Tylsää ikävää hallelujaa!

Eijei tätä piinaa enää jaksa! Jatkuvan valvonnan alla. Mitä järkee on sinnitellä uskossa, jota ei tunne enää omakseen? Mitä järkee pyristellä väkisin joukossa, jonka keskellä ei saa hyväksyntää. Olen joko aivan liian omituinen, tai sitten vl-porukat ovat vain liian tiivitä. En tiedä. Väkisin pistää välillä miettimään, että miksi Jumala loi minut tällaiseksi väliinputojaksi. Ihmiseksi, joka ei millään meinaa löytää paikkaa uskovaisten keskuudessa. Olen ruvennut epäilemään kovasti sitä, voiko tämä ees olla ainut oikea usko. Onko Jumala niin ankara, ettei salli hakea ystäviä, siis syvällisempiä sellaisia myös vl-uskon ulkopuolelta.
5136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jotain ratkasuja on tehtävä, mutta mitä? Mitä pidemmälle vedän ratkaisua uskon suhteen, sitä vaikeampaa on tehdä mitään. Pitääkö vähän löysätä. Miten vanhemmat ja lähipiiri suhtautuu? Menetänkö oikeuksia joihinkin asioihin. Pidetäänkö mua enää uskovaisena, jos alan joistan asioista luistaa ihan vain, että jaksaisin. Yksikään ihminen ei kauaa kestä yksin toimettomana olemista. Vaikka kuinka kuntoilee ja pyrkii pitää mieltä virkeänä, ihminen kaipaa silti myös toisten seuraa. Päivästä toiseen vain omien ajatusten kans, ei tee hirveen hyvää päälle!

Äänestä
  • Kuka sinua on käskenyt itsesi seurassa viettämään kaiken aikasi ja vielä toimettomana. Raamattu käteen ja lukemaan Psalmeja, evankeliumeja ja Paavalin ja muiden apostolien kirjeitä. Siinä ei aika pitkäksi kerkiä tulemaan. RUKOILEMINEN / Herran kanssa keskusteleminen on tietysti meille henki ja elämä. Se on yhtä tärkeää kuin hengittäminen Arkisia askareita riittää kyllä kotona, ja aina löytyy joku avun tarpeessa oleva. Seurakunnan raamattutunnit ovat hyödyllisiä käydä. Siellä kuulee Sanan opetusta ja on yhteys muihin Jeesukseen uskoviin. Ja muista, meidän EI tule tuijottaa itseemme, vaan suunnata katseemme Jeesukseen, KAIKESSA. Jos TAHTOO seurata Jeesusta, ei siinä silloin mietitä, mitä MUUT sanovat tai ajattelevat sinun ratkaisustasi. Lähde kulkemaan Kristuksen seurassa. Siunausta sinulle sillä tiellä!

    Äänestä

  • valituksiisi kirjoitti:

    Kuka sinua on käskenyt itsesi seurassa viettämään kaiken aikasi ja vielä toimettomana. Raamattu käteen ja lukemaan Psalmeja, evankeliumeja ja Paavalin ja muiden apostolien kirjeitä. Siinä ei aika pitkäksi kerkiä tulemaan. RUKOILEMINEN / Herran kanssa keskusteleminen on tietysti meille henki ja elämä. Se on yhtä tärkeää kuin hengittäminen Arkisia askareita riittää kyllä kotona, ja aina löytyy joku avun tarpeessa oleva. Seurakunnan raamattutunnit ovat hyödyllisiä käydä. Siellä kuulee Sanan opetusta ja on yhteys muihin Jeesukseen uskoviin. Ja muista, meidän EI tule tuijottaa itseemme, vaan suunnata katseemme Jeesukseen, KAIKESSA. Jos TAHTOO seurata Jeesusta, ei siinä silloin mietitä, mitä MUUT sanovat tai ajattelevat sinun ratkaisustasi. Lähde kulkemaan Kristuksen seurassa. Siunausta sinulle sillä tiellä!

    Ny rupea päivästä toiseen vain lukemaan jotain psalmeja. Hulluksihan siinä tulisi. Toinen on se, että olen rukoillut ja paljon, mutta en vain ole huomannut mitään vaikutusta! Olen rukoillut itselleni ystäviä. Olen rukoillut, että saisin hyväksyntää.
    Olen rukoillut myös monia muita asioita, mutta mitään Jumala ei ole kuullut.
    Olen huomannut, ettei elämä muutu rukoilemalla kummemmaksi.

    Äänestä

  • uskotko vai et. Ei Jumala kaipaa ulkopuolisten mielipiteitä.

    Äänestä

>Onko Jumala niin ankara, ettei salli hakea ystäviä, siis syvällisempiä sellaisia myös vl-uskon ulkopuolelta.

Kyseessä on selkeä SRK-mafian oma, raamatunvastainen ohjeistus. Mafioosoilta on jäleen kerran unohtunut Jeesus, joka seurusteli varsin syvällisesti syntisten kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vapaammille vesille! kirjoitti:

Eijei tätä piinaa enää jaksa! Jatkuvan valvonnan alla. Mitä järkee on sinnitellä uskossa, jota ei tunne enää omakseen? Mitä järkee pyristellä väkisin joukossa, jonka keskellä ei saa hyväksyntää. Olen joko aivan liian omituinen, tai sitten vl-porukat ovat vain liian tiivitä. En tiedä. Väkisin pistää välillä miettimään, että miksi Jumala loi minut tällaiseksi väliinputojaksi. Ihmiseksi, joka ei millään meinaa löytää paikkaa uskovaisten keskuudessa. Olen ruvennut epäilemään kovasti sitä, voiko tämä ees olla ainut oikea usko. Onko Jumala niin ankara, ettei salli hakea ystäviä, siis syvällisempiä sellaisia myös vl-uskon ulkopuolelta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu