyneet:-) tiesitkö että kaikkien ihmisten geeniperimä on niin läheistä sukua toisilleen että vaikka olisimme sisaruksia kaikki:-)
En minä arvostellut ihmisiä, enkä pidä itseäni hikipinkona, kirjoitin vain vaikutelmasta jonka sain näitä lukiessani. Tietysti se voi johtua myös kielestä mutta ymmärsin, että myös suomalaiset islamiin kääntyneet kirjoittavat tänne. Olen ehkä hiukan liian humoristinen, en osaa enkä halua suhtautua tarvittavalla vakavuudella pyhiin uskonasioihin, enkä uskontojen paremmuudesta käytyihin kiistoihin, joita kyllä käydään kaikilla palstoilla.
Hei !
Täällä toinen selailija!
Tästä on ollut apua: "Jos te pysytte minun sanas-
sani, te olette todella minun opetuslapsiani, ja
te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on te-
kevä teidät vapaiksi." Jeesus Kristus, Raamattu.
http://www.sunnah.org/cartoon/imam/pag1.htm
http://www.sunnah.org/cartoon/control/page1.htm