Villojen paksuus

Kertokaas kun katossa on MVL 250 mm ja seinissä MVL 100 mm niin riittääkö tuo pitämään lämmöt sisällä? Puutalo siis kyseessä.
4311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

riittää potkua. Meillä vain 100 mm puruja seinissä ja 50 vuotta on pärjätty.

Äänestä

Armeijan puolijoukkuetelttakin pitää lämpöä vaikka siinä on vain muutama milli kangasta seinässä ja katossa. Eli kaikki rakenteet pitää lämpöä jossain määrin.

Äänestä

ei eristeitä tarvitse ollenkaan jos on millä mällätä. 500mm yläpohjaan ja 200mm seiniin niin sitten alkaa jo hieman "lämpö vastaamaan" kun tulisijaa lämmittelet.

Äänestä
  • Rakennan parhaillaan itselle taloa Yläpohjaan 100 500 seiniin 200 50 alapohjaan 300mm styroxia ikkunat ja ovet A luokkaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terhopekko kirjoitti:

Kertokaas kun katossa on MVL 250 mm ja seinissä MVL 100 mm niin riittääkö tuo pitämään lämmöt sisällä? Puutalo siis kyseessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu