kivituhka ongelma

Meillä on pihalle laitettu kivituhkaa, kooltaan muistaakseni jotain 8-11mm..? Ongelma on se että irtonaiset kivet kulkeutuu sisälle ja pyörii pihassa ikävästi kenkien alla.. Eli kysymys onkin: jos nyt siihen laittaa päälle tuhkaa joka on 0-6(tai jotain sinne päin..) niin tunkeutuuko ne isot kivet siitä läpi ja koko homma on menny ihan hukkaan???
48025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

8-12 on sepeliä, kuten hiekotus sepeli 4-8mm. Kivituhka on sitten nolla alkuista esim. 0-3mm. Itse asiaan... Jos tuhkaa levitetään riitävä kerros, elikkäs sen verran että sepeli peittyy ko. ongelma häviää, mutta jos hiekotat pihaa talvella hiekotus sepelillä se jää pintaan ja kulkeutuu sitten kenkän pohjissa sisälle.

Äänestä

kivituhka on muutenkin huono pihapinnoite. Sateen jälkeen ja syksy-kevätaikaan tuppaa märkä kivituhka kulkemaan kenkien pohjissa sisälle. Riittävän karkea sora ei tartu kenkiin ja on ihan mukavan näköinenkin, jos on seulottu tasakokoiseksi.

Äänestä
  • Kun muistais aina pitää hoitonäkökohdat mielessä... okei, kivituhkasta voi tulla aluksi kamaa mukaan kengänpohjiin. Mutta haravoimalla kivituhkapinnan säännöllisesti, pysyy se melko rikkaruohottomana (mikäli pohjat on oikein tehdyt).
    Panepa sorat pihamateriaaliksi, niin selviät ilman kivituhkan pölyjä, mutta rikkikset saatkin sitten myrkyttää - ja piha on "kivannäköinen" monta viikkoa.

    Koskee myös muuten muita "koristesoralla" päallystettyjä alueita, joten miettikää ensi, miten ajattelitte pitää alueet siistinä?

    Äänestä

Niin taitaa sitä aina jonkin verran kenkän pohjissa kulkeutua sisälle oli sitte vähän hienompaa tai karkeempaa. Ehkäpä ainoo ratkasu on tehdä pihaan kiveys tai asfaltti päällyste. Tietysti maksaa murske pintaa enemmän, mutta sen saa harjattua/pestyä puhtaaksi. Silloin ei kulkeudu mitään sisälle sateellakaan ja onhan laatoitus hyvän näköinenkin...?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ongelma!! kirjoitti:

Meillä on pihalle laitettu kivituhkaa, kooltaan muistaakseni jotain 8-11mm..? Ongelma on se että irtonaiset kivet kulkeutuu sisälle ja pyörii pihassa ikävästi kenkien alla.. Eli kysymys onkin: jos nyt siihen laittaa päälle tuhkaa joka on 0-6(tai jotain sinne päin..) niin tunkeutuuko ne isot kivet siitä läpi ja koko homma on menny ihan hukkaan???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu