Uusin tutkimus kertoo, että jos mannerjäät sulaisi meren pinta nousisi vain pari, kolme metriä. Eikä seitsemä, mitä pöljät nyt suitsuttanut. Siihenkin menee satoja vuosia. Ja nousu epätasaista eri alueilla.
Sadassa vuodessa luonto tekee kaiken laista?
Miten anatte itseänne kusettaa?
ilmastonmuutos
Harhaa, vain
4128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oikeassa, ilmastonmuutos on vuosituhantemme suurin huijaus. Ilmasto jäähtyy ja lämpenee 30 vuoden periodeissa, ja golf-virta on suurin vaikutustekijä. Ihanaahan se vain olisi jos saisimme lämpimän kesän ja leudon talven. Kukaan Espanjasta ei muuta Suomeen talvella puoleksi vuodeksi, mutta suomalaisia menee rutkasti Espanjaan talveksi.
Oletko kuullut rannikkokaupungeista tai viljelyalangoista? Mitenköhän näille käy jos merenpinta nousee 3 metriä? Suurin uhka ilmaston lämpenemisessä ei silti todellakaan ole tämä, vaan ruoan ja veden loppuminen ja niistä johtuvat kansanvaellukset. 4 asteen lämpötilan nousu tappaisi arviolta 90% ihmiskunnasta: http://www.newscientist.com/article/mg20126971.700-how-to-survive-the-coming-century.html?full=true
Ajkaan menisi satoja vuosia. Sitä ennen monta sunamia ja maanjäristystä. Meret hakee vielä paikkaansa, kuten mantereet. Voiko olla joku noin yksinkertanen?
Vaasassa on aina 5 astetta lämpimämpää kuin Joensuussa, onneksi. Ja kaikki ihmiset ovat hyvässä hapessa Vaasassakin. Afrikassa kaikki muutokset ovat parempaan suuntaan, onhan alue jo nytkin niin nälänhätäinen. Mistä olemme tulleet tähän päivään, jääkaudesta, kivikaudesta, pronssikaudesta. Maailma on aina liikkeessä, ei ilmasto tähän jässähdä. Tulivuoret, golf-virta, aurinko ovat aina olleet ratkaisevimmat. Ja nykyään myös kiinalaiset ja intialaiset. Paikallinen tupaikoimattomuus ei mitään ratkaise, kun tulivuori tupruttaa globaalisti. Nuku Paavo yösi rauhassa.