Jänikset söivät omena päärynä kirsikka

ja luumupuut

ja joistakin jäi törröttämään pelkkä runko ilman mitään sivuoksia. Ei edes tynkiä jäänyt. Ne joissa on vielä oksia saavat olla sellaisenaan, mutta mitä teen niille joista jäi pelkkä runko? Kasvattaako puu uusia sivuoksia itsestään vai pitäisikö niitä ensin lyhentää, että innostuvat kasvamaan? Tälle vuodelle taitaa olla liian myöhäistä leikellä, mutta ensi vuonna voisi yrittää saksia niitä. Joistakin puista jäi vain muutama sivuoksa ihan ylös ja runko on sitten suhteettoman pitkän näköinen. Toivottavasti ne kasvattavat jonkunkaan laisia alaoksia, jotta muistuttaisivat enemmän puita... vai jääneekö sellaisiksi kuikeloiksi vuosikausiksi..?

3

571

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtui, mikäli

      sillä on mitään väliä.. eli n. 150-180 cm.

      • ........

        Miksi et suojannut puita? Tokihan jänikset ne syö ja vaikka myyrätkin... Miksi itkeä moista jos on ollut noin pahvi... ei millän pahalla.


      • yksi tomppeli
        ........ kirjoitti:

        Miksi et suojannut puita? Tokihan jänikset ne syö ja vaikka myyrätkin... Miksi itkeä moista jos on ollut noin pahvi... ei millän pahalla.

        Sairastuin syksyllä moneksi kuukaudeksi enkä päässyt niitä suojamaan. Rungot oli sentään suojattu, mutta eivät peitä oksia eikä ylempää runkoa.

        En taida täältä enää apuja kysellä kun vastaukset ovat tätä laatua. Enkä myöskään jakele omia tietojani.

        Ja jk. tapanani ei ole itkeskellä. Lehdistä päätellen joka puu selvisi jänishyökkäykseltä ja saavat kasvaa omia aikojaan miten haluavat. En kannata muutenkaan puiden leikkausta, joten saavat elää ja kasvaa niin kuin kasvavat. Anteeksi että pistin nokkani tänne. Tästä lähtien etsin neuvot asiantuntevammalta palstalta.. jos sellaisen löydän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1098
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      867
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      859
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      538
    Aihe