Kuinka lasketaan määräaikaistilin korko?

Unknown

Kuinka lasketaan määräaikaistilin korko? eli jos jonkun esimerkki laskelman joku voisi esittää.

9

5027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttt55555555555

      Talletus 10000 e. Korko 1,2%. Talletusaika 1 vuosi. (10000 x 1,012)-10000 = 120 euroa. Sen sijaan, jos talletusaika on vaikka 1 kk, tuo 120 euroa jaetaan 12, eli kuukautta kohti korkoa tulee 10 euroa. Tietysti pitää muistaa, että tuosta korkotuotosta lähtee pois lähdevero 28%.

    • SANOTTU

      Eri määräaikaistileissä on eri ehdot. Mistä määräaikaistilistä on kyse, katso sen tietyn ehdoista, miten korko lasketaan. Siellä se on kerrottu.

    • Vaihe 1, lasket mitä on, 1 % pääomastasi: ensin jaat pääoman sadalla eli pääoma on 12 300 €, sadasosa on 123 €. pidä tuo 123 € mielessä tai avaa uusi laskuri. ----------------------------- VAIHE 2, jos talletat tasan kuukausia: kerro ensin palkin lupaama korkoprosentti, 0,72 % eli sen saat, siten jaat sen 12, tulee saamasi korkoprosentti kuukaudelle, siten kerrot sen, kuinka monta kuukautta on talletuksesi. TUON summan saat tiilesi. ------ VAIHE 2, jos et talleta tasan kuukausia. Kerro pankin lupaama korkoprosentti 0,72, eli sen saat, siten jaat sen 360. sitten kerrot sen kuinka monta päivää on talletuksesi. (laske vain noin suunnilleen, [1 kk on 30 päivää], jne. tulos on melko lähellä.) =========================================== =========================================== http://www.bof.fi/Stats/default.aspx?r=/tilastot/markkina-_ja_hallinnolliset_korot/euribor_korot_short_fi jos korkosi on PÄIVITTÄIN muuttuva, päivittäin, katso korot vaikka tuolta ja laske vain kuukauden keskimäärän mukaan, melko lähelle menee. ===================== jos korkosi muuttuu vaikka pankin primen, tai 3 kk euriborin muukaan 3 kk välein, laske ensin korot yhteen, siten jaat sen niin monella kun korkomuutoksia oli, saat maksettavan koron keskiarvon. Sillä keskiarvolla voit aloittaa tämän sivuni alusta laskemaan saamaasi korkoa. ..................................... olet aivan oikeassa, hieman pitää laskeakin, kyllä niitä virheitä sattuu ja yllättävää, aina se on toisinpäin.

    • Näinlasketaan

      jos korko on 1,65% ja summa 20.000e laskenta käy näin: 0,0165*20000=330e

      Käteen jää tällöin: 0,72*330e=237,60e

      Kuukausittaisen summan saat tietysti jakamalla edellisen 12:ta.

    • käyttötili_täynnä

      Googlaten päädyin tänne, mutta eipä ole tuossakaan mitään useamman vuoden koron laskennasta.

      Jos teen vaikkapa 3 vuoden määräaikaistalletuksen 1000 eurolla korolla 1%. Mikäli korko maksetaan vuosittain toiselle tililleni, niin saan selkeesti ekan vuoden jälkeen 10 € käyttööni. Tilille jää edelleen alkusumma 1000 € joten 2 vuoden jälkeen saan taas 10 €. Kolmen vuoden jälkeen olen saanut tuottoa yhteensä 30 €.

      Mutta entä, jos saankin koko summan vasta 3 vuoden jälkeen. Eikö reilun pelin hengessä toimivan pankin pitäisi maksaa korkoa korolle? Eli 2 vuoden jälkeen tilillä pitäisi olla 1010 € x 1,01 = 1020,1 € ja takaisin pitäisi saada 1030,30 €.

      Siitä on pitkä aika, kun olen tehnyt määräaikaistalletuksen, enkä muista käytäntöä. Käyttämilläni luvuilla koroille kertyvä korko on pieni, mutta esim. 10 vuoden talletusajalla ja suuremmalla korolla asialla olisi oikeasti merkitystä. Eihän mikään pankki antaisi olla maksamatta lainakorkoja edes vuotta... saati sitten usean vuoden. Ja viivästyksistä vielä viivästyskorot päälle.

    • Anonyymi

      Kun tiedossa jokin kulu, silloin kannattaa tehdä talletus.
      Alustavasti kysyin - tiedot otettiin.
      Jatkan sitten vaikka 10 vuodeksi jos onnistun säästämään saman summan siihen mennessä.
      Korko pieni mutta varma.
      Yhden talletuksen jo teinkin.

    • Anonyymi

      Sain tehtyä talletuksen.
      Ei ihan helppoa aloittelijalle.

      • Anonyymi

        huomaa että muutamissa tileissä on maksuja/kustannuksia nostossa.

        jossain on esim. 5 nostoa ilmaiseksi vuoden aikana ja seuraavasta 2 %.

        eli tuossa pitää nostaa kaikki sinä ilmasena aikana, tuo kustannus on hurjan suuri.

        tuo oli vaan esimerkki, mutta joitain tuonkaltaisia on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        huomaa että muutamissa tileissä on maksuja/kustannuksia nostossa.

        jossain on esim. 5 nostoa ilmaiseksi vuoden aikana ja seuraavasta 2 %.

        eli tuossa pitää nostaa kaikki sinä ilmasena aikana, tuo kustannus on hurjan suuri.

        tuo oli vaan esimerkki, mutta joitain tuonkaltaisia on.

        En tallettaisi ollenkaan sillä mielellä että nostan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      60
      3026
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2184
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1808
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1435
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1366
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1351
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      83
      1316
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1100
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1038
    Aihe