välinpitämättömyyttä
Ateismi
7
198
Vastaukset
Nii-in, välinpitämättömyyttä ihmisten keksimien jumalien suhteen. Olemattomista ei tarvitsekaan välittää. ;)
Nämä kommentit ovat upeita lukea...
Tähän voi vain vastata: Ime sukkaa....
Olen välinpitämätön...voi vaikka syödä sukkahousut jos haluat...kunhan et vahingossakaan perustele tekstiäsi....- cybo-ceronimo-cabriel-61
Ateismiin päätyneiden joukossa voi olla joitain asenteellisia ateisteja,eli niitä jotka "ajattelevat" kuten uskovat [järki/ajattelu on tiellä uskonsa kanssa],minusta tämä jos mikä on välinpitämättömyyttä, mihinköhän päädytään kun kumpikin äärilaita ajattelisi asioita loppuun asti?
- nääs näin
Kun sanoo olevansa uskovainen, joka jonkin käsityksen mukaan pitäisi olla täynnä lähimmäisenrakkautta, niin miten käy kun lukee täältä esim jehovien tai vl lestaatiolaisten sivuja.
Kaikki on pelkkää selkäänpuukotusta ihan lestojenkin kesken.
vl lestoilla oli nämä hoitokokoukset joissa suoraan rääkättiin vanhoja mummoja ja lapsia.
Ja onko mikään muuttunut?
Joten kuka sanoo ateismista että ei välitä. Ei vissiin välitä kiusata muta, sitä se on. - Thronos
Kuulostaa ihan samalta kuin nuo tv:n mainosviisaudet: "Sillä kauneus on asenne" ja "Koska kauneus on välittämistä".
Voisitko tarkentaa että välinpitämättömyyttä mistä?
Siitä tuleeko molempiin jalkoihin samanväriset sukat?
Siitä syökö oikeanlaisia rasvoja?
Siitä noudattaako asuinmaansa lakeja?
Siitä perustaako koko toimintansa terveelle järjelle vai niille uskomuksille joita synnyinpaikkakunnalla sattuu olemaan vallassa?
Jostakin muusta, mistä?
Jään odottamaan täydentävää vastaustasi. Joku viisas sanoi aikoinaan; uskovia vituttaa, koska ateistit eivät välitä heidän mielikuvitus jumalistaan.
- Kössönöm
Onhan se ymmärrettävää, että vituttaa, koska vaikka kirkkopytinkejä rakennellaan ja veroja kerätään ja lakeja rustaillaan uskiksien takia, niin silti on olemassa suuri joukko ihmisiä, jotka ei noihin mielikuvitusolentoihin usko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283577Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142860Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt292817Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212781Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162458Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771782Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501708Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261686Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431481- 1501379