Raskaus ei siis ole sairaus. Se ei ole myöskään kidutusta,kuten täällä abortinsuosijat usein väittävät!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raskaus ei ole sairaus
Eikä tule olemaan
28494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
raskaus on luonnotonta kidutusta. Varsinkin jos heidät pakotetaan siihen.
Älä jaksa tuota samaa marginaalikorttia.
Marginaalinen ryhmä on silti olemassa, sitä ei voi sivuuttaa poiskaan.
ne marginaaliryhmät ei todennäköisesti käy täällä kirjoittelemassa.
on tullu raskaaks? Ja miten raskaus on luonnotonta jos luonnollisesti on raskaaksi tullutkin? :D Luonnotonta on todellakin lasten raasto väkivalloin kohdusta ennen aikojaan!
Tytön pitää olla vähintään keskimurrosiässä ja kuukautistensa pitää olla alkaneet ennen kuin tyttö voi raskautua.
Miten se liittyy mihinkään?
9v on lapsi!
PIKKUlapsi kuitenkaan...?!!!
Itse olin raskaana noin 5 viikkoa ennen aborttin menoa ja ikinä en ole niin kipeänä ollut kuin nuo 5 viikkoa! Oksensin, nukuin, oksensin ja nukuin. Olin jopa viikon töistä pois, koska en oksentamiselta päässyt töihin.
Ne on ihan normaaleja raskausoireita, merkki LUONNOLLISESTA tilasta, ei mikään sairaus :) ja sitä paitsi monilla paljon helpompia että tuskin edes muistaa!
Näin, siis lääketieteessä.
Terve keho, terveellisellä ruoalla ruokittu, sopivalla liikunnalla rasitettu ei koe raskautta sairautena. Ehkä kehosi on niin hapottunut että raskaus ei sopinut kehollesi. Kaikkien raskautta suunnittelevien kannattaisi miettiä missä kunnossa kasvualusta on ja onko se siinä kunnossa että voi tuottaa terveitä jälkeläisiä. Tänä päivänä tässä roskaruokakulttuurissa ja jokapäiväisessä juhlapäivässä ei terveellistä ruokaa ole monikaan nähnyt tai syönyt. Ihmetellään sitten kun raskaus on sairaus tai syntynyt lapsi on allerginen ja sairas.
kyllä se joskus voi olla jopa hengenvaarallinenkin sairaus. Raskauden kokeminen on myös yksilöllistä.
TILA kyllä, ei sairaus! Oireet voi kokea pahoina mutta nekin kuuluu asiaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Oire
http://www.huvitutti.net/arki/odotus/oireet.html
sairauksia.
sen takia saattaa sairastua vakavasti... on ihan omakohtaista kokemusta ja hengenlähtö ollut lähellä.
hirveää kidutusta, sairautta sairauden päälle. Hengenvaaraa aikuiselle ja normaalitilassa terveelle ihmisellekkin. Kolme kertaa raskaus mennyt loppuun asti ja se on ollut joka kerta kidutusta!
mutta raskaudesta saattaa seurata virtsan- ja ulosteenpidätyskyvyttömyyttä, vatsanahka riipahtaa roikkumaan häpykummun päälle, tissit tyhjenevät ja litistyvät, alapäästä katoaa tiukkuus, iho repeää joka puolelta..houkuttelevaa.
ongelmia tulee niin niistä palautuu hyvinkin nopeasti synnytyksen jälkeen. Ja imetyksestä ne tissit voi lerpahtaa, ei raskaudesta. Vatsanahan tiukkuus on ihan omasta viitseliäisyydestä kiinni, ja yhtähyvin tai pahemminkin roikkuu lihomisesta.
kyllä niitä roikkuvia vatsanahkoja, vähistä yöunista johtuvia silmäpusseja, roikkuvia tissejä, muodottomia möhköjä löytyy ihmisistä jotka eivät ole koskaan olleet raskaana, synnyttäneet tai imettäneet. Voi niitä ihmispoloja, ketä he syyttävät näistä kurjuuksistaa?
Minä pidän mieluusti roikkuvat rintani ja löysän vatsanahkani kun olen saanut kolme maailman suurinta lahjaa, ihania lapsia.
ulosteenpidätyskyvyttömyyttäkin????? Ennenkuulumaton väite ja olen aikuinen synnyttänyt äiti-ihminen... Oliskohan siinä kysymys jostain muusta kuin raskaudesta, paitsi jos tarkoitat ympärileikattuja afrikkalaisia naisia joilla saattaa olla pahat repeämät synnytyksestä. Uskotko edes itse kirjoittamaasi?
voi raskaudesta seurata, myös sitä ulosteenpidätyskyvyttömyyttä. Joskus repeämät ovat sitä luokkaa että vaaditaan useita korjausleikkauksia, ja siitä huolimatta pidätyskyky voi olla mennyttä.
Aika jännä tosiaan että jo synnyttänyt nainen ei tiedä repeämismahdollisuudesta.
Eikä voi raskaus on kuulema naisen parhainta aikaa ja tuskin kenekään on sitä lasta pakko pitää jos ei tahdo.
saanut synnytyksessä repeämiä mutta ne ommeltiin välittömästi. Kyllä aika harvinaisia ovat mainitsemasi "useat korjausleikkaukset". Vaihdevuosi-iässä virtsanpidätyskyky heikkenee oli synnytyksiä tai ei ja sekin johtuu paljolti hormoonitasojen (estrogeenin) alenemisesta. Mutta että ihan peräsuolta myöten.... kuinkahan on omien muka-tietojesi laita???? Tuskin synnyttäneistä monikaan on moista kokenut, kyllä sinua nyt on onnistuneesti joku pelotellut. Ihan kaikkea ei sentään pidä uskoa mitä joku väittää ellet sitten ole todella yksinkertainen älynlahjoiltasi..... Hanki tietoa niin et luule olemattomia. Ja kyllä, eiköhän jokainen synnyttänyt nainen ole kokenut sen repeämismahdollisuuden takia suoritettavan välilihaleikkauksen!
Itseäsi yhtään enemmän, kuuklaa vaikka "neljännen asteen repeämä"
Alan sääliä lapsiasi Sinun älynlahjojesi vähyyden vuoksi.