Jänikset söivät omena päärynä kirsikka

ja luumupuut

ja joistakin jäi törröttämään pelkkä runko ilman mitään sivuoksia. Ei edes tynkiä jäänyt. Ne joissa on vielä oksia saavat olla sellaisenaan, mutta mitä teen niille joista jäi pelkkä runko? Kasvattaako puu uusia sivuoksia itsestään vai pitäisikö niitä ensin lyhentää, että innostuvat kasvamaan? Tälle vuodelle taitaa olla liian myöhäistä leikellä, mutta ensi vuonna voisi yrittää saksia niitä. Joistakin puista jäi vain muutama sivuoksa ihan ylös ja runko on sitten suhteettoman pitkän näköinen. Toivottavasti ne kasvattavat jonkunkaan laisia alaoksia, jotta muistuttaisivat enemmän puita... vai jääneekö sellaisiksi kuikeloiksi vuosikausiksi..?

3

570

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtui, mikäli

      sillä on mitään väliä.. eli n. 150-180 cm.

      • ........

        Miksi et suojannut puita? Tokihan jänikset ne syö ja vaikka myyrätkin... Miksi itkeä moista jos on ollut noin pahvi... ei millän pahalla.


      • yksi tomppeli
        ........ kirjoitti:

        Miksi et suojannut puita? Tokihan jänikset ne syö ja vaikka myyrätkin... Miksi itkeä moista jos on ollut noin pahvi... ei millän pahalla.

        Sairastuin syksyllä moneksi kuukaudeksi enkä päässyt niitä suojamaan. Rungot oli sentään suojattu, mutta eivät peitä oksia eikä ylempää runkoa.

        En taida täältä enää apuja kysellä kun vastaukset ovat tätä laatua. Enkä myöskään jakele omia tietojani.

        Ja jk. tapanani ei ole itkeskellä. Lehdistä päätellen joka puu selvisi jänishyökkäykseltä ja saavat kasvaa omia aikojaan miten haluavat. En kannata muutenkaan puiden leikkausta, joten saavat elää ja kasvaa niin kuin kasvavat. Anteeksi että pistin nokkani tänne. Tästä lähtien etsin neuvot asiantuntevammalta palstalta.. jos sellaisen löydän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      110
      1755
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      94
      1289
    3. 72
      1284
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1067
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      994
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      845
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      812
    9. 51
      788
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe