"Kaarijuoste (curvilinear shadow) on keuhkon periferiassa alle senttimetrin etäisyydellä pleurasta oleva, pleuran suuntainen, osittain verkkomainen tiivistymä (kuva 4), joka on yhdistetty alkavaan asbestoosiin (Yoshimura ym. 1986). Se liittyy ilmeisesti muihinkin alkaviin fibrosoiviin keuhkosairauksiin. "
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/etusivu?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku__spage=/portlet_action/dlehtihakuartikkeli/viewarticle/action&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_tunnus=duo30112&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_p_auth=
"Patologisen ohutleikelöydöksen perusteella tehdyissä funktiotutkimuksissa havaittiin näillä potilailla merkittävä restriktiivinen keuhkovaurio. Ohutleikkeissä ilmenee asbestoosin alkuvaiheessa pleuranläheisiä, keuhkojen takaosiin painottuvia kaarijuosteita, lobulusten paksuntuneita väliseiniä ja parenkyymijuosteita, jotka vastaavat hyvin histopatologista löydöstä (Akira ym. 1990). Niiden merkitys taudin etenemisen kannalta on tosin vielä epäselvä. Staples ym. (1989) totesivat muutosten korreloivan pienentyneeseen vitaali- ja diffuusiokapasiteettiin asbestille altistuneilla työntekijöillä, joiden thoraxkuva oli normaali. Kun asbestoosipotilaan ohutleikekuvassa ensimmäisen kerran todettiin kaarijuostemuutos, sitä pidettiin asbestoosille luonteenomaisena (Yoshimura ym. 1986). Myöhemmin on todettu verrokkipotilailla (Aberle ym. 1988) ja fibrosoivaa alveoliittia sairastavilla vastaavia muutoksia (Müller ym. 1986). Pitkälle edenneessä asbestoosissa muutokset ovat kuitenkin yksiselitteisemmät (kuva 7). "
"Patologisen ohutleikelöydöksen perusteella tehdyissä funktiotutkimuksissa havaittiin näillä potilailla merkittävä restriktiivinen keuhkovaurio. Ohutleikkeissä ilmenee asbestoosin alkuvaiheessa pleuranläheisiä, keuhkojen takaosiin painottuvia kaarijuosteita, lobulusten paksuntuneita väliseiniä ja parenkyymijuosteita, jotka vastaavat hyvin histopatologista löydöstä (Akira ym. 1990). Niiden merkitys taudin etenemisen kannalta on tosin vielä epäselvä. Staples ym. (1989) totesivat muutosten korreloivan pienentyneeseen vitaali- ja diffuusiokapasiteettiin asbestille altistuneilla työntekijöillä, joiden thoraxkuva oli normaali. Kun asbestoosipotilaan ohutleikekuvassa ensimmäisen kerran todettiin kaarijuostemuutos, sitä pidettiin asbestoosille luonteenomaisena (Yoshimura ym. 1986). Myöhemmin on todettu verrokkipotilailla (Aberle ym. 1988) ja fibrosoivaa alveoliittia sairastavilla vastaavia muutoksia (Müller ym. 1986). Pitkälle edenneessä asbestoosissa muutokset ovat kuitenkin yksiselitteisemmät (kuva 7).
Fibrosoivassa alveoliitissa (krooninen interstitiaalinen keuhkokuume, idiopaattinen keuhkofibroosi) on kuten asbestoosissa todettu keuhkojen taka-alaosiin painottuvia kaarijuostemuutoksia, jotka niin ikään korreloivat histopatologiseen kuvaan (Müller ym. 1986, Bergin ym. 1987, Müller ym. 1987, Strickland ym. 1988). Fibrosoiva alveoliitti on pystytty erottamaan ohutleikkeillä esimerkiksi syövän leviämisestä lymfateitse (Kullnig ym. 1990). Sen sijaan asbestoosin ja fibrosoivan alveoliitin eroja ei ole vielä riittävän hyvin selvitetty. Äskettäin näitä eroja selvitettiin ohutleikekuvauksella. Al-Jaradin ym. (1992) 42 potilaan aineistossa asbestoosiin kuuluvia muutoksia olivat pleuraplakit ja -adheesiot, joita ei fibrosoivassa alveoliitissa havaittu. Asbestoosin parenkyymimuutokset olivat karkeampia kuin fibrosoivassa alveoliitissa. Mattalasimuutoksia esiintyi ainoastaan jälkimmäisessä. Fibrosoivan alveoliitin kaarijuosteet liittyivät aina muihin parenkyymimuutoksiin, asbestoosissa ne esiintyivät yleensä erillisinä. Myös tautimuutosten jakautumassa oli eroja. Fibrosoivassa alveoliitissa muutokset sijaitsivat alhaalla takana, keskiosassa lateraalisuunnassa ja ylhäällä edessä, kun taas asbestoosimuutokset paikantuivat pelkästään alas keuhkojen takaosiin."
Juosteet keuhkoissa, sairautta kuvaavia
vaiko limaa?
3
3752
Vastaukset
- tilalle nestettä
- pelko pois
pieniä vaivoja on kaikilla. Ei nämä mistään kosteusvaurioista tule.
- gurujenguru3
""Kaarijuoste (curvilinear shadow) on keuhkon periferiassa alle senttimetrin etäisyydellä pleurasta oleva, pleuran suuntainen, osittain verkkomainen tiivistymä (kuva 4), joka on yhdistetty alkavaan asbestoosiin (Yoshimura ym. 1986). Se liittyy ilmeisesti muihinkin alkaviin fibrosoiviin keuhkosairauksiin. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110