Tilanne on tämä:kaivoin 18 m2:n kukkapenkistäni perennat ylös,sillä rikkaruohot valtasivat sen.Aion perustaa tilalle havuryhmän,vähän kiviä väliin( helppohoitoinen ).Ostin suodatinkangastakin,mutta nyt kaipaisin teiltä viisaammilta neuvoja kuinka edetä. Laitanko suodatinkankaan havupenkin pohjalle ( ja kaavin reilusti vanhaa multaa ensin pois ),sitten istuttaisin havut uuteen multaan ja lopuksi kuoriketta pinnalle. Vai istutanko havut vain uuteen multaan ja päälle suodatinkangas kuorike kivet? Ihan lähellä ei ole puita joiden juuristosta olisi harmia,mutta miten saisin helpommin rikkakasvit kuriin? Vai laitanko suodatinkankaan kenties sen pohjalle ja päälle ?Olisi kiva jos joku vääntäisi rautalangasta :)
Vastaukset 2
- puutarhaaja
Jos aikomus on uusia multa koko kasvualustasta, eikä ympäristössä ole koivuja tai vaahteroita joiden juuret istutusalueelle tunkisivat niin suodatinkangas ei ole mullan alla tarpeen. Havuille multakerroksen vahvuus saisi olla n. 50 cm, jos pohjamaa on hiekkaista ja hyvin vettä läpäisevää vähemmälläkin voi pärjätä. Pensaille kuorikatetta n. 10 cm kerros, eikä alle suodatinkangasta tarvita. Paksu kerros estää rikkakasvien siemeniä itämästä ja koska istutusmulta on uutta ja rkkakasvien juurista vapaata, ei ongelmia pitäis tulla. Jos nuo kivet ovat jotain koristesoraa tai isompiakin kiviä eikä yksittäisiä isoja lohkareita, niin laita suodatinkangas niiden alle. Mutta kun Sinulla on jo se kangas ostettuna voit levittää sen koko mullatun istutusalueen päälle, teet siihen sit reilut reiät, mistä kasvit istututat ja laittelet sitten katteet päälle. Tässä tapauksessa kuorikatetta riittää ohut, kankaan piilottava kerros.
- Ryhdynkin..
..Hommiin pikapuoliin. Kiitoksia !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t69910Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67748- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59558Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46507
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞25497Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35489