Osaisiko joku neuvoa aloittelijaa? Istutin viime vuonna pation ympärille 5 alppikärhöä. Kesällä ne kasvoivat ja voivat ilmeisesti hyvin.Nyt kuitenkin vain yksi niistä on tehnyt lehtiä/nuppuja ja muut 4 ovat vain kuivia risukasoja. Onko toivoa, että muutkin vielä nousevat vai onko peli jo menetetty? Missä lienee mennyt vikaan? Istutin ne ohjeiden mukaan niin, että juuripaakun päälle tuli n. 10 cm hiekkaa. Niin ja kasvuvyöhyke on II.
Onko peli menetetty?
8
1098
Vastaukset
- Älä menetä toivoa !
Voi niistä muistakin aivan hyvin alkaa kasvaa versoja. Ehkä se yksi oli vain aikaisessa, etuajassa ja muut tulevat perässä ?
- toivoa on
Voin sanoa että EI varmaan ole kuolleet, niitä ei saa millään tapettua.Odottele rauhassa, risukasatkin alkavat kohta vihertää ja maasta alkaa pukkaan uutta kasvua.
- kuolleet kärhöt :(
toivoa on kirjoitti:
Voin sanoa että EI varmaan ole kuolleet, niitä ei saa millään tapettua.Odottele rauhassa, risukasatkin alkavat kohta vihertää ja maasta alkaa pukkaan uutta kasvua.
minä ostin myös kolme kärhistä saunan kuistin seinustalle,ja vain yksi onneton nyypäle sielt nyt keväällä kuoriutui..laitoin siis viimekevään,ei tullu kun yksi ainoa elävä viimekesän ja nyt se samainen rääpäle nostaa päätään. millainen paikka kärhöllä on paras??tää on aikas varjosalla paikalla,hiekkaa on.vettä saa. silti sellanen hentoinen rihma. saako antaa lannotteena hepankakkaa??
- kastella
niitä. Luulin omanikin kuolleen ja katkoin noin puoleen metriin kuivat oksat. Eikös vaan juuresta alkoikin kasvaa uutta. Viime vuonna toisessa paikassa toinen kärhö "kuoli", mutta tänä vuonna sieltäkin alkoi versoa pukata. Kastele istutuspaikkoja niin, etteivät pääse kuivumaan.
Aika yllättäviä ne tuntuvat olevan. Kai istutit syvälle? Eikä paahda juurille? - pikuna
Minulla ainakin ovat pitäneet "välivuosia". En tiedä miksi, mutta annan ne olla rauhassa. Samoin on käynyt alppiruusuille.
- rauhassa
taimitarhalla sanottiin, että ei pdä kuokkia ylös jos ei seuraavana vuonna verso, voi pitää kolmekin välivuotta
- rifde
rauhassa kirjoitti:
taimitarhalla sanottiin, että ei pdä kuokkia ylös jos ei seuraavana vuonna verso, voi pitää kolmekin välivuotta
että eivät ehkä olekkaan kuolleet, vaan pitävät välivuotta. Mulla on 5 vuotta olleet kiinankärhöt, jotka ovat joka vuosi kukkineet ja kasvaneet hyvin. Nyt ei sitten tullut mitään kasvua. Tosin kahtena vuonna pienet vihreät madot söivät kaikki lehdet ja kukkanuput. Myrkytin niitä ja lopulta hävisivät, mutta toivottavasti samalla ei hävinnyt myös kärhöt.
- parikkalan piika
rifde kirjoitti:
että eivät ehkä olekkaan kuolleet, vaan pitävät välivuotta. Mulla on 5 vuotta olleet kiinankärhöt, jotka ovat joka vuosi kukkineet ja kasvaneet hyvin. Nyt ei sitten tullut mitään kasvua. Tosin kahtena vuonna pienet vihreät madot söivät kaikki lehdet ja kukkanuput. Myrkytin niitä ja lopulta hävisivät, mutta toivottavasti samalla ei hävinnyt myös kärhöt.
Minulla kasvaa talomme luoteisseinustalla 20-vuotias alppikärhö, joka on leikattu alkukesästä pari vuotta sitten alas ja jo samana kesänä se venyi parimetriseksi ja syyskesästä kukki. Nyt sitä taas on jouduttu leikkamaan, kun yltää jo talomme katolle asti. Se on tosi sitkeä kasvi, joka ilman hoitoa kasvaa ja kukkii upeasti. Kuivina kesäpäivinä toki olen alppikärhöäni kastellut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574237Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti772254Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181798- 1181796
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551085