Turkuko...?
http://www.turunsanomat.fi/ajassa/?ts=1,3:1007:0:0,4:7:0:1:2009-05-20,104:7:611707,1:0:0:0:0:0:
http://www.turunsanomat.fi/ajassa/?ts=1,3:1007:0:0,4:7:0:1:2009-05-20,104:7:611707,1:0:0:0:0:0:
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei laivoja kaupungit pelasta, kaupunki voi olla sponssoroimassa projektia ja henketta esim.ilmaisella laituri paikalla ja vaikkapa vielä ilmaisessa jäte palvelulla. Maailmassa laivoja pelastaa tavalliset ihmiset ostamalla osuuden laivasta museo-osakkeena. Tietenkin jonku pitää ensin perustaa oy museolaiva Fennia ab.n.
Fennia aloitti liikenteen jo toukokuussa, eikä 5.7. niinkuin Turun sanomien artikkelisssa väitetään. Mäkelä ei myöskään ollut laivan ensimmäinen kippari, vaan muistaakseni "Piippu- Hjalmar" Lundström.
Ei pelasteta, vaan hinataan nyt se vaan minkä tahansa tahon toimesta niin kauas suomesta kuin mahdollista, ennen kuin se uppoaa siihen satama-altaaseen, ja muut maat naureskelee, että on ne suomalaiset tolloja, kun antavat asbestipesien maatua rannoilleen, niin kuin suuren ja mahtavan sota-laivat kronstadtissa...ollaan varmaan taas niin vitun väärässä, vai mitä?
ja kokoomuksen toimesta myydään loput eli tänne ei jää muut ku maksajat arvaas ketä ne maksajat on? Yritä nyt oikein tosissaan ajatella!
olemaan vitun kallista, se on maksanut jo valtiolle jonnin verran, en muista kuinka monta miljoonaa se oli, mutta se pitäisi saada pois, ennen kuin siitä tulee suurempi rahanreikä ja ympäristöongelma ja yksi taakka lisää taas veronmaksajille. Niin että yritä ajatella vaan itse.
http://www.faktaomfartyg.se/fennia_1966.htm
Entinen Silja Linen Finlandia eli nykyinen Queen Of Scandinavia olisi nyt myynnissä.
Aluksessa on taatusti enemmän potentiaalia reittiliikenteeseen, risteilyliikenteeseen tai hotellitoimintaan kuin Fenniassa.
http://www.faktaomfartyg.se/finlandia_1981_004.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_030.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_1.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_6.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_7.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_003.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_004.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_001.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_009.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_040.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_042.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_039.jpg
http://www.faktaomfartyg.se/queen_of_scandinavia_1981_inr_043.jpg
Nauloiks tollaset romut. Pelasta kumipää itses suljetulta osastolta
pelastaa ruotsissa rakennettu romu??? ja vielä entisöidä se???
Loistavasti sanottu!!!
Intialaiset saa millään tota ruotsalaista romua vietyä sinne kotiinsa "rantalomalle",liputtaisivat sen kotipaikaksi Nassaun niin menee helposti samaa tietä kun jettikin.....saadaan sitte ostaa niistä tehtyjä hienoja korealaisia autoja ja muutenkin näin loma-aikojen kynnyksellä niin mökilläkin olis vähän naulojen tarvetta.....