Hei. Minulla on 2005 dg kilpirauhasen vajaatoiminta, käytössä pieni Thyroxin, 3/4 lastentabusta. Nyt pari viikkoa ääni poissa ja käheä, flunssan oireita, outo olo päässä. Kävin kurkkutautien erikoislääkärillä ja kilpirauhanen oli palpoiden erittäin arka. Arveli, että minulla on kilpirauhastulehdus. Aamulla päivystyksenä otattamaan TSH ja T4V. Jos ovat koholla, pitää kai lopettaa Thyroxin, mutta tuloksethan kestää vajaan viikon tulla. Kuukauden päästä kontrollilabrat. Antoi lääkkeeksi 10 päivän Voltraren kuurin eli tulehduskipulääkkeen. Ei muuta. Ei ole ketään kilpparilääkäriäkään täällä, kenen puoleen kääntyä. Ei kontrolliaikaa lääkärille. Hän sanoi olevansa vain keikkalääkäri, ettei hänellekään uutta aikaa. Tk:een ei täällä pääse. Itsekö seurailen ja teen diagnooseja. Mistä tiedän että tuo on parantunut ja milloin voin taas alkaa syödä Thyroxinia, vai pitäiskö lopettaa ollenkaan. sanoi että tulehdus voi kääntää vajaan liikatoiminnaksi aluksi ja sitten taas vajaalle. A-pu-va.
Kilpirauhastulehdus!
Mitä tehdä?!?!
4555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinnäkin. Millaiset arvot sulla on aiemmin olleet? Todella järkyttävän pieni annos jolla ei ole pidemmän päälle vaikutusta... koelääkityskin on jo se yksi lastentabu. Luulenpa että olet ihan turhaan vuosia popsinut tyroksiinia jos annos oikeasti ollut noin pieni. Ei tuolla pääse pois vajaalta.
Eli jos sulla on kilpirauhastulehdus siihen auttaa vaan kortisooni ei mikään voltaren. Ja missään nimessä tuota tyroa ei kannata lopettaa! Taitaa olla että lääkäri on nyt vähän hukassa.
Miksi et pääse terveyskeskukseen?
Millaisen lääkärin hoidossa olet tähän asti ollut?
Onko kilpirauhaskokeet TSH, T4V, ja T3V otettu vuosittain, lääkkeen tarve katsotaan niistä, ja tietenkin oma olotila pitää ottaa huomioon!
Nyt pitää heti selvittää miksi kilpirauhanen on arka, se ei ole normaalia. Lääkäri arveli tulehdusta, no pitää selvittää, mikä tulehdus siellä on.
Sinun on päästävä tutkimuksiin, vaikka terveyskeskuksen kautta.
teillä terveyskeskus tuon kokeen? Minulta ei ole koskaan otettu ja tk:ssa niin huolimatonta muutoinkin, että kokeisiin ei pääse edes kerran vuodessa. Onpa eritasoista vajaatoiminnan hoitoa? Ja jo yli kymmenen vuotta syönyt thyroksinia.