Amoralia eikä ladattujen ostetuimpien joukossa enää
näy myöskään. Mistä se johtuu?
http://store.mtv3.fi/epages/MTV3.sf/?ObjectPath=/Shops/MTV3
Ei näy
MTV3:n topsijoilla
762580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 76
Vanhimmat
se myy pitkään ja hartaasti ja silleen
yhtäkkiä tulisi? Keikoilta tuskin ainakaan.
Arin kohdalla pieleen? Oli niin hyvä ja lupaava, mutta nyt Puut ja Abrööt menee jatkuvasti edelle. Missä tapahtui virhe, ja mikä?
nuff said.
idols-kilpailija joka on myynyt enemmän kuin idols-ari, noita idols-levyjä. huomaa sana idols :)
on unohdettu. Eli se ääni. Mut Ari tekee nyt sellasta musaa mistä itse tykkää, harmi vaan ettei huomattava osa edes Ari Koivusen faneista siitä pidä. On tietenkin totta, että osa ak palsta-aktiiveista tykkää joistakin Amoralin kappaleista, mutta sitä suurempaa levynostajamassaa Amoral ei liikuta. Eli kipuraja, mikä on liian raskasta on ylitetty. Massa tykkää kaupallisesta kevythevistä, jota Amoral ei ole. Hevareille taas Amoral on liian kevyttä. Kuka siis levyn ostaisi?
olen paljolti samaa mieltä,Ari on tipahtanut musiikissaan johonkin "kumarran sinne, pyllistän tänne, mutta ei kumpaakaan kunnolla" -välimaastoon, joka syö kannattajia. Ikävintä minusta on se, että tyypin paras valtti,upea ääni, ei ole päässyt kehittymään, pikemminkin päinvastoin. Miksi yrittää väkisin apinoida jotain metallistereotypiaa, jos se ei ääneen luontaisesti sovi. Puhtaalla laululla löytyisi syvyyttäkin, johon kohtuullisesti käytetty biisiä ymmärtävä, munaskuista lähtevä raspi antaisi riitävästi karheutta. Kurkunpäällä tehty feikkiraspi kuulostaa väkinäiseltä ja siitä jos mistä tulee mieleen pikkupojan kirkuminen. Arin äänen upeus ja persoonallisuus tulee parhaiten esiin puhtaassa laulussa. Kuka muu osaa kietoa samanlaisen kuulaan kovuuden ihanaan pehmeyteen, kuten esim. siinä Evil-coverissa. Herkkyyttä ja iholla olemista vaan biiseihin lisää, niin meikä olisi 200% taivaissa. Enkä nyt tarkoita, että Arin pitäsi muuttua joksikin pehmytpojuksi. Tekniikan hiominen nykyisissä biiseissä, oli ne sitten Ak:ta tai Amoralia, voisi tuottaa huikeita tuloksia.
kehittynyt koko ajan. idolsissa se oli surkeahko, joka lauloi enemmän epävireessä kuin vireessä ja ääni oli onnettoman ohut. esim. perfect srangers oli lähinnä hupaisa. ari kehittyy pikkuhiljaa (fyysisesti ja teknisesti) esittämänsä musan tasolle ja on siellä vasta noin 10v päästä.
Ari-fanit ovat täällä toistelleet ettei se Idols-menestys Idols-levymyynnillä ole minkään arvoista. Vasta toinen ja kolmas levy kertoo millä tasolla oikeasti ollaan.
harvinaisen asiaa. Mutta siinä oon kyllä eri mieltä etteikö Arin ääni olis kehittynyt, on se,mutta vois kehittyä vielä paljo lisää ja siihen Arin kyllä kannattaa panostaa ihan helvetisti. Ja sit vaan urheilemaan että lavalla jaksaa olla satakymmenen lasissa
esitetty, vastataan tosissaan: Idols-kisasta pinnalle nousseet laulajat menestyvät alkuinnostuksen ja mediahypetyksen jälkeen vain, jos tyytyvät idols-tähden osaan niin kuin Annat ovat tehneet. Idolit ovat hyvännäköisiä poppareita, jotka esittävät rautaisten ammattilaisten tekemiä radiosoittoon sopiviksi muokattuja poppisbiisejä. Jos tästä kaavasta poikkeaa, ura kilpistyy idols-maineeseen tai vähäisen radiosoiton aiheuttamaan unohdukseen.
ne dissarit ovat kaiken aikaa jankuttaneet, että levymyynti on perustunut pelkästään idols-hypetykseen. Voi sentään, ketäs tässä nyt oikein uskookaan.
pianomanskeidaa, että pakko kirjottaa tännekin läpeen. Toisaalta ymmärrettävää että jos fanitus on lähtenyt Idolsista, niin siinä on jo omat musiikilliset lähtökohdat niin hattaraa, että vaan kaunis ja kiva uppoo. Mun mielestä Ari laulutekniikka on nykysellään niin monipuolinen ja taitava, että olis ihan törkeetä haaskausta laulaa vain yhdellä tyylillä eli sillä toki kauniilla mutta harmittomalla. Agressiivisuus ja rouheus on yhtälailla täysin hallussa ja ne tuo 1000% lisää tunneskaalaa. Ainahan sitä tekniikkaa voi kehittää lisää, mutta jos et räkäsempää vokalisointia muutenkaan paljon kuuntele, ei kannattais sitä tekniikkaakaan ehkä niissä lajeissa lähteen arvosteleen. Amoral tuskin miettii kumarruksia tai pyllistyksiä musiikkia tehdessään eikä minkään bändin pitäisi. Yleisöö löytyy uudelle jutulle pikkuhiljaa jos on löytyäkseen, mut sähän oot tietysti tottunut idols-koneiston tuottamiin instant myyntilukuihin. Ei sellasia Rock-skenessä nähdä. Myyntimääräkeskustelu on muutenkin jotain tosi outoa ja törmään siihen nyt ensimmäistä kertaa. Mulla ei ole koskaan ollut mitään tietoo kuuntelemieni bändien levyjen myyntimääristä tai listasijoituksista. Jos nyt siitä aiheesta pakko on jotain sanoo, niin epäilisin, että SYC on myynyt ihan yhtäpaljon kun RR:kin. Julkaisuviikothan on levymyynnin osalta ihan erilaisia.
Idolshypetys on laantunut ja kaikki muukin sen myötä. Anna Abreusta ei tiedä vielä sanoa mihin suuntaan menee. Odotellaan seuraavaa levyä niin sitten alkaa jo näkyä pysyykö tähti kirkkaana vai alkaako himmantyä sekin.
arin kohdalla, hän on tehny noi kaikki ja silti ei menesty
vertailit idols-koneisto-artistien ja amoralin levymyyntejä, mutta olit unohtanut idols-koneisto-arin. mä ikäänkuin autoin sua :) aika näyttää millaisen uran ari koivunen tekee amoralin kanssa. muilla idols-koneisto-artisteillahan ei edes ole halua/uskallusta/kykyjä yrittää elämää oikeana muusikkona :)
tekevät oman musansa eivätkä ihku pelkästään julkkisroolia jonka kisa tuo mukanaan.
voimia...
eivät sävellä eivät ole muusikoita eli täten lähes jokaisessa bändissä suurin osa bändin jäsenistä ei ole muusikoita. meniks oikein ;) muutenkin vastasit oikein osuvasti ohi maalin :) ai niin, ja propsit ihku-sanan käytöstä, nauratti :)
Jäi kokonaan kirjoituksen viimeinen osa lukematta? Tossahan nimenomaan esitettiin, että sitä esitystapaa tulisi monipuolistaa, ei siirtyä yhdestä putkesta toiseen. Oon samaa mieltä. Alkaa tympiä, että jokakerta kun joku uskaltaa pikkaisenkin esittää kritiikkiä Koivusen laulutapaa kohtaan ihqufanit vetää esiin pianoman-idols-kortin. Ja mistä säkin muka tiedät, mitä joku toinen kuuntelee?? niistä levymyynneistä en mäkään tiedä, mutta jotain vois arvella siitäkin, ettei listaykkönen ole vielä toisella viikollakaan myynyt kultaa, ja missäs kaukaa ne amot olikaan....? eli varmaan mennään jossain 500-1000 välillä. onks se susta hyvä?
waik sä et oo siit muistuttamassakaan;)))))
levyjä myynyt idols-artisti. oliko ne sitten idols-levyjä, en tiedä.
paitsi että Arin ääni on imho kehittynyt Idols-ajoista valtavasti. Silloin sitä ei ajoittain pystynyt edes kuuntelemaan, nyt mokia tulee paljon vähemmän, ääni on vireessä ja laulutekniikka jo kohtuuhyvin hallussa. Mutta sen feikkiraspin kun sais vittuun, se rasittaa omia korviani suunnattomasti. Arin puhdas ääni on loistava ja syvyyttä siihen tulee pikkuhiljaa, eli Ari saisi keskittyä kehittämään sitä eikä rääkymään kurkunpäällä, koska se ei yksinkertaisesti kuulosta hyvältä. Toisaalta se pikkupoikaefekti on livenä paljon vähäisempi myös raspiäänessä.
must se on just jees. itel ei äänen nuoruus eikä wanhuus waiwaa mitenkään waan ääni on aina ääni ja joko diggaan tai en. arin äänest diggaan kokolail laajal skaalal. sen suomenkielisist laulannoist en diggaa enkä erikoisemmin örinöist koska ne ei oo tarpeeks persoonallisii waan samaa mitä kaikil muillaki wastaawil. jos se sais örinää kehitettyy sellaseks teräwämmäks wittumaiseks kärinäks niin sit ois jees.
mieltä kirjoituksestasi.
En ymmärrä mitä pahaa on tyytyä idolstähden rooliin? Saa tehdä musiikkia, esiintyä ja vielä elättää sillä itsensä? Muutama vuosi rahan tahkomista sillä, pari vuotta hiljaiseloa ja sitten uudistuneena omana itsenä takaisin. Ei paha yhdistelmä ja uskon esim Abreun etenevän juuri tällä kaavalla. Harvinaisen fiksu nuori nainen.
että se kuulostaa hirveältä ainakin Arin suusta.
laulajil waan lewy-yhtiöl ja formaatil joka tienaa niist. idols ja wastaawat kisat on perseest ja ne wääristää sekä kilpailuu et ne wääristää sen laulajan kehitystä. sitä woi käyttää tää hywäkskäytettykin rakettina mut siit pitää irrottautuu mahd. nopeest eli sillon ku siit ei enää hyödy mitään ku suunta on ylösmenon jälkeen takuuwarmast alas. siihen ei siis pidä jäädä. wain ne selwii eteenpäin jotka joko menee jonku bändin jäseneks kuten ari tai sit alkaa sooloartistina duunaa ite musaansa.
kuullostaa ihan niinku pitääki. hienointa arin kurkunpääraspis on se et sen tunnistaa siitäki ari koiwuseks mikä on jo saawutus sinänsä eli ääni on siinäki laululajis tunnistettawa.
se pilaa sen äänen, mitä olen fanittanut
itse musaa duunata, jos löytää sopivia taustavoimia. Siis sillä tavalla, että tekee yhteistyötä koko ajan samojen biisintekijöiden kanssa eikä haali biisejä sieltä täältä. Se vain tuntuu olevan miespuolisille laulajille tärkeää, ja ehkä enemmän odotetaankin, että tekee itse biisinsä. Naisille riittää että näyttää hyvältä.
vois lukea ohjekirjasta niin kaikki menestyisivät, mutta näin ei ikävä kyllä ole. Toivotaan että Ari menestyy.
edes sen verran että ei mennä muiden palstojen topikkeihin.
jonnekin muualle.. olet oksettava.
siis waik oliski niin senki woi duunata tietyl ylpeydel;))) turha winkuu tasa-arwoo jos sitä ei ota ite. mitään ei anneta waan se waan pitää ottaa.
"korvissas", kuten hyvin tiedät.
Onko sun ihan pakko esittää asiantuntijaa aiheessa josta et tiedä yhtään mitään;)Laulutekniikka ei ole mielipideasia, jos seuraavaksi vetoat siihen.
ei myöskään ole makuasia, nuija.
itseään, niin mielellään ainakin muut.
omat bessewisserit on neuvomassa muita, mitä saa sanoa ja mitä ei. Eikös tällä palstalla keskustella Ari Koivusen musiikista? Mikä sinä olet sanomaan yhtään mitään kenenkään asiantuntijuudesta tai ennustelemaan mitä täällä seuraavaksi sanotaan. Laulutekniikka ei tosiaankaan ole ammatillisessa mielessä mielipideasia. Asia, joka Koivusenkin tulisi lopultakin ymmärtää....
siinä naisia alennetaan, jos naiset pärjää pelkällä ulkonäölläkin, mutta miehiltä vaaditaan enemmän? Luulisi helpon menestyksen miehillekin kelpaavan, jos nimittäin sitä ulkonäköä löytyy.
joten ei se mihinkään siit pilaannu ääni siis;)))
kun että Idols-fanit on hirvittävä vitsaus. Paetkoon ken voi.
jos kert laulaja on ja muu on siwuseikkaa. jos on waan pelkästään hywännäkönen ja osaa heiluttaa perset niin ohan niit muunlaisii jobei tarjol mist tienaa ihan jees;)))
säästellä, kun nyt on mahdollisuus tehdä oikeeta musaa eikää jotain muovista autotunetettua huttua.
viime viikon virallisen listan top kymppiläistä? Anna Puu? Sunrise Avenue? PMMP? Matti ja Teppo? Miks sä just Amoralia tuolta haeskelet? Eikö sulla oikeesti ole parempaa tekemistä? =D
miksi sä haet sieltä Anna Puuta ja Mattia ja Tappoa ja tulet tänne Koivusen palstalle . Mikset mee idolipalstalle keskustelemaan tuosta.
heavy-metal ykkösenä. http://download.mtv3.fi/musiikki/heavy-metal/
Anna Puu.
oikees paikas;)))
Amoral vielä ykkösenä tänään.
näemmä ahkeraan.
ladatuimman biisin joukossa.
kyllä olevan johdossa Salattujen elämän lippis.
puolella ykkösenä.
oo tarwet ollakkaan sellout;)))säästypä silt kohtalolt täs waihees.
tekee maikkarin storen hevi&metallin ykkösenä?! amoral on näemmä pudonnut kokonaan top10:stä mutta last oct. on sentään top10:ssä.
virhe - solisti oikea mutta albumi väärä ?
tuolle paikalle paremmin kun amoral
tuolle paikalle paremmin kun amoral
Amoral ykkösenä.
ja vaikutat tietävän sen itsekin:)
koska näkyy yhä olevan. Aikamoinen kummastus kyllä.
Maikkarin myynti on kaikkiaankin vain muutama promille kokonaismyynnistä,ja siitä sitten heavy/metal-genren myynti vieläkin pienempi siivu. Kappalemäärissä puhutaan muutamista, korkeintaan kymmenistä ostoista...:D On se kumma kun yllättäen Panu Larnoskin keikkuu ykkösenä,tai Ari Koivusen vanhempi tuotanto onkin kärjessä.
kun ei sen Koivusen kakkonen kuulemma ollut hyvä :)
meniks tää sitten niinku huono -huonompi -huonoin? :DD
sijalta 21 sijalla 23. Siis ei ainakaan toistaiseksi parane myyntilukemat.
koko levyä enää
katsella. Niitä kuunnellaan.
edelleen Becomingia, Last Octoberia ja Random Wordsia.
http://download.mtv3.fi/musiikki/heavy-metal
kuultavanakaan kyllä Amoralia enää.
on sitä, mitä Ari Koivusen fanit kuuntelevat, poikkeuksiakin tietenkin on. Todistaa sen, että Ari Koivusella on vielä faneja, mutta ne eivät ola Amoralin faneja. Musiikki ei ole sitä mitä he kuuntelevat.
Se oli varmasti selvää, että Amoralin faneja tippuu kyydistä muutoksen myötä. Mutta voi olla yllätys monelle, että Ari Koivusenkin faneista suuri osa tipahti.
vaan osa vaan ei kuuntele Amoralia vaan on pelkästään soolotuotannon kannalla. Arihan jatkaa edelleen soolonsa parissa kunhan Amoralin ensimmäinen keikkarundaus on saatu päätökseen vuoden loppupuolella.
ilman listojakin.
kyllä ne varmaan diggailee Koivusen sooloo edelleen, miks ihmeessä niitten yhtäkkiä pitäis Amoralia kuunnella. Outoo jos joku on niin olettanut.
nyt näkyy lasten autolomamusa liikkuvan hyvin.