Elikkäs, millaisia oireita, kuinka kauan, mikä laukaisee?
Kaikki kiinnostaa, eniten kuitenkin urtikarian muoto, jossa periaatteessa ei tule paukamoita, vaan iho on kauttaaltaan hyvin arka,punainen,kutiava.
Itse en voi esim. saunoa, sillä saunan jälkeen kasvoni ovat kirvelevät, ja punaiset, eniten yleensä leuan alta, ja korvista.
Liittyykö teillä atoopikot/urtikariasta kärsivät kasvojen punoituskohtaukset tautiin? Itsellä korvat helahtavat ihan kuumiksi,m ja punaisiksi aina välillä.
Allergioita on testattu, eipä löydy syytä, vaikka itse huomaan kyllä, että jotkin asiat vaikuttaa oireiluun.
KAula myös kutiaa usein, ja tulee pieniä näppyjä, joita ei parane raapia, tai kutiaa entistä enemmän. Näppy häviää, kun en koske siihen.
Antihistamiinia otan päivittäin. Muutama kortisonikuuri takana, epipen laukussa, ja perusrasvoja kilotolkulla kuuluu varustukseeni.
Kokemuksianne olis kiva kuulla, ja noista oireita "kattavasti" kyseessä on kuitenkin niin omituinen oire, että välillä ihmettelee, että voiko oireet olla yleensä urtikariaa, ja atooppistaihoa. Dermografismuskin mulla on todettuna.
Jouduin lopettamaan työni oireiden vuoksi, vaikka prickeissä ei selkeästi voitu osoittaa syyllisä oireille, ihoni, ja oireiluni ei vaan kestänyt kemikaaleja/pölyä tai jotain, mitä töissä oli paljon. Nyt oireet ovat vähentyneet huomattavasti, kun en ole tekemisissä tuon työn kanssa. Mutta herkkä on iho kyllä edelleen. Ei saunaa, ei paljon muutakaan :(
Uutta urtikaria, ja atipiaketjua?
Joanne--
0
302
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915248
- 534086
- 252209
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271997Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161805- 151454
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281270Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201056- 211000
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43991