Ateismi

on....

välinpitämättömyyttä

7

194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nii-in, välinpitämättömyyttä ihmisten keksimien jumalien suhteen. Olemattomista ei tarvitsekaan välittää. ;)

    • Nämä kommentit ovat upeita lukea...

      Tähän voi vain vastata: Ime sukkaa....

      Olen välinpitämätön...voi vaikka syödä sukkahousut jos haluat...kunhan et vahingossakaan perustele tekstiäsi....

    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Ateismiin päätyneiden joukossa voi olla joitain asenteellisia ateisteja,eli niitä jotka "ajattelevat" kuten uskovat [järki/ajattelu on tiellä uskonsa kanssa],minusta tämä jos mikä on välinpitämättömyyttä, mihinköhän päädytään kun kumpikin äärilaita ajattelisi asioita loppuun asti?

    • nääs näin

      Kun sanoo olevansa uskovainen, joka jonkin käsityksen mukaan pitäisi olla täynnä lähimmäisenrakkautta, niin miten käy kun lukee täältä esim jehovien tai vl lestaatiolaisten sivuja.

      Kaikki on pelkkää selkäänpuukotusta ihan lestojenkin kesken.
      vl lestoilla oli nämä hoitokokoukset joissa suoraan rääkättiin vanhoja mummoja ja lapsia.
      Ja onko mikään muuttunut?

      Joten kuka sanoo ateismista että ei välitä. Ei vissiin välitä kiusata muta, sitä se on.

    • Thronos

      Kuulostaa ihan samalta kuin nuo tv:n mainosviisaudet: "Sillä kauneus on asenne" ja "Koska kauneus on välittämistä".

      Voisitko tarkentaa että välinpitämättömyyttä mistä?

      Siitä tuleeko molempiin jalkoihin samanväriset sukat?
      Siitä syökö oikeanlaisia rasvoja?
      Siitä noudattaako asuinmaansa lakeja?
      Siitä perustaako koko toimintansa terveelle järjelle vai niille uskomuksille joita synnyinpaikkakunnalla sattuu olemaan vallassa?
      Jostakin muusta, mistä?

      Jään odottamaan täydentävää vastaustasi.

    • Joku viisas sanoi aikoinaan; uskovia vituttaa, koska ateistit eivät välitä heidän mielikuvitus jumalistaan.

      • Kössönöm

        Onhan se ymmärrettävää, että vituttaa, koska vaikka kirkkopytinkejä rakennellaan ja veroja kerätään ja lakeja rustaillaan uskiksien takia, niin silti on olemassa suuri joukko ihmisiä, jotka ei noihin mielikuvitusolentoihin usko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      273
      9450
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2821
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      252
      2063
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      109
      1976
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      78
      1478
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1457
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1408
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      941
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe